Pacifik

• USA The Pacific
USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (viac)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

Amroth666

Steven Spielberg a Tom Hanks - momentálně největší filmoví machři přes válku. Výsledky se dostavily i u kritiků. Pacifik získal 24 nominací na Emmy. Moc jsem to Pacifiku přál. Před pár hodinami se mi stala jedna taková věc, která mně pořádnmě vytočila. Omylem jsem komentář na pacifik smazal. Řekl jsem si, že to takhle nenechám. Ještě štěstí, že si všechny díly pamatuji skoro nazpamět. 1. díl - Guadalcanal/Leckie - 90%. Ohromně těžký díl, který lecos napoví a různé hádanky teprve naťukne, ale nerozluští. Mně osobně toho ještě moc nenapověděl, ale byl jinak výborný a parádně zvládnuté. ____ Hrozně emociální scéna, kdy Japonec je ponížen, vyčerpán, ale je hrdý na Japonsko a na druhé straně Američtí mladíci, kteří do něj střílí. ____Chybí možná jen trochu více akce, jak říkají všichni, ale i akcí se ještě dočkáme. 2. díl - Guadalcanal/Basilone - 90%. Skoro totéž, jako díl první. Já zažil tu dobu, kdy tady každý psal po třech epizodách, že je to na odpad. Nedokoukali ale ostatní díly a pro ně to je škoda. Pro mně zážitek. Tento díl je opět náročný na výpravu a všeho filmařského. To ale Spielberg a Hanks věděli. Oni mají ale peněz dost. 3. díl - Melbourne - 70%. Díl, kde to polovina lidí u obrazovek vzdává a polovina říká, jen jedna špatná vyjímka. Tento díl je pro lidi, co si mysleli, že bude v Pacifiku pořád akce asi velká nuda. Seriál se řídí ale podle děje, podle skutečného děje. I na mně byl tento díl hodně slabý, teď už mohu říci nejslabší ze všech, takže si můžete oddychnout. 4. díl - Gloucester/Pavuvu - 80%. Déšť, Japonci, pohoda, ___ pohoda, déšť Japonci. Koloběh, který už nezkušeným mariňákům leze na mozek. 5. díl - Peleliu Landing - 90%. Pátý díl vynahradila poslední dlouhá pasáž, při které létají kulky, stříká krev a Japonci s Američany se zabíjejí. Vynahrazeno také příbytkem do sbírky zlatých zubů. 6. díl - Peleliu Airfield - 100%. Jo! Naprostá senzace. Výborný děj, akce, emoce, triky, výbuchy, napětí, prostě všechno, co má válečná minisérie mít. 7. díl - Peleliu Hills - 100%. Hned po šestém díle navazuje další neuvěřitelný díl, opět nabitý vším pozitivním kladným. ____ Tváře na konci dílu, ty si budu pamatovat ještě hodně dlouho. Opravdu jsem ještě neviděl dramatičtější seriál s prvky války udělané do minulé doby. 8. díl - Iwo Jima - 100%. Další neopakovatelné pocity. Tohle se prostě musí vidět. Krásnej doslova filmovej konec(skoro jako od Petera Jacksona při Pánovi Prstenů 3). Fér souboj a fér prohra. Prohra koho? Nebudete věřit. Stačí se jen podívat. Každopádně úžasný a jenom se musím opakovat. 9. díl - Okinawa - 100%. Psycho, naposledy při Apocalypse Now, nýbrž teď. Stres, opět emoce strach, nenávist, to všechno tady uvidíte, ale jakým stylem? To se prostě musí vidět. 10. díl - Home - 80%. Konec zvládnutý s úctou jak k mrtvým, tak i živým. Hrdinové jsou, nejlepší minisérie roku 2010 také je a mně nezbývá nic jiného než pogratulovat všem tvůrcům, hercům a herečkám. Krásná práce. Upozorňujuji ještě na tento díl, kdo chce vidět oslavy po válce, radost Američanů, hrdost a slávu, ať neváhá a podívá se na The Pacific. Po Band of Brothers další seriál, který budete milovat. Nemám rád, když někdo srovnává The Pacific s Band of Brothers. Oba seriály jsou úplně jiné. Ještě upozorňuji na zajímavůstku na konci poslední epizody, kdy všechny postavy jsou hrdě odměněny a stávají se legendami. Main theme nakonec : ____ http://www.youtube.com/watch?v=2E-6Qd0wJlQ ____ Tři nejoblíbenější postavy : Eugene B. "Sledgehammer" , Robert Leckie , John ‘Manila’ Basilone. ____ () (menej) (viac)

