Posedlost

• USA Obsession

Ikona hollywoodského filmu BRIAN DE PALMA (MISSION: IMPOSSIBLE, CARRIE, ZJIZVENÁ TVÁŘ, NEÚPLATNÍ) natočil v roce 1976 strhující thriller, který se mimo jiné dočkal nominace na Oscara. Pod scénářem je podepsána další legenda – PAUL SCHRADER (ZUŘÍCÍ BÝK, TAXIKÁŘ). Film vypráví o vlivném obchodníkovi Courtovi (Cliff Robertson) z New Jersey, který částečně i svoji vinou ztratí svou milovanou ženu a dceru. Po letech ve slunné Florencii potkává dívku, která má dozajista něco společného s jeho manželkou (Genevieve Bujold), kterou viděl na vlastní oči tragicky zemřít. Do jaké míry společného, to hodlá teprve zjistit. Postupně přichází na to, že nejlepší přítel nemusí být vždy ten nejlepší a že láska má velmi blízko k nenávisti a naopak. (oficiálny text distribútora)

W.Goldfinch

De Palmu mám velice rád, ale tenhle film (který mimochodem vyšel ve stejném roce jako Carrie) působí dojmem, že ho spíchnul horkou jehlou. Jakoby jednoduše obšlehnul Rebeccu a Vertigo bez nějaké vlastní invence. Jeho typická práce s kamerou zde sice je, ale zdaleka není tak výrazná nebo zajímavá, jako v jeho pozdějších dílech. Nahoru to tak táhne jen hudba a pár atmosférických scén. Asi Brianova nejhorší Hitchcockovská variace. ()

Elessar.

Njamä slušivá zostava, celé akoby to vypadlo od Hitcha, takže čakajte niečo podobného. Hľavne, vyzerá to super, hudba je super, vyzerá to veľmi dobre. Podarená hlavná postava, ktorá proste je posadnutý. Má to svoju atmoféru a za zahliadnutie nič nedáte. A tá hudba... Pecka ()

uprchlice

Brian De Palma dokázal, že je skvělý režisér u filmu "Carie" a opět to dokázal u "Posedlosti" (1976). Fascinující thriller s nádherně mrazivou hudbou, jenž ve mně probudila zášť a lítost, mě dokanale uspokojil. Bez kapky krve natočil Brian De Palma skvělý a naprosto dokonalý thriller, který se může řadit mezi šokující filmy a který díky skvělému výkonu Cliffa Robertsona (Kruh - 2002) do mě nasál atmosféru, jenž panovala po celou dobu filmu. Začátek je pomalý, ale v polovině filmu si divák bude kousat nehty netrpělivostí, protože se dostane do stavu napětí a bude chtít vědět, jak to dopadne. Vrcholné rozzuzlení je neuvěřitelně šokující. Režisér se dostal divákům do hlavy a závěr, který se odhalí na samotném konci, divák jen tak z hlavy nedostane. "Posedlost" je jednoznačně a bezpochyby skvělý thriller s šokujícím koncem a nádhernou hudbou, která zaujme i toho nejnáročnějšího diváka :) ()

Ardath

Brian De Palma opět velmi okatě opisuje od Alfreda Hitchcocka. Zejména vliv Vertiga je v tomto snímku velice znát. Napomáhá tomu navíc rázný a temný hudební motiv Bernarda Herrmanna. ()