Až dojde ropa - drsné varování

• Švajčiarsko A Crude Awakening: The Oil Crash (viac)

Ropa je výměšek ďáblův. Černé zlato. Krev dinosaurů. Krevní řečiště světové ekonomiky. Ropa je krev Země. Tak rozmanitá jsou přirovnání na surovinu, bez níž si zatím nedovedeme náš svět představit. Z éry levné a všeobecně snadno dostupné energie však nyní vstupujeme do éry drahé a velmi obtížně dostupné energie. Zároveň se vlastním přičiněním dostáváme do závislosti na některých silně nestabilních režimech. Je skoro jisté, že někomu jde o to, udržet tenhle svět v závislosti na ropě co nejdéle, přestože výzkum, vývoj a nové technologie mezitím odhalily neuvěřitelné věci. Málokdo si uvědomuje dopad situace, která nás podle všeho čeká. Rostoucí nezaměstnanost, chudoba, hlad... To všechno jsou jevy, ke kterým dochází, když se začne hroutit společenský systém. Vstupujeme tedy do naprosto nového světa zcela neuvěřitelných proporcí, možná je od nás vzdálený pouhých pár let. Zvládneme to? (oficiálny text distribútora)

jjpkohoutek

V první polovině naštvaný na lidskou blbost a bezohlednost. V druhé polovině spíše vyděšený a spřádající plány do budoucna. Ale je třeba vše s rozvahou. Takže aspoň aby obyčejný lid byl připravený se zřeknout přepychu... Pěkně poutavě a působivě utvořený dokumenty. Možná dost pesimistický, ale myslím, že to je třeba! ()

genetique

Ďalší dokument, po ktorom divák okamžite vytriezvie z opojenia, ktoré nám ponúka dnešný svet. Tento sa zameriava na mrazivé a katastrofálne následky budúcich desaťročí z hľadiska zmenšujúcich sa ropných zásob, ktoré sú dnes už faktom. Tieto fakty si však žiadni kompetentní ľudia, ktorí by s tým mohli niečo urobiť, bohužiaľ nepriznávajú. Potvrdzuje to smutné konštatovanie, že pokiaľ sa im dnes budú sypať do vrecka peniaze za spotrebu a ťažbu tejto suroviny, prečo by sa mali starať o to, čo bude v nasledujúcej dekáde, keď oni tu už nebudú. Hlavné je, že budú mať dosť čiernych peňazí (ropodolárov) teraz. 85%. ()

Wiikii

Dobře zpracovaný dokument říkající nejen o minulosti, ale i přítomnosti a budoucnosti ropy a dopadu na naší zem především z pohledu společenského a ekonomického. Osobně jsem už pár takovýchto snímků viděl a tento patří k těm lepším. Je také jasné, že ropu dnešní společnost a korporace nechtějí jen tak vyměnit, pohybuje se v ní nejvíce peněz a snadno se tedy na ní vydělává a změna by znamenala velké ztráty těch "zelených papírků" co hýbou světem. Největším problémem je, že ropa se využívá na obrovské množství věcí nejen jako palivo pro motory aut, letadel či raketoplánů. Ale na výrobu plastů, oblečení či dopomáhají k výrobě i neropných výrobků... A jak na konci dokumentu zaznělo: Je možné, že už naši vnukové a vnučky se nebudou moct proletět letadlem. .... HODNOCENÍ: 75% (4*) ()

Hellboy

Dokumenty obecně nehodnotím stejným způsobem jako filmy a Oil Crash není výjimkou: oceňuji spíš snahu tvůrců, než jejich skutečný přínos. Protože dokument je občas trochu zmatený, nemá žádnou jasnou strukturu, fakta neprezentuje pomocí statistik, čísel a tabulek, ale jen řečmi nejrůznějších odborníků... Cíl snímku je jediný: přesvědčit diváka, že ropa brzy dojde. A ať už to bude za 20 nebo 100 let, bude to bezpochyby dost brzo. Éra ropy prostě končí. Problém je, že to je vlastně vše, o čem film pojednává - různá možná řešení jsou jen zkratkovitě nastíněna. Ale jak jsem řekl, za snahu přiblížit tíživý problém, který si mnoho lidí neuvědomuje, nebo nechce připustit..... Bůhví, jestli to ale někoho ovlivní, třeba mezi lidmi, co to tady na csfd hodnotí čtyřmi pěti hvězdičkami - omezí ježdění autem?? ()

igi B.

Poněkud >aktivistický< dokument. Formou i obsahem. Varování spíše kluzké nežli drsné, že... Řekl bych, že více prezentující jistý názorový směr, než ryze čistá (či čistě ryzí?) fakta. Takže zkrátka - dobře vyrobený - leč víceméně jen jeden ze subjektivních pohledů na věc! . . . Ropa nad zlato? Není nad ropnou střední cestu... ;-] - - - - - (Poprvé viděno 6.2.2011 na >zlatém prostoru< , hodnocení 253., komentář zde jako čtyřiadvacátý - 6.2.2011) ()

• Po celou dobu se v dokumentu jednoznačně mluví o tom, že ropa dojde, avšak možná tak autoři učinili pro zjednodušení nebo se jedná o chybu překladu. K ukončení její těžby totiž přesněji dojde z důvodu, že se její hlouběji uložené zásoby nevyplatí těžit. (Expertt)
  • V roku 2006 získala snímka Zurich Film Award a cenu za najlepší dokument na MFF Tahoe Reno i MFF v Palm Beach. Ako druhá skončila na festivale Galway Film Fleadh a v roku 2007 na Barcelona Cinema Festival vyhrala v kategórii Zlaté Slnko cenu poroty. (Marek1991)