C0r0ner

Bratrstvo je Bratrstvo. Kdo čekal zopakování tohoto zázraku, je blázen. To je jako kdyby někdo po Darabontovi chtěl, aby natočil druhý Shawshank. Proto se mi Pacific velmi líbil. Je to totiž moc dobrá exkurze do brutální války v Tichomoří a do životů běžných lidí, kteří byli nuceni se na ní podílet. 95% ()

Dannysek4U

Hodnoceni se vztahuje na prvnich pet dilu, tak ho berte mire s rezervou, zbytek zatim nevideli ani herci:o) V pripade The Pacific se srovnavani s Bratrstvem neohrozenych neda ubranit. A po par uvodnich scenach z valecny zony, v nichz nechybi ani vylodovani se z prepravnich clunu a povinna „cestovni“ nevolnost nekterych vojiny se slabsim zaludkem, se okamzite prihlasi take vzpominky na vojina Ryana. Ale stejne jako naznacuje hned scena nasledujici po vylodeni, je i tenhle serial trochu jinej. Podle myho nazoru vyrazne potemnel, je jeste vic realistickej, nocni boje s no name japonskym nepritelem jsou dost radikalne krvavy jatka, první marinacky divizi rozhodne chybi moralni „aristokraticnost“ jednotky kapitána Johna Millera, nebojej se nepritele mucit, nebojej se krast vlastnim kolegum jidlo, je to cely takovy spravne umolousany, hladovy, popravde ja si takhle nejak predstavuju valku. A jelikoz scenarista Bruce McKenna a režisér + producent Tony To tvrdili, ze se snazili co nejverneji drzet puvodnich predloh od vojenskych pametniku Eugena Sledge a Roberta Leckieho (coz horlive odkejvala i reporterka z Japonska), da se predpokladat, ze takhle nejak to bylo. Stejne tak je ale pravda, ze do deje byla umele importovana postava serzanta Johna Basilona (kterej je echt americkej hrdina, v rodnym Jersey ma tusim i sochu, ale u nas ho pochopitelne nikdo nezna), ktera se sice valky v Pacifku zucastnila, ale krapet jinde, coz hodnovernost mirne znevazuje. Kazdopadne to, co se miha na obrazovkach, je rozhodne maximalne uveritelne. A co do valecnejch scen je to skutecne extaze, at se bojuje ve dne, nebo v noci (pousteli nam to tam na hotelovym platne a musim rict, ze v takovym rozliseni jsou predevsim nocni strety skutecne kulervouci, byt obcas mirne stejnorody – to plati i o nasledujicich ranech, v nichz se namorni pechota probouzi na polich vyplnenejch mletym masem). Zbytek deje pak vyplnuje obvykla smes valecnyho kamaradstvi, patosu (velmi casto je zobrazovan fakt, ze vojaci sli do boje proti Asiatum dobrovolne ve jmenu odvety za Pearl Harbor a ze to pro ne byla velka cest), „obycejnosti“ jednotlivejch mladencu ve zbrani (vykriky typu „jsem jen kluk z vesnice, co dela, co umi“, kaleni v dobach mimo prvni linii), jejich rapidniho dospivani – v tomhle uz Pacifik zas tolik mnoho novyho neprinasi. Ale jak jsem rikal, v ranku valecny kinematografie to je dalsi velkej kus filmariny, kterej fandy tohohle zanru nepochybne privede do absolutni nirvany. Mne osobne se ale Bratrstvo libilo vic, snad i pro to, ze nam bylo skrze Evropu trochu blizsi – tohle je silne proamericka zalezitost, urcena hlavne zamorskymu publiku, jak emocionalne, tak propagandisticky. Presto prese vsechno bych se ale neziniroval po tech peti epizodach dat The Pacific klidne 80 az 90 procent . A jsem moc zvedavej, jestli nasledujici dily prinesou jeste vic rozmanitosti, protoze i ona ostrovni krajina se zprvu obcas zajidala (pravda, vojaci Guadalcanal opustej snad tusim na zacatku tretiho dilu). Jinak receno tesim se na Iwodzimu a nakonec snad i na tu Hirosimu a Nagasaki. Ale jinak velka paradicka:o) P. S. - Dabing asi urcite bude, ale jeste overim u ceskyho HBO. () (menej) (viac)

Wormboy

The Pacific ma velmi velku smolu. Bol totiz natoceny a vypusteny az po fenomenalnom Band of Brothers, na ktory jednoducho nema. Pacific ma vsak svoje obrovske kvality, ktore su opat reprezentovane predovsetkym spickovym audiovizualom. Skoda len pokrivkavajuceho deja, ktory je miestami az prilis monotonny....blato a dazd na roznu obmenu, co sa autori snazia prifarbit "vyletmi" mimo bojovu liniu, ktore zial az tak velmi nefunguju. ()

