Prodloužený víkend

(festivalový názov)
  • Austrália Long Weekend
Thriller / Horor / Mysteriózny
Austrália, 1978, 92 min

Tento eko-horor pojednává o mladém manželském páru. Peter a Marcia se ocitají po Marciině potratu v krizi. I když si Peter není zcela jistý, jestli bylo dítě jeho, má pořád snahu manželství zachránit. Dostává brilantní nápad. Odjedou kempovat na pláž Outback, kde na míle daleko není žádná civilizace. Když se manželé po mnoha šarvátkách dostanou na určené místo a utáboří se, začnou se dít podivné věci. Okolní příroda a zvířata na ně působí divně a agresivně, a to je teprve začátek. (Chatterer)

darkrobyk

Kdybych neznal remake z roku 2008, zřejmě bych hodnotil výše. Oba filmy jsou až na detaily téměř totožné. Matka Příroda se mstí dementnímu páru před rozvodem, který se chová proti všem pravidlům správného zálesáka. Jen v remakeu se mi více líbila příroda. O horror vůbec nejde, není se čeho bát. Spíše zneklidňující drama, co dopadne dobře k úlevě diváka. Ano, jiný konec si snad ani představit nelze... ()

Karlos80

Není radno si zahrávat s matkou přírodou, která přes svou rozmanitost umí občas i tvrdě trestat. Dobrý psychologický thriller z kategorie ozploitation (specifický žánr pro australský žánrový film nebo taky pro různorodou australskou exploitaci, hlavně tedy z plodných 70. a 80. let) nebo také "Eco-Terror-Nature/Rampage" (filmy děsu, kde se mstí příroda, zvířata atd.). Tím hlavním dějištěm tohoto velmi neobyčejného, naturalistického filmu je nebezpečná australská buš, kam si vyjel jeden mladý pár, Peter a Marcia, se snahou zachránit své neúspěšné manželství. Celý film si v podstatě vystačí jen se dvěma herci a jejich psem! Napínavá, děsivá, depresivní a hlavně velmi atmosférická podívaná od začátku až do samého velmi nečekaného a v podstatě i velmi rychlého konce, alespoň co se dopadu dvou hlavních hrdinů týče. Posledních dvacet minut filmu je nádherně dobrých, navíc zcela bez jediného dialogu, jen s okolními zvuky přírody! Kdo něco podobného nezažil na vlastní kůži, nemůže o tom ani dost pořádně mluvit. Novější verzi jsem viděl před týdnem a v porovnání je to tak napůl, každopádně i přes své stáří je tento velmi inteligentní film s jakýmsi filozofickým podtextem stále silně znepokojující.. Podobné filmy : "Deliverance", "Day of The Animals", "Animals against Humans", Southern Comfort", Open Water", Cabin Fever", "Wolf Creek", "Breakdown" nebo nová verze z roku 2008. Komentář zde jako třetí v pořadí.. ()

petero

Po výbornom remaku som sa dopracoval aj k originálu a musím uznať že ten je ešte lepší. To tajomno remaku je tu podané jasnejšie v prospech uvedomenia si o čom vlastne LONG WEEKEND je. Tá konfrontácia mestského človeka a divokej austrálskej prírody je tu podaná jasnejšie a k depresívnosti prispieva hlavne nepríjemný zvukový doprovod gradujúci v extrémnych situáciách. Remake je inak presnou kópiou originálu. Výborný film, škoda že tak neznámy. ()

Jhershaw

U tohoto filmu docela chápu rozdílna hodnocení a subjektivní pohledy, na každého působí jinak. Nikdy jsem nestanoval v opuštěné přírodě a po tomhle filmu ani nehodlám - takže za sebe můžu říct, že na mě strach z neznámých zvířátek schovaných v okolním lese fungoval dobře; byť by to byla nebo nebyla zásluha přímo filmu. Pro jiné to zas může být hrozná neodpodstatněná nuda. ()

pornogrind

V tomhle snímku hraje hlavní roli příroda. Film sleduje pár, který si vyrazí do australské buše ( poblíž pláže ) pod stan. Každý prohřešek páru proti přírodě se jim v zápětí vrací a oni tak svádí nerovný boj. Nezní to špatně, ale to zpracování nebylo takový jaký bych si představoval. Hlavní dvě postavy přehrávají a jsou zatraceně nesympatičtí. Asi to měl být záměr, ale mě to neuvěřitelně sralo. Některý scény mi tak přišly lehce směšný. Ke konci ovšem atmosféra graduje a zvedá tak film i díky konci do lepšího průměru. ()

• Režisér Colin Eggleston namluvil hlas Marciina milence v telefonu. (Chatterer)
  • Roli Petera měl původně hrát George Mallaby. (Chatterer)