Drama nelítostného střetnutí nováčků, neboli „zobanů" s „mazáky" se odehrává v československé armádě v sedmdesátých letech. Přesto nelze říci, že konflikty, které zde můžeme sledovat, patří minulosti. Nejsou dokonce ani výhradně a jedině doménou armády. K eskalaci těchto problémů může dojít všude tam, kde se zmocní vedení nekontrolovaná a nemravná moc, mající dost nástrojů k prosazení své vůle. Armáda se může přirozeně stát relativně vděčným prostředím pro vybujení šikany, protože je postavená z dobrých důvodů na strohém principu podřízenosti a nadřízenosti. Ale vždy jde o problém širší a obecnější, který se bohužel projevuje v různých sociálních zařízeních i v dnešní společnosti.
Knihovník Cejnar je pro vojenskou kariéru fyzickými i psychickými vlastnostmi ten nejméně vhodný. Usiluje jen o to, aby povinné období služby prožil bez pošlapávání lidské důstojnosti. Má ale smůlu. Zrovna v jeho útvaru je skupinka mazáků, kteří mají o náplni povinné vojenské služby jiné představy. Jejich násilnické sklony rostou úměrně s inteligentním odporem zobanů, které inspiruje ten zcela nehrdinský, ale zarputile zásadový Cejnar.
Scénář napsal Zdeněk Krhounek, který vzhledem ke svému dlouholetému působení v armádě velmi dobře znal i nešvary spojené s šikanou. Za režii Zobanů získal režisér Jiří Vanýsek cenu Pierot 94. (Česká televize)

Gamekeeper77

No tak to byla teda pěkná slabota. V prvni části filmu jakoby byly vystříhaný pasáže. Něco (i důležitýho, jako třeba likvidace lopatou) se stane a žádný objasnění už nepřijde. Už celkovej vstup do příběhu je neúplnej a zmatenej. Je tu velkej zmatek i v čase, je to měsíc, nebo rok? Kdo byl na vojně moc dobře ví, že bažantí masová vzpoura je obzvlášť v prvních něsících holej nesmysl, stejně jako absolutní absence důstojníků (když teda nepočítám toho jednoho pošťáka). A střelby pod vedením četaře záklaďáka? To snad ne. Takže z faktickýho hlediska je film velká snůška nesmyslů (teda kromě šikany, ta je realistická), z hereckýho je to vážně až na Etzlera taky velká tragédie, scénář a režie jak už jsem psal má velký thliny a u útěku jsem už jen odpočítával zbejvající stopáž. Myslim, že Vanýsek na vojně nebyl, protože by to takhle natočit nemohl a jak to tu tak čtu, každej druhej koment je tu od lidí, kterým se vojna taky vyhnula, proto možná vidí jen ty hrůzy a jsou z toho šokovaný a proto hodnotí tak vysoce. V každým případě by si ale měli uvědomit to, jak moc špatně jsou Zobani natočený. A TO šokuje mě 40% ()

route60

Na vojně jsem byl a šikana? ano byla! ale tento výtvor ve mě vyvoláva nechtěný úsměv je to tupost až na půdu zcela právem opomíjeny film, Clapci a chlapi byl seriál strašný ale tohle Zobani je hravě překonali. ()

Kazisvet III.

Výbornej film z prostředí armády za minulého režimu, kdy po 68 chyběli vojáci z povolání a moc tak v rukách mnohde drželi právě mazáci. 4/5 + doporučení ke shlédnutí. ()

J.Mayen

Zobani je myslim velmi a nepravem opomijeny film. Ja na vojne byl v roce 2000 a takovou mazackou vojnu jsem nezazil, nekolik pokusu tam sice bylo,ale velmi slabych a neuspesnych. Zajimave bylo, ze takhle si honili triko hlavne chlapci bez vzdelani, kteri po par mesicich dostali frcku a neco si sobe a okoli dokazovali. Nekolik z nich na zaver podepsalo take gumackou vojnou (co jineho se dalo cekat). Ja byl v prijmaci velmi za dobre s nasima VD (vedouci druzstev) a i ty ostatnima nenavideny me paradoxne meli radi a nijak si me nevsimali. Jde o charakter cloveka, jak zapadne, jak se chova, o moralku. Ano a ti slabsi nebo problemovi se mohli dostat pod plnou kontrolu mazaku. Nekolik veci me ve filmu dost fascinovalo a nekolik veci mi prislo dost nesmyslnych, veci ktere by se opravdu stat nemohly ani snad v ty nejtvrdsi mazacky vojne, tim nechci film shazovat, pokud byl natocen podle skutecne udalosti, mozna na tom neco bude. Kazdopadne Etzler svoji roli zahral bravurne a v takovem prostredi bych ho opravdu nechtel potkat. Mozna by bylo mensi zlo takoveho mazaka zneskodnit jiz v zarodku. Porovnani s Chlapci a chlapi mi tu neprijde moc vhodne. ()

zzzzzjjjjj

Asi né moc známý film Zobani o pravdivé a perfektně zpracované vojenské šikaně. Dobře zahraná role od Etzlera, ale ten děj mě sem tam nudil. Kamera teda děs a bída. Po zvážení hodnotím film rovnými 50%. ()