AD P

Priznavam, ze moje ocakavania pred serialom boli este vacsie ako pri Bratstve, bohuzial vsak opak je pravda. Aj napriek skvelemu spracovaniu chyba tomuto serialu viac nasadenia a energie ako to bolo pri Bratstve. Jednoducho mohlo to dopadnut lepsie. ()

sulimo

V porovnání s Bratrstvem neohrožených tohle funguje o dost hůř, docela za to mohou romantické odbočky, které ději rozhodně nepomáhají. Nevim, koho napadlo to do děje vůbec takto rozsáhle zabudovat, nejspíš to mělo napomoci divákovi k většímu soucitu s postavou, upřímně, mě to otravovalo natolik, že jsem si říkala, že snad začnu fandit Japoncům. Čekala jsem, že mě tahle záležitost zasvětí do mnou opomíjených bitev v Tichomoří, bohužel to se povedlo jen velice povrchově, až si někdy říkám, že to byla ztráta času. Škoda, takovéhle téma by si dle mého názoru zasloužilo mnohem mnohem lepší zpracování. Ty tři hvězdy dávám za ty povedené bitvy, kterých ovšem bylo příliš málo na to, že se jedná o válečný seriál, tohle tvůrci prostě nezvládli ani náhodou. ()

Flynn

Seriál nezklamal, nebyl jsem masírován reklamou, pouze jsem veděl že je to od producentů Band Of Brothers (ta je ale ještě krapet někde jinde). Seriál mě vtáhl a viděl jsem všech 10 dílů během 2 dnů (1. díl + 9. dílů další den- když se člověk má potit tak at ten čas nějak vyplní) a rozhodně jsem nelitoval. Jediné co mě mrzelo bylo, když na začátku jednoho z dílů lákali na "nejkrvavější bitvy v pacifiku" na jednom z ostrovů a 80% tohoto dílu bylo o tom jak jeden z hrdinů balí holku v jídelně. Ten díl mě lehce zklamal, jinak to šlo. Dle mého názoru zasloužené 4 hvězdičky. ()

Kolikokoli

Skvělý seriál, možná není lepší než BoB, ale i tak je úžasný. Oproti BoB má mnohem lepší intro a hudbu (co taky čekat od Hanse Zimmera, že) a navíc: když jsem sledovala BoB, tak jsem vnímala životy vojáků a celkovou situaci. V bitevních scénách jsem se moc "nevzrušila", jen jsem hledala, ty svoje oblíbence. V tom je Pacific jiný. Je tam hodně bitevních scén a to dost autentických. Při ničem jiném (seriálu, filmu, knize...) jsem nikdy tolik neděkovala, že jsem si tim nemusela projít. Pacific se mi opravdu hodně dostal do hlavy a na některé scény opravdu nikdy nezapomenu. Myslím, že by to měli pouštět každému, kdo tvrdí, že válka není tak hrozná, jak všichni říkají. Protože ona hrozná je. ()

messiah

Uuuuf, tohle jsme si po bratrstvu nezasloužili. Poctivě jsem zkouknul všech deset dílů. Občas dokonce přetrpěl. Ale tak jako u Bratrstva jsem se nebavil ani jednou. ()

EstéCaňa

Bratrstvu neohrožených se to nevyrovná ani kdyby se do toho narvali ještě větší prachy! Bratrstvo mělo rozhodně lepší děj a taky tu nezapomenutelnou poutavou akci. Naopak u Pacifiku jsem po sedmy dílech pořád nevěděl kdo je kdo a kde vůbec jsou. 4/10 ()

BoXBe

Pacific nejsou Neohroženým bratrstvem. Pacific není relativně lineární invaze v Evropě. Pacific není druhý nebo lepší vojín Ryan, jehož nepřítel poslouchal ve volných chvílích Wagnera. Pacific je depresivní a silně melancholický. Soustřeďuje se mnohem více na psychologii a zlomenou duši, než na fyzické výkony. A pokud mu věnujete soustředěnou pozornost, připravte si ke sledování, když ne Prozac, tak aspoň kapesník a čokoládu a pořádný likér. I kdyby tam ti kluci zažili jen z poloviny to, co se snaží Pacific ukázat kontrastem mezi bitevním polem a normálním životem, tak se to v těch deseti dílech podařilo zobrazit opravdu hodně působivě. Počítačovým střelcům a vojenským stratégům tak asi Pacific vonět moc nebude. Jde více na city a do hloubky a dělá to jako jiné americké, místy patetické filmy, ale nebojí se toho a nestydí se za to. A produkce a kvalita jednotlivých dlů je samozřejmě špičková, to bez diskuze. P.S.: Vyplatilo se mi Pacific shlédnout více než rok po masivní mediální kampani, v celku a ve vysoké kvalitě, v klidu a samozřejmě v originálním znění a se sluchátky na uších. Intezivní. ()

