Píše se rok 1990 a kdesi na australském pobřeží přistane indonéská rybářská loď s pasažéry z Kambodže a Iráku, kteří se pokoušejí ilegálně dostat do země. Oklamáni falešnými sliby ocitají se uprchlíci na kraji pouště s třísetkilometrovou vzdáleností k nejbližšímu městu. Skupina se rozpadá a náhoda svádí dohromady podmračeného iráckého inženýra Youssifa, mírného, avšak rozhodného Kambodžana Aruna, hledajícího svého australského otce, a javánského rybáře Ramelana, jehož prokletím je přitahovat katastrofy nejrůznějšího druhu. Podobně jako Danis Tanović v Zemi nikoho přibližuje i scenárista a režisér Rowland ve svém debutu politické téma s lakonickým humorem vycházejícím z absurdity situace, aniž by však ztrácel ze zřetele její humanistický rozměr. Cestu podivné trojice za štěstím v podobě civilizace snímá vynalézavá kamera, která ideálním způsobem využívá fotogeničnosti australských širých plání. (MFF Karlovy Vary)

Hollister

Příjemná tragikomedie s optimistickým vyzněním, i přestože hlavní hrdinové mají za sebou neveselou minulost a v průběhu filmu se téměř pořád nacházejí v bezvýchodné situaci. U některých absurdních situací, do kterých se aktéři příběhu dostanou, se myslím opravdu pobavíte. ()

geo311

(festival Hořice) Ačkoliv film pojednává o vážném tématu, film divákovi nic nenutí, jen mu nadhodí myšlenku, ať se divák (pokud se mu "chce") nad ní zamyslí. Ale hlavně je to výborná komedie s nenásilným, pozitivním, originálním humorem, který je i na místech, kde by ho divák nečekal. Ani chvíli jsem se nenudil. Kdyby všechny filmy byly tak dobré jako tento, vstupenky do kina by se staly nedostatkovým zbožím. 100% ()

nula87

Komedie s několika vážnými myšlenkami na pozadí, která je zpracována lehce, živě a rozhodně pobaví. A navíc přinese i něco hlubšího. 70% ()

seba

MffKV 2007 - Ano, dobrodružné i dramatické to jistě bylo, ale pro mne zůstává tenhle film čistou komedií. Jak může být boj o život v autralské poušti vtipný? Režisér Rowland to dokázal, když po poušti rozestavil figurky kambodžských a iráckých utečenců, indonéských rybářů a australských záložáků, kteří se vzájemně potkávají, hledají, utíkají od sebe a to vše s laskavým humorem a pochopením pro jednotlivce a jejich různé kultury. ()

pOne

Mile mne překvapilo, s jakým humorným nadhledem dokázali tvůrci zobrazit vážné téma - imigraci do Austrálie a věci s tím spojené. Ať už jde o důvody, proč se lidé k útěku do Austrálie odhodlají, nebo jde o lidi, kteří za úplatu imigranty na břeh Austrálie dopraví. Trio australských záložáků je také zajímavá a zábavná skvadra. ()

Wroclav

Moc hezký film. I když se tam občas nic moc neděje, záběry sluncem spálené krajiny severozápadu Austrálie, obzvlášť u nás v sychravé zimě, zahřejí a oko potěší. Navíc se režisérovi velmi dobře povedlo vystihnout povahové rysy všech tří národů se všemi klady i zápory. Stoičnost Kambodžanů i Indonéské přikyvování a styl "easy going" jsem zažil na na vlastní kůži. Temperament Iráčana, který hraničí s fanatizmem si taky dovedu představit podle Kurdů co jsem potkal na jihovýchodě Turecka (byť jde o zřejmě o Peršana). Zkrátka ten, kdo rád cestuje by si tento film neměl nechat ujít. ()

marti

Niekedy si pustím s určitou skepsou nejaký film a napokon som príjemne prekvapený ako sa to stalo aj v tomto prípade. Cesta imigrantov po austrálskej krajine od ich vylodenia, prístup domáceho obyvateľstva, postup pobrežnej stráže je vysoko civilný a uveriteľný. Žiadne prázdne "humanistické" posolstvá, veľmi dobré herecké výkony. ()

radek.896

Přiznám se, že jsem první půl hodinu nestihnul. Nskočil jsem do děje pár minut předtím, než našli v poušti místního. Ani minutu jsem se nenudil. Výborné bylo jak si dobírali araba. Mohlo to být o trochu delší, jelikož zakončení bylo moc rychlé, ale i tak to bylo velmi hodně kvalitní. ()