Dych

Dráma / Poetický
Južná Kórea, 2007, 84 min

„Někdy se v životě dostaneme do obtížného bodu, v němž jako bychom se ani nedokázali nadechnout,“ říká jihokorejský režisér Kim Ki-duk, jehož snímky se Karlových Varů účastní téměř každoročně. V jeho čtrnáctém filmu se v takovém životním okamžiku ocitají dva lidé, kteří by se jinak neměli šanci setkat. Výtvarnice Yeon žije zaopatřený, ale prázdný život v luxusním domě po boku nevěrného a lhostejného manžela. Trojnásobný vrah Jin obývá celu s dalšími třemi odsouzenci a čeká na smrt. Televizní zprávy o jeho pokusech o sebevraždu vyburcují Yeon z apatie. Vypraví se za Jinem do vězení a naváže s ním podivný, nesymetrický vztah. Žárlivý manžel se jej pokusí ukončit, ale i on se jeho prostřednictvím začne měnit. Dech je dalším z Kim Ki-dukových komorních dramat o životních vyděděncích, vyprávěných nezaměnitelně strohým, ale přitom zvláštně poetickým stylem, který se většinou obejde beze slov. (MFF Karlovy Vary)

KatRi

Absurdně bizarní scény ve vězení spojené s falešným zpěvem a přírodními tapetami, jedno nepodařené manželství a "trojúhelník" dvou věznů a jedné ženy...Tento Kim Ki-dukův snímek je bohužel můj první, takže nemám srovnání. Ale i téměř po roce mě při vzpomínce na něj tak trochu mrazí, z toho zachycení zlaté klece, prázdnoty a způsobu, jakým to hrdinka řeší. Nachází smysl života v návštěvách věznice - chodí za odsouzencem na smrt a vytváří si s ním zvláštní "intimní" vztah. ()

El_Rabbit

V tomhle snímku mému jihokorejskému oblíbenci trochu dochází dech, nicméně opět připravil úžasnou výpravu do zákoutí litských pocitů a tužeb... pro ty, co se občas nebojí nějaké té artovky, můžu zase jen doporučit. ()

isla

Neviem celkom dobre identifikovat,co sa Kimovi stalo.Jeho tvorba,vyznacujuca sa hlavne tym,ze nechcela na divaka emocionalne utocit ale byt pravdiva,niekde zmizla a nahradila ju beckova romantika a vkladanie symbolov tam,kde uz pomaly nie su symbolom ale jednoduchym klise. ()

Petrus1

Já nejsem odborníkem na žádnou tvorbu, natož tak na tu Kimovu, navíc jsem od něho viděla zatím pouze tři filmy, takže tady nebudu rozpitvávat, jestli je toto dílo mimo jeho obvyklé filmy, ale mně se to prostě líbilo. Nemůžu si pomoct. Je to prostě úplně jiný žánr, než jsem doposud sledovala a tak mi přináší do filmového světa takové oživení. Sice některé věci jsem docela dobře asi nepochopila (s tou košilí například), ale jinak dobrý. Taky jsem od chvíle, kdy se do ní zamiloval, věděla, jak to dopadne, ale vidět, jak vypadá takové vězení v Koreji, je docela zážitek. By si z toho naši zákonodárci měli vzít příklad a trochu těm našim kriminálníkům ten pobyt upravit. Jen holá místnost, bez postelí a v ní zavření čtyři chlapi! To se pak člověk nediví, že jim nezbývá nic jinýho, než si vyrývat ženský do zdi a rozdávat si to mezi sebou. A když za jedním začne chodit frustrovaná ženská, tak se je jasný, že jeden začne žárlit. A to je prekérka, zamilovat se do někoho, koho nemůžete mít. Tady vlastně hned v několika podobách. Tak aspoň, že si nakonec zapíchali. A ten basman, co je pozoroval, byl Kim, co? Tak to já bych je možná pozorovala taky, protože ta ženská byla správně prdlá. Jaro je tady. No, tak tady je teda pěkně hnusný jaro. Já bych chtěla mít z poloviny tolik elánu jako ona. A když začala o létě a sluníčku, musela jsem se už smát. A já si jdu pustit aspoň Sun of Jamaica, ať se mi taky zvedne nálada z toho hnusnýho počasí. Jo a taky se těším na další Kimovi filmy. ()

edie sedgwic

Oproti inym Ki-Dukovym filmom menej nasilia, menej krvi, ale to neznamena, ze menej utrpenia. Zasa raz skvely filmovy zazitok. Necakane. Nepredvidatelne. Genialne. ()

jiri.twist

Taiwanská herecká hvězda v hlavní roli korejského filmu. Snímek zatracovaný i vychvalovaný. Mě se líbil a nic bych na něm neměnil a nevadí mi, že gay složky je méně, ale stále tam tiká. Chang Chen je až moc velký sympoš na to, aby představoval několikanásobného vraha, ale věřil jsem mu, celkové pomalé posouvání příběhu a dojem byl pro mě velmi dobrý, užil jsem si to ... 7878 ()

