Edith Piaf

• Česko Edith Piaf (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
Francúzsko / Veľká Británia / Česko, 2007, 140 min

Réžia:

Olivier Dahan

Scenár:

Olivier Dahan

Kamera:

Tecuo Nagata

Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Greggory, Emmanuelle Seigner, Jean-Paul Rouve, Gérard Depardieu, Clotilde Courau, Jean-Pierre Martins (viac)

Narodila se na chodníku, vyrůstala v nevěstinci, vydělávala si pouličním zpěvem... Přesto se z ní stala světoznámá hvězda první velikosti. Život Edith Piaf (vlastním jménem Edith Giovanna Gassion) byl bojem o hudbu, přežití a lásku. Její magický hlas, vášeň a přátelství s hvězdami její doby (Marlene Dietrich, Jean Cocteau, Yves Montand aj.) jí od dětství v chudobě přivedlo k obdivu celého světa. Žila vždy naplno a "ničeho nelitovala..." . Díky své neuvěřitelně silné vůli a neobyčejnému nadání se vypořádala s tragickým osudem a její sen z dětství se stal skutečností. "Jednou budu bohatá, budu samé prachy. Budu mít bílý auťák a černého šoféra." Nechtěla dát světu šanci na ni zapomenout a povedlo se jí to beze zbytku. "Velcí umělci nepatří jen jedné generaci, zůstávají tu napořád."

Režisér Olivier Dahan (Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy) obsadil do hlavní role svého nového filmu skvělou Marion Cotillard (Taxi, Velká ryba, Dobrý ročník). Pro natáčení si režisér kromě Francie vybral také Prahu. Zde si na pomoc přizval české herce v čele s Markem Vašutem...

Snímek o světoznámé šansoniérce Edith Piaf zahájil letošní prestižní filmový festival Berlinale, kde sklidil obrovské ovace. (oficiálny text distribútora)

Perr

Marion možná hraje dobře, ale čeho chtěl autor docílit skoky v čase jsem příliš nepochopil a hodně to filmu škodí, občas uprostřed něčeho skočíme jinam a nevíme ani pořádně kam, vypadá to jako by jednotlivé scény byli bez většího smyslu naházené za sebe a dlouhá stopáž filmu také škodí. ()

čmeld

Nejdříve jsem přečetl knížku, kterou napsala její sestra Simona, a musím říct snad díky tomu mě tento film doháněl skoro k slzám...dokonalé,bezprostřední :-) ()

Black-star

Povedené životopisné drama odražející život největší chansoniérky na světě, která doslova ožila na plátně díky skvělému výkonu Marion Cotillard - jenž si ceny za svou roli vskutku zaslouží.... ()

sanikope

Keby som nevedel čo pozerám tak by som bez rozmýšlania zaradil tento film do noir. Chýbala mu však atmosféra. Noir vytvárala len tá večná temnota, ktorá ma celý čas len provokovala a pôsobila hrozne rušivo. Na veľké nešťastie sa však jednalo o životopisný film o speváčke E. Piaf. O jej živote som toho veľa pred filmom nevedel iba som poznal jej spev čo mám pár CD. Z filmu som sa toho o nej však tiež veľa nedozvedel pretože to bol kompletný mix všetkých možných pocitov-zážitkov-prežitkov bez akéhokoľvek backgroundu aby mi to do seba zacvaklo. Plus tie zbytočné skoky v deji- there&back- nudné, zbytočne drahá koprodukcia. Chápem že ta temnosť mala dodať filmu atmosféru nočného kabaretu ale na mňa to nejako nefungovalo. Jedine žeby to tvorcovia poňali akoby točili celý príbeh z jej spomienok bez toho aby do toho vložili seba a vznikol s toho takýto mišmaš??? O tom pochybujem, takej haluške by som dal o pár hviezd viac!!! ()

