Barevný film o devítiměsíční vědecké výpravě Hanse Hasse na trojstěžníku „Xarifa" k ostrovům Bonaire a Curacao v Karibském moři a ke Kokosovým a Galapagos ostrovům v Tichém oceánu. V těchto dosud neprobádaných mořských vodách se podařilo filmovou kamerou zachytit život na mořském dně. Film „Výprava Xarifa" navazuje na filmový záznam o výpravě této skupiny vědeckých pracovníků do Rudého moře, který byl u nás promítán v r. 1953 pod názvem „Dobrodružství v Rudém moři". Fílm byl natočen systémem Technicolor. (FILMOVÝ PŘEHLED 19 / 1956) (oficiálny text distribútora)

ripo

Dr Hans Hass o svém novém barevném filmu: „Sen se stal skutečností. Když jsem se před 15 lety zúčastnil po prvé výpravy na Bonaire, pomyslil jsem si — ne příliš skromně — tudy musím jet jednou svou vlastní lodí. Válka zkřížila mé plány, přesto se však můj sen uskutečnil. Díky úspěchu, svého filmu „Dobrodružství v Rudém moři", oceněného na festivalu v Benátkách, který byl promítán téměř v celém světě, mohl jsem po rok a půl dlouhé přípravě v srpnu minulého roku (1953) vyjeti na vlastní lodi „Xarifa" na devítiměsíční výpravu, která vedla napříč Atlantickým oceánem do Karibského moře a dále Panamským průplavem do Tichého oceánu k Galapagos a Kokosový ostrovům. Byla to nejdelší a nejobtížnější expedice, kterou jsem doposavad podnikl. Byla určena stejnou měrou vědeckému výzkumu, jako filmové práci. Prvně jsem se rozhodl natočiti „film bez komentáře", tím chci říci, že jsem udělal podle skutečného scénáře s malým dějem, práci na lodi s jejími radostmi i strastmi, obsahem barevného filmu. Film obsahuje docela normální dialogy — také pod vodou, ale co se mi zdálo důležitější a zajímavější, vzali jsme s sebou na mořské dno nejen kameru na barevný film, ale také mikrofon, a tak jsme mohli zachytit mnohotvárné zvuky tohoto tajuplného světa. (Raritou je na příklad prvně zachycený křik velryby, který připomíná skřípění těžkých rezavých vrat od stodoly.) — Romantika lodi a dalekých, krajů, dobrodružnost cesty a jedinečný zážitek neporušené přírody pod mořskou hladinou, spojilo posádku lodi pevným poutem." Filmový přehled 19/1956 ()