Tiché světlo

(festivalový názov)
  • Mexiko Stellet licht (viac)
Mexiko / Francúzsko / Holandsko / Nemecko, 2007, 131 min (Director's Cut: 142 min)

Na severu Mexika žije komunita Menonitů. Ti dodržují poměrně přísný způsob života. Ve filmu vystupují neherci složení z příslušníků této náboženské skupiny. Rozehrávají před námi příběh o lásce, její nekontrolovatelnosti a možném božím zásahu do lidského života. Děj se odvíjí v dlouhých záběrech téměř oproštěných od jakýchkoliv emocí. Ty vyvstávají až prostřednictvím vztahů mezi jednotlivými postavami. Estetika a způsob vyprávění filmů Carlose Reygadase rozdělují diváky i kritiku a je tomu tak i v případě tohoto snímku. Tentokrát spojení tradic, písně Jacquese Brela a mystické atmosféry vyžaduje velké soustředění a pozornost. Evokace obrazové hypnózy zde dosáhla dalšího vývojového stupně. (Febiofest)

amundseen

Reygadas sa s tým nehrá, vykašlať na všetky základné pravidlá filmu, on si ide svoje. Možno trochu nadhodnocujem a on niektoré scény naozaj prepískol (dívanie nehercov do kamery alebo na zvukára), ale je v tom veľa potenciálu, ktoré naplno zúžitkoval v neskoršom fantastickom Post Tenebras Lux. ()

sutorovic

minimalizmus fascinuje. zmrtvychstanie fascinuje, ak je natocene takto. fascinuju zily na rukach, ktore sa rukou hladia, rovnako tak oci a dlhy nos, hladajuci vydlabanu jamku.. kua :). zaujala zvlastna rec, svitanie, zapad slnka, plac vnutorne pekneho, cisteho cloveka v aute a tma. Ticho. ()

taraen

Miluji dlouhé záběry, miluji filmy, kde se nic neděje....ale čeho je moc, toho je moc. Neskutečná ukázka pseudointelektuality. V tom filmu se nic neděje. Ne že by se navenek nic nedělo, ale mělo to hloubku a pod povrchem bujely emoce. Tam se nic neděje. Pokud si režisér myslí, že umění spočívá v natočení spousty opravdu nádherných dlouhých záběrů, tak se mýlí. Film není pouze vizuální stránka (ačkoliv ta je v tomhle filmu dokonalá, to uznávám). Film by měl mít nějaký obsah, poselství, dopad. Tohle nemá. Pro mě největší zklamání LFŠ, protože jsem se na ten film doopravdy těšila a na poslední chvíli na něj běžela přes celé UH. A pak jsem litovala. Za vizuální stránku jedna hvězdička. ()

StaryMech

Po dvou sporných pokusech o něco zaručeně výstředního Reygadas natočil ve stopách dvou velkých protestantů Dreyera a Bergmana (bez křečí toho druhého) dílo procítěné a průzračně prosté, odehrávající se ve společenství v Mexiku usedlých menonitů a zkoumající to, čemu ne zcela výstižně říkáme svobodná vůle. Režisér, jeden z předních Uctívačů sáhodlouhého záběru, ví, jak přivést k vytržení diváka vděčného, když s ním krásný obraz prodlí o něco déle - rozkoš, již nám středoproud současné kultury v souladu s životním stylem a vnímáním světa čím dál víc upírá. Bezmála pětiminutový úvodní rozbřesk... krasohledné odrazy slunečního svitu... Jestli tohle není pravá filmová poezie, celoživotní čučení na stříbrné plátno a obrazovku televize mě nic nenaučilo. ()

Seminář duchovních filmů

Seminář duchovních filmů

14.03.2014

Od 21. do 23. března 2014 v hodonínském kině Svět proběhne I. ročník Semináře duchovních filmů. Vrcholem programu bude strhující dvouapůlhodinový film Na druhé straně kopců nejznámějšího… (viac)