Kiwi!

Krátkometrážny / Animovaný
USA, 2006, 3 min

Réžia:

Dony Permedi

Nelietavé kiwi ťahá za sebou na lane s veľkou námahou strom, ktorý chce pripevniť o útes. Keď tak urobí, je už na útese dosť stromov na to, aby si mohlo splniť svoj veľký sen. (curunir)

duklak2

Na tento krátkometrážní filmík jsem narazil úplnou náhodou při prohlížení hodnocení u jiného uživatele. Hned mě zaujal název, u kterého mě napadlo samozřejmě, že se bude jednat o ovoce Kiwi. Ale jaké bylo moje překvapení, když se na obrazovce objevil jakýsi nelétavý ptáček. Grafika je dostačující. Vždyť co jiného by jste chtěli? "Hudba" jestli se to tak dá nazvat, se k tomu hodí. I když vlastně to jsou jakési pazvuky:-). Příběh je "promyšlený." Kiwi tahá strom, který je x-krát větší než hlavní hrdina filmíku. Ale k jeho smůle, až se mu podaří veliký strom připevnit o útes, tak je tam najednou hodně stromů, aby mohl skočit dolů a "proletět" se. By mě ale zajímalo, jak Kiwi dopadl? Bylo to velmi dojemné a troufám si říci, že kdybych byl mnohem mladší, taky by mě ukápla nejedna slzička a Kiwiho bych oplakal kvůli jeho velké dřině dotáhnout strom na útes. No nic, nebudu to dále rozvádět a tento krátkometrážňák hodnotím průměrnými třemi hvězdami. ()

Mefistofelle

Kiwi je jeden z mých nejoblíbenějších kraťasů a kdykoliv ho ráda uvidím znovu. Mnozí si stěžují na grafické zpracování, ovšem málokdo už ví, že to celé dělal jeden člověk. Navíc byl v té době ještě student. Myslím, že za daných podmínek se dá úroveň grafiky a miliony shlédnutí na Youtube označit úspěch. Navíc se autorovi povedlo vyjádřit překrásnou myšlenku během tří minut. ()

Hal_Moore

Celkově vzato průměr. Ano, nápad sice vynikající a z poslední doby jeden z nejoriginálnějších, ale to je asi tak vše, co tento animovaný kraťas může nabídnout. Zpracování fádní, ke kiwimu si nevytvoříte během tří minut potřebný vztah (což se u takového Gopher Broke či No Time for Nuts stát prostě nemůže). ()

romain vagnae

Ač nejsem příznivcem kreslených filmů, tento kousek se mi vklínil dokonce do žebříčku top10, protože na prostoru 3 minut je tu nacpáno tisíckrát víc emocí než mnohdy u dvouhodinové stopáže. V první půli jsem neměl ani páru, o co tomu podivnému pseudoptákovi jde, ale když jsem pochopil, zůstal jsem hledět s otevřenou pusou a společně s nebohým kiwim mi snad i slzička ukápla. A to opakovaně, při dalších a dalších zhlédnutích. ()

Subjektiv

Komentář obsahuje SPOILERy. Přiznám se, že pták, který obětuje (doslova) svůj život iluzi letání a který ví, že jde o iluzi, mi nedokázal příliš učarovat. V dnešní době, která staví o velmi velký kus cesty srdce před mozek, prožívání před přemýšlení, mě dojetí takovým hrdinou nepřekvapuje. Heslo: "Vidět Paříž a umřít," se nám přetransformovalo na: "Vidět fotografii Paříže a umřít." Výtvarné pojetí je otřesné, stejně jako doprovodná hudba. Opravdu jsem obdivoval jen kiwiho vynalézavost, s jakou svůj klam o létání stvořil. ()