FireTight

Úvodem bych chtěl poznamenat, že jsem občas na obrazovce místo herečky Marion Cotillard viděl skutečnou Edith Piaf. Ano, její herecký výkon byl neskutečný a patří mezi to nejlepší, co film nabízí. Jenže to by si režisér Olivier Dahan nesměl začít ve střižně hrát s nůžkami, tam celý film doslova posr... pokazil. V první polovině se ještě zmatené přeskoky mezi jejím dětstvím a posledními lety daly nějak odlišovat, bohužel se však druhá polovina filmu zahalila do naprostého chaosu. Skoky mezi lety, mezi místy, vlastně mezi vším a já se orientoval maximálně tak podle Edithina obličeje, abych věděl, kde to sakra jsme. Škoda, bez tohoto "časoprostorového zmatku" by si film určitě zasloužil o jednu hvězdičku víc. Nabídne vám totiž moc hezké písničky, pohled na tehdejší dobu, ale hlavně životní příběh jedné šansonové zpěvačky, kterou vychovávaly prostitutky, na čtyři roky oslepla, zpívala po ulicích, opíjela se a byla docela tvrdohlavá... A kdyby nic víc, alespoň už vím, co si představit pod náhrobkem, který jsem letos v létě viděl na pařížském hřbitově. Bude to Edith "Vrabčák" Piaf. ()

Withree

Ne, že by to bylo špatné vůbec ne, jen tohleto není zrovna můj šálek čaje. Ovšem Marion Cotillard je geniální. Oprávněný Oscar. ()

quixote

Velmi emotivní životopisný film, který se s úspěchem vyhýbá hollywoodským klišé a vykresluje Piaf nelichotivým, a přesto chápajícím způsobem. Barvitá koláž postav, časových rovin, detailů a spoustou neotřelých filmařských nápadů ... a přesto všechno stojí a padá se strhujícím výkonem Marion Cotillard. Několi úžasných scén, z nichž mne kromě úplného závěru nejvíc zaujalo, jak je pojato vystoupení Piaf, kdy při jejím vystoupení v music hallu: neslyšíme reálný zvuk, jen za doprovodu podkresové hudby sledujeme "němý" zpěv Edith a reakce diváků. Tak to je filmařina par execellence. Je z nejlepších životopisných filmů, které kdy byly natočeny. ()

loveless

Působivý příběh, výtečná Marion Cotillard v hlavní roli a skvělá hudba. Některé přeskoky v ději jsou poněkud matoucí a těch 140 minut se mi zdálo příliš. ()

Dartdevil

O Marion nemá cenu ani mluvit, na to slova prostě nestačí. Ovšem jako celek na mě film působil dost roztříštěně, skoky a posuny bez zjevného důvodu, spousta nevysvětlených věcí, a to hlavně ve druhé polovině filmu. ()

Colour

Čas, čas, čas. Niekedy je chronológia nudná, no tu by bola viac ako na mieste. Ako sa skákalo z času do času, bolo treba dovysvetliť mnohé veci a nestalo sa. Čo mi najviac vadilo, bolo, že i keď bola chvíľa, kedy šiel dej chronologicky, bol rýchlo posúvaný dopredu, a tak sme nezistili, kedy sa k Edith vrátila mama,nevieme, ako dlho ľudia nevedeli predýchať aféru, kedy Piaf obvinili z vraždy, len odrazu ju oslovil skladateľ a prišiel úspech. Chýba mi tam viac scén zameraných na jej cestu k úspechu. Vo filme je to zobrazené, akoby ju objavil znalec, poslal na javisko a stala sa slávnou. Viac je to zamerané na súkromie, ktoré je vďaka neustálym časovým prechodom absolútne chaotické. Vadí mi i to, že nevieme, koľko mala vlastne Edith detí (na konci sa spomenie len jedno dieťa, ktoré jej umrelo na zápal mozgových blán), kedy sa vydala a prečo vôbec, kedy prestala brať drogy, aké choroby a v akom období vlastne mala, keďže pri neustálych presunoch som postrehla žltačku, problémy s pečeňou, reumu a k tomu závislosť na liekoch proti bolesti. Niet čo dodať. Tesné 4* 71% ()

