Rybáři

Réžia:

John Grierson

Kamera:

Basil Emmott

Příběh o rybolovu sleďů v Severním moři natočený v Berwicku, na Shetlandských ostrovech, v Lowestoftu, Yarmouthu a v Severním moři. (Doc Alliance Films)

Morloth

Na jednu stranu velmi objevné. Na stranu druhou jsem se poněkud nudil. Griersonovu snímku nelze upřít poetičnost, ovšem, okem současnosti jsem si občas říkal, že bych to ustřih a basta. ()

• Film Drifters měl premiéru ve Film Society 10. listopadu 1929 spolu s filmem Křižník Potěmkin (1925), který byl v Británii rovněž uveden poprvé. Grierson již dříve pomáhal s výrobou titulků k Ejzenštejnovu snímku pro americké uvedení a na Drifters to mělo zcela patrný vliv. Podobně jako je tomu v Potěmkinu využívá i v Drifters expresivním způsobem montáž a vytváří tak dramatické napětí bez jakékoli psychologizace. Oba filmy dále pracují s tzv. „typy“ (neherci) namísto profesionálních herců, aby dosáhly větší „autenticity“, a oba také bohatě využívají natáčení v exteriérech. Grierson však vždy zdůrazňoval, že chtěl natočit film ryze „britský“, tedy umírněný a zdůrazňující lidský prvek. Proto se snímek Drifters odehrává v pomalejším tempu a více se soustředí na obyčejné, méně dramatické události. (Zdroj: Doc Alliance Films)