Galahad

Jistě to nebyl Kimův nejpovedenější film co se formy ani obsahu týče, já osobně ho nazývám "nejveselejším" v jeho tvorbě. Málokterý režisér by si dovolil natočit drama o odsouzeném na smrt a dovolil si přitom takový luxus, nedat do finále záběry z popravy. Všem nespokojencům vřele doporučuji, ať si příště raději pustí Zelenou míli, Poslední tanec, nebo Mrtvý muž přichází... ()

Akana

Zdá se, že Kim Ki-Duk kráčí ve stopách Davida Lynche v čím dál větší nesrozumitelnosti. Dech disponuje opět jedním němým hrdinou (ti ostatní si hlasivky taky zrovna nestrhnou) a je plný symbolů a intelektuálních konstrukcí, které se dají jen těžko rozšifrovat. Ale i když mi poselství filmu z větší části uniká, nemůžu ho zavrhnout z toho prostého důvodu, že mě jednoduše bavil. Rozum sice rozpačitě a trochu podrážděně přešlapoval stranou, ale emoce se dostavovaly. Sice prchavé a slovy těžko postižitelné, ale silné. Typický Ki-Dukovský způsob vyprávění mě dokázal vtáhnout a přinutil mě prožívat ten zvláštní příběh s jeho hrdiny. A do budoucna zanechal spoustu otázek, ke kterým bude stát za to se vrátit. ()

TylerGage

obviklí film Kim Ki-duka. hlavní postavy mezi sebou nák extra nekomunikují a příběh má nádech. No řeknu to jednoduše.. Film mi připomínal maundy thurstday/our happy time. no filom se mi líbil ale nebyl to excelent takže 4* je myslí zasloužené ()

Joski

Ťažko komentovať:-( Ani polosuché ani polosladké. Možno Kim Ki-dukova tvorba potrebuje dozrieť ako víno? Dych je rozhodne krok späť a nedosahuje kvality predošlých filmov. Škoda:-( ()

FvP

Nevím přesně, co si o tom filmu myslet. Zvláštní postavy v mezních situacích, na které reagují prazvláštně. Rozpadající se rodina, vrahoun v cele smrti, k tomu pološílená tapetářka. A nejlepší postava vůbec je velitel ostrahy, který všechno vidí a leccos udělá. ()

zdenik

tenhle ki-duk je opravdu slabý... mučivá touha muže čekajícího na smrt, citová pohostinnost ženy, voyeurství, naznačující i špetku černého humoru. výsledek: jakoby režisér držel odstup k látce, kterou se mu tak nedaří zcela naplnit. vzhledem k tomu, na co jsme byli u kim ki-duka zvyklí, jde o zřetelný fade out. ()

Hank

Kime, tohle se vážně nepovedlo, nudil jsi k uzívání, vykrádáš sám sebe a myslíš si, že to co už někdy fungovalo bude fungovat i teď a lidi ti na to skočí? Neskočí, lidi usnou.... ()

Asdas

Už od začiatku my to prišlo veľmi rozpačité , trápne ( to škriekanie na jar a leto ) a plné paradoxov, vďaka za krátku minutáž inak by to bolo na nevydržanie . Cinefil Ke ()

iz67

Můj první Kim Ki-duk. Z toho důvodu zajímavý. (Hlavně) V první části se to dost vleče. Nevím, co mi chtěl říct. ()

T081

Artový průměr, jehož sdělení (ať mělo být jakékoli) uvadá pod nánosem dlouhých tichých pohledů a dlouhých tichých záběrů. Zbývá tak festivalové dílo, jakých bylo a bude, a člověku tak v paměti neuvízne nic víc, než troje bizarní zpěvánky hlavní hrdinky. Aspoň se film moc nevleče a rychle uteče ()