josieaddms

Celkem povedený snímek. Určitě dobře zahrané, a s celkem dobrou atmosférou. Co mě vadilo, snad trochu moc líbivých míst, ale jinak v pořádku. Tu a tam se tam mihne nějaký náš Český herec - jak jinak když se to natáčelo v ČR. Hodně inspirováno knížkou kterou o ni napsala její sestra, tím to přibylo na autentičnosti. Místama to bylo i hodně smutný a působivý, což se k ní, i k jejímu životu hodí. Jsem s výsledkem celkem spokojená. ()

Petula009

Mám v hlavě ještě miliony otázek. Jedno vím ale celkem jistě, tohle je brilantní snímek o člověku, který možná až tak brilantní nebyl.Mě tohle ale dokázalo naprosto neúprosně vcucnout. Myslím, že Ti co nejsou alespoň nějakou části duše frankofilové nebo milovnicí Paříže u jednu hvězdičku uberou. Ale i tak. Jediný wtf moment přišel až snad na konci, kdy režisér přibližně ve dvaceti sekundách shrnul (pozor spoiler) že Edith vlastně byla také matkou a že i v těch dvaceti sekundách dokázal to dítě nechat umřít. Filmu to sice dává ten ráz, co byl plánovaný ale myslím si, že tohle je věc, která mohla děj víc ovlivnit. ()

Armin82

Když jsem poprvé uslyšel o Edith Piaf,tak jsem se vrhnul na její životopis a nestačil se divit!!Každej z nás to má v životě těžký,někdo míň,někdo víc,ale tahle dáma,měla ten život zatraceně nelehkej!!Počínaje její skoro smrtí již v útlém věku,či slepotou,která trvala několik let, až k autonehodám,závislostí na morphiu,smrtí její největší lásky a konče rakovinou :( Opravdu nebylo co závidět a Olivier Dahan s Marion Cotillard nám to opravdu do detailu přiblížili.Hodně emotivní zážitek a já nemohu jinak---->90% ()

Chip89

Neuvěřitelný životopisný film, u kterého jsem se smála, nedýchala a plakala. Edith Piaf nebyla zlatá, nežila skromný ani slušný život. Byla taková jaká byla. Ale tento film, ve kterém je ztvárněná, mi vyrážel dech od začátku do konce. Byla jsem okouzlena. Herecké výkony, příběh a hlavně ta HUDBA! Možná by se tam pár chyb našlo, ale já je hledat nechtěla, prostě jsem nadšená. ()

Argondia

Krásně natočený, dojemný film o svérázné, francouzské Marfušce s velkým talentem a těžkým, smutným osudem. Ze spojení Edithina hlasu, hereckého výkonu Marion Cottilard a přiléhavého dabingu Táni Wilhelmové, jsem na mnoha místech měla husí kůži a slzy v očích. Velmi dobře byly vybrány herečky, které představovaly Edith v raném věku. Krásný boxer Marcel, v podání Jeana Pierra Martinse, byl okouzlující. Kromě písní celý film provázela krásná hudba a velmi silná atmosféra. Po nudné biografii železné lady byl tenhle film velmi příjemným překvapením a skutečným zážitkem. ()

Kenty

Opravdu skvělý životopisný film s úžasným hereckým výkonem Marion. Divák se ani na chvíli nenudí a to nejen díky přeházeným rokům, ale hlavně tím, jaký měla Edith život. Jeden z nejlepších životopisných snímků. ()

LordMysti

Nevím proč jsem dal ustřelené hodnocení filmu který není ani můj oblíbený žánr, možná se mi to rozleží a dám časem méně, ale prostě když už si najdu i její životopis, tak musím uznat že příběh to byl odvyprávěný opravdu zajímavě a poutavě. ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu