Jen hodiny

(festivalový názov)
  • Česko Nic než hodiny (festivalový názov) (viac)
Francúzsko, 1926, 45 min

Pohyb ulicemi od ranního ticha po noční světelný šum, ulice, cesty a řeka vymezují prostor všednodění, drobným příběhům v dílem dramatické, dílem melancholické montáži. Zásadní film francouzské meziválečné avantgardy zdůrazňuje sociální pohled, přitahuje obrazivostí pozorovaných událostí, do nichž včleňuje inscenované výjevy. Komické i nelichotivé detaily vytvořily poetický obraz Paříže, jeden z prvních filmů, který pomohl definovat žánr velkoměstské symfonie. (MFDF Ji.hlava)

Matty

Avantgardou okouzlenou, poetický realismus předjímající mozaiku (z) Paříže, první z řady městských symfonií (následoval Berlín: Symfonie velkoměsta, Muž s kinoaparátem, À propos de Nice), natočil brazilský režisér Alberto Cavalcanti v době, kdy film získával své sebe-vědomí. Jen hodiny nepůsobí tak uceleně jako Ruttmanův nebo Vertovovův příspěvek do „žánru“ (navzdory kruhové struktuře), zato velmi nápaditě, někdy dokonce vtipně využívají juxtapozice a svébytnosti filmového média. ()

Snorlax

Vy zíráte, my zíráme na vrchol francouzského poetického realismu. Jen si tak říkám, že v období vrcholu němého filmu bylo tolik kouuzelníků za kamerou, kteří dokázali i rej krys nasnímat jako krásnou romantickou hru. A zvukový film je umlčel, škoda. ()

Hwaelos

Je to vlastně hodně podivná městská symfonie, protože z Paříže samotné toho divák moc neuvidí - a z té "hezké" části už vůbec ne (film se odehrává v takové pařížské verzi londýnského East Endu). Zásadnější roli zde hraje sociální kritika, která se ale opírá celkem očividně především o hrané vstupy) a která je až příliš prvoplánovitá. Pár dobrých, neotřelých nápadů (rozdělení obrazů do útržků papíru) se tu ovšem najde. ()