Icefist

Jsem už asi trochu druhé světové války přejeden. Přecijen filmů a seriálů o ní mám odsledováno nemálo, tudíž mě tolik jako dřív nerozseká válečná vřava či na dřeň jdoucí psychologické momenty. I když Okinawa byla světlou hypnoticky poutavou výjimkou. Tvůrci nám po celou dobu servírují i mimoválečné vztahové sekvence, které ale ve finále táhnou seriál směrem k průměru. Alespoň podle mě, protože mi to moc nesedlo. Zkrátka a dobře slabší čtyry hvězdy. Očekával jsem rozhodně víc. 80 % Oblíbená část- rozhovor na lodi u kafe po bitvě o Guadalcanal ()

sir-dave

Pacifiku uškodila masivní kampaň a nemohl se vyvarovat srovnávaní se svým bratříčkem BoB. Válka v tichomoří není z diváckého pohledu tak známá jako v Evropě, i když exotičtější. Co mě mírně zklamalo bylo občas přílišné vykreslování jednotlivých postav namísto se věnování bojům a naopak, když se toho v životě událo příliš rychle. A to vykreslení stejně nebylo totožné. Přesto The Pacific patří svou pohlcující atmosférou mezi nejlepší válečné filmy poslední doby a bylo jen dobře, že se opět natočila povedená série. Mezi vrchol u mě patřili boje na Peleliu a také díly, místa, kde se prali spíše sami s přírodními podmínkami než se zabíjením japončíků. Válka v tichomoří trvala skoro 4 roky, události bylo nespočetně krát více než co by se vešlo do 10ti dílné série, proto výplňová Melbourne měla být zkrácená min. na polovinu a druhé zklamání přišlo s dílem Iwo Jima, kde se jednalo o důležitou bitvu, ale zfilmováno naprosto nepoutavě, osekaně a troufám si říct, že i nepřesně. Úvodní znělku měli zmáknutou na jedničku, rozhovory před začátkem epizody byly vynikající vsuvkou a závěrečné mini životopisy mi daly odhodlání, že si to časem zaslouží zhlédnout jednou v kuse najednou a dát tomu možná plný počet. 90% - - - Čest památce - - - 1# Guadalcanal *** /// 2# Guadalcanal **** /// 3# Melbourne ** /// 4# Gloucester **** /// 5# Peleliu Landing ***** /// 6# Peleliu Airfield ***** /// 7# Peleliu Hills **** /// 8# Iwo Jima *** //// 9# Okinawa ***** /// 10# Home **** ()

Loki81

Po desate epizode nemuzu hodnotit vyse... S BoB absolutne nesrovnatelne. Nuda, nuda a 1000x nuda. 3* davam hlavne z duvodu klamaveho gigantickeho aviza coby podstatne kvalitnejsiho mladsiho bratricka Bratrstva pod zastitou dua Spielberg/Hanks a nalakani divaka na nejdrazsi serial ever. Doufal jsem stale, ze si tvurci tech 200 mil $ nechali na zaverecne epizody. Bohuzel... Pomer zklamani vs. nadseni - 70-30. ()

Twil

Velice kvalitni serial, ale krom Leckieho jsem si k nikomu nevybudoval zadny vztah. Treba to bude pri druhem zhlednuti lepsi. Nejlpsi episoda - III - Melbourne. ()

bartias

„Bratrstvo neohrožených“ z opačné strany druhé světové války chvílemi nemá až takový drajv, jakým se pyšnil jeho předchůdce. Bitvy v prostředí tropických ostrovů v Tichém oceánu jsou si totiž příliš podobné. Tři epizody o dobývání Peleliu ovšem svou epičností vyráží dech. Následující postup na Iwo Jimě zase uzemní realistickým popisem válečné brutality a všudypřítomného zmaru. Zatímco Bratrstvo neohrožených působilo heroičtějším dojmem, The Pacific podrobněji zkoumá i psychologické aspekty svých postav. Kromě samotného válčení a popisu tvrdého výcviku se několik dílů více věnuje dění „doma ve Státech“ a prodávání válečných dluhopisů. Závěrečný díl se pak celý odehrává už po kapitulaci Japonska a popisuje často nelehký návrat mariňáků do USA. 9/10 ()

okkac

Bohužel takový slabší odvar z Band of Brothers (10/10), kteří jsou po zásluze na špici seriálového žebříčku. Je to především vina nepříliš dopracovaných charakterů postav, takže se člověk s nima nedokáže až tak ztotožnit. Takže se dají akorát vychutnat válečné scény (od nočních zákopových akcí na Guadalcanalu až po špinavé a bahnité bojiště na Okinawě) a přetrpět některé nudné pasáže (celý třetí díl, 3/4 osmého, abys se pak razem střihlo doprostřed bitvy o Iwo Jimu) 7/10 ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (viac)