Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

Luukec

Bylo to divné.. tak divné že jsem se na film bez přestávky díval dvakrát po sobě. I takk to byla ale zajimavá podívaná, i když mi přijde že pixar už neví co by točil.. ()

Pawlisman

Animace moc pěkné, akce slušná, příběh děsivý. Celkově dost nuda. Aspoň se ukazuje, že bez humory to je s animákama dost bída. Podprůměrné nicnedávající dílko. 6,5/10 ()

Kroupa

Animace je úžasná a důvtipná. Příběh není nic převratného, ale je prodchnut magickou atmosférou. Na rozdíl od jiných filmů s jednoduchým dějem tento není natahován, a výsledná stopáž je jen o trochu delší, než by bylo nezbytné. ()

Greg25

Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Nakonec se přeci jenom přikláním k těm třem hvězdičkám. Číslo 9 má dokonalou animaci, dokonalou propracovanost i tajuplnou atmosféru. Jenže slabostí tohoto filmu je přímočarý až prostince jednoduchý děj, který je na "celovečerák" (ačkoliv má "jen" 79 minut) až příliš jednoduchý a scénář, který svojí skromností vět až zaráží. Přesto si myslím, že Číslo 9 je dobrý film, jeden z nejlepších "animáků" poslední doby s netradičním dějem a výjimečnou atmosférou, kterou může závidět lecjaký hraný akční sci-fi film. 70% ()

jacksax

Já to beru jako docela velké zklamání. Souhlasím s mnohými, že postrava 9 byla docela nesympatická a fakt "american top leader". Takové obytí něčí smrti mi připomnělo Ivanovu/Dolphovu hlášku : když umřel...tak umřel. Přesto některé detaily a "dekorace" byly fantastické a kostelu koukalo Final Fantasy asi odevšad. Vizuální pastva pro oči ... myšlenkový (opravdu do značné míry) odpad. ()

sedlo03

Vůbec to nebylo špatné, ale na můj vkus tam bylo až přespříliš dialogů. Ne :)m vizuálně krásné, nápad to byl dobrý, ake jinak průměrné. ()

majo_svk

V poslednom období sa na filmových fanúšikov hrnie množstvo filmov zobrazujúcich postapokalyptický svet, ako ho zatiaľ nepoznáme (úprimne povedané, zrejme poznať ani nechceme). Katastrofické vízie sú desivé a zničujúce. Žiaľ, v mnohých prípadoch si za ne môže ľudstvo samo. Ničíme prírodu, produkujeme toxický odpad, planétu ohrozujeme neustálymi vojenskými konfliktami, vyrábame stále inteligentnejšie stroje, ktoré onedlho budú sebestačné (ono roboty môžu ľudstvu slúžiť, avšak môžu ho aj zničiť) atď. Ak ľudstvo nebude myslieť na budúcnosť, nedopadne to najlepšie. Podobný postapokalyptický svet po veľkej vojne ľudstva proti strojom zobrazuje aj vynikajúci animovaný film Číslo 9. V prekrásnej animácii je ukryté zmysluplné posolstvo. Snímok je akčný i emotívny zároveň. Animátori odviedli skvelú robotu. Hoci film nemá mnoho novátorstva (vojnu strojov a ľudí sme mohli vidieť v Terminátoroch či vo Vojne svetov alebo v snímku Ja, robot; stroj s vlastným mozgom v Oku dravca; zničenú planétu i v animáku Robot Walle; atď.), stojí za zhliadnutie. Ja som bol spokojný:) ()

Oxymoron

Po stránce animace není co vytknout, ta je v porovnání s ostatními animáky skoro až nadčasová. Po stránce příběhové už přeci jen Číslo 9 trochu pokulhává. Většinou nadávám u filmů na zbytečně dlouhou stopáž, ale tady bohužel musím vytknout pravý opak. Film mi přišel tak nějak moc hrr - než si stihnete zamilovat nějakou postavu, tak zničehonic zemře nebo se objeví úplně nová. Za celkové zpracování, atmosféru a vůbec za odvážný pokus rozčeřit ty ustálené vody dnešních animovaných filmů si ovšem Devítka ty čtyři hvězdy zaslouží. PS - Nevím proč, ale strašně mi to připomínalo Terminátora jedničku :) ()

