Zvědavá kamera

Viděl jsem zemi jako dětský míč (E02)

(epizóda)
Československo, 1965, 36 min

Štáb Zvědavé kamery navštívil rodinu Jurije Gagarina ve Hvězdném městečku v roce 1965. Od prvního letu člověka do vesmíru uplynuly čtyři roky a jméno Gagarin znal celý svět. Dle vzpomínek se redaktor Vladimír Branislav trochu obával, že Gagarinovi celosvětová sláva stoupla do hlavy. Gagarinova rodina je však přivítala mile a přátelsky a dovolila štábu setrvat několik dní. Z tohoto pobytu vznikl civilní obraz rodinného života nejslavnějšího kosmonauta na světě a hlavními hrdinkami pořadu byly spíše Gagarinovy dcery Jelena a Galina. (Česká televize)

• Přestože tvůrce pořadu Branislav, scenárista Kincl a kameramanka Štinglová dostali povolení s Gagarinem točit v Moskvě, nechtěli je k němu pustit, když ale přišli s dopisem amerického kosmonauta Johna Glenna, ve kterém byl příslib rozhovoru pro Československou televizi, věci se dali do pohybu. Nakonec to dopadlo tak, že si je Gagarin oblíbil a předal jim odznak čestného kosmonauta Sovětského svazu. Nejspíš budou jediní v celém bývalém Československu, kteří tento titul mají. (sator)