Kratoc

Odmyslím si to poselství, které má příběh divákovi přinášet, protože to nefunguje a soustředím se jenom na samotnou techniku filmu - ta je moc fajn. Hodně originální postavičky, kde tedy scénář hapruje až hanba, ale dejme tomu ... Nicméně srovnám-li to s nějakou Pixarovkou, tak tenhle film působí více dospěle a dovedu si představit, že ne každého to dokáže oslovit. Ale přes všechny (nejmenovatelné) nedostatky, se mi film docela líbil. ()

MatyM

Postavičky jak vystřižené z Little Big Planet na PS3 něco přes hodinu utíkají a schovávají se a umírají v postapokalyptickém světě. Je znát, že námětem pro film byl desetiminutový kraťas z YouTube. Přesto nelze Devítce upřít porci originality, líbivé zpracování a zdařilý konec. ()

Steel32

No... celkově mi to připadalo takový suchý. Byla tam nějaká atmosféra, která se mi zdála spíš hodně divná, než aby ve mně vyvolala nějaká to "wow". Ani nevím proč, ale připomínalo mi to tak trochu Válku světů. Ale přeci jen přes hodně pochmurný začátek to celkem šlo. Takový průměr. ()

Antaeus

Že "waw". Keď som si púšťal túto rozprávku, bolo to z čistej zvedavosti. Nenapadlo ma, že uvidím Matrix, Vojnu svetov, Screamers a niekoľko ďalších filmov v jednom. A už vôbec by ma nenapadlo, že pri filme, ktorý tak okato vykráda.. Alebo inak.. Už vôbec by mi nenapadlo, že pri filme, ktorý sa tak okato inšpiruje hneď niekoľkými predlohami, mi tento fakt nebude nijako vadiť, ale skôr naopak. Príbeh príjemne odsýpa (tých 70 minút som ani nezbadal), prakticky nemá hluché miesta. More otvorených otázok si priam pýta pokračovanie (alebo prequel). Každopádne ide o veľmi podarené dielko. Atmosféra vynikajúca, tajomná, handrové postavičky rozkošné. Akcia veľmo dobre pozerateľná. Ale keby som mal povedať, ČO konkrétne ma na filme fascinuje, kvôli ČOMU dávam vysoké hodnotenie, neviem, či by som to vedel pomenovať. Celý ten pocit zhrniem do paralely s láskou: logicky sa vysvetliť nedá, je to jednoducho príjemný pocit. A ešte množstvo detailov, drobných nápadov, ktoré celý výsledok ozvláštňujú a zatieňujú aj niektoré okaté nedostatky. ()

embecka

Krásne milé vizuálne dielko, človek má chuť vziať kúsok vrecoviny, ihlu, niť a nožničky a vytvoriť si podobnú postavičku. S dušou, odhodlaním a nebojácnosťou (úplne nefeministicky, ale - páčilo sa mi, že najsuper odvahu malo jediné "dievča", ktoré sa tam vyskytlo) :) ()

Ramone11

No ja to musel ohodnotit pac mne totalne dostal ten trailer a strasne se na to tesim, takze tak..:) Verim, ze min jak 5* to urco nebude... ()

Meteorista

Skvělá atmosféra post-apokalyptické jakoby-první světové s hadrovými panáčky (asi si zase zahraju LittleBigPlanet) a zlotřilými strojáky v krásně animované podobě. Byly tu pro mě sice nejasnosti co se děje týče, ale já jsem hltal atmosféru a zpracování. Těšení na tento film se mi vyplatilo, no a filmu taky - 5 hvězd. ()