Riker

Velmi zdařilý TV film ukazující odvrácenou a schovávanou tvář lidově demokratické armády. Miroslav Etzler jako záporňácký mazák mě mile překvapil. ()

morricone

Podle mne velmi dobře zahrané a napsané drama a to i přes obsazení brněnskými herci , kteří ač jsem sám brňák jsou po většinou velmi nevěrohodní. Kdo asi nebyl na vojně těžko pochopí celou absurditu šikany,neschopnost či přehlížení ze strany vojáků z povolání atd.Na neštěstíl jsem měl možnost něco podobného zažít i já ,takže z mého hlediska velmi věrohodné-bohužel. ()

EddieIron odpad!

Sorry,ale tohle je tak neuvěřitelná pitomost,že až zůstává rozum stát.Na vojně jsem byl,sloužil jsem v socialistické armádě a šikana samozřejmě byla,ale to co zobrazuje tenhle paskvil prostě ani nebylo možné dělat!!!V podstatě jde o stejnou blbost jako Chlapci a chlapi,jenom z opačného gardu.Jeden snímek ukazuje vojnu jako ráj na zemi,druhý jako očistec.Pravda je,jak už to bývá,někde mezi.Tohle ale fakt nemá s realitou nic společného,věřte člověku pro něhož byly dva roky vojny utrpením a který by s lampasákem nešel na pivo ani v civilu. ()

rigby

Na vojně jsem byl, ale toto mi přišlo až přehnané. Neuvěřitelné. Navíc velmi špatně natočené. I když Etzler byl opravdu slizký. Ale to bylo asi tak jediné, co na tomto filmu jde ještě chválit. ()

aannemer

Jediný film, který věrně zobrazil realitu základní vojenské služby v celé její nahotě. Všechny ostatní filmy případně seriály byly nesmyslné sračky. ()

Dvojirakri

Tento snímek jsem poprvé viděl možná dokonce v TV premiéře někdy v sedmi letech a strašně jsem se pak bál že budu muset na vojnu, kde bych se svou submisivní pacifickou povahou jistě strádal, naštěstí došlo k profesionalizaci armády a už se mě povolávák netýkal, přesto ve mě dodnes zanechal velký dojem a vždy když Zobany vidím, jsem užaslý hereckými výkony a mírou nedůstojnosti. Beze sporu jeden z nejlepších polistopadových televizních snímků které tu vznikly! ()

slavo75

Film zobrazuje pomerne šokujúce pomery, aké vládli medzi vojakmi počas výkonu základnej vojenskej služby. Nepochybujem o tom, že autori čerpali z autentických zážitkov, trocha ich však podozrievam z toho, že s cieľom šokovať, zatraktívniť a hlavne "zakčniť" tento film sú vykreslené pomery trocha nadnesené a prehnané. Nechcem tieto pomery bagatelizovať ani nijako zľahčovať, niektoré situácie v tomto filme boli pre mňa nepochopiteľné. Možno to bolo chybou scenára alebo réžie - neviem to posúdiť, ale film mal hluché miesta a na to, aby na mňa pôsobil autenticky, mu chýba vykreslenie celkovej situácie a pomerov v kasárňach. Ja ako divák som nadobudol dojem, že okrem zobanov (nováčikov) a mazákov (vojakov druhého ročníka) nikto iný v tých kasárňach nebol. Ak opomeniem postavu akéhosi zle zahraného nadriadeného (ktorý akousi záhadnou zhodou okolností nikdy v kasárňach prítomný nebol), tak to bola vojenská služba bez nadriadených, bez režimu, bez vojenského lekára - a práve týmto sa pre mňa celý ten príbeh stáva nedôveryhodným, resp. nedôveryhodne natočeným. V kasárňach, kde sú prítomní iba mazáci a zobani, sa totiž s ničím iným ako s nekontrolovateľnou šikanou, nedá počítať. Uznávam - pomery v socialistickom Československu boli ťažké, šikana na vojne bola bežnou realitou, ale k tomu, aby som tomuto filmu uveril, bolo potrebné dotiahnuť ešte zopár nie nepodstatných detailov. Naozaj som mal pocit, že tie kasárne sú hermeticky uzavretým priestorom ďaleko ďaleko od civilizácie, kde je každý nováčik vydaný napospas nekontrolovateľným šikanským chúťkam druhoročiakov. Trocha mimo reality. Etzlerov výkon je však naozaj výborný - jedine to ma presvedčilo zotrvať pri tomto filme až do konca. Celkovo vzaté si myslím, že ak by tento film nebol nikdy vznikol, nič hrozné by sa nestalo - svetová kinematografia by rozhodne neprišla o žiaden poklad. ()

Trescha

Zelené peklo v Čechách,halt modrá je modrá:-D Odporně slizký Etzler,jalový hlavní hrdina,ale nejlepší byl stejně vojín Banýr...škoda ho! ()

Legi36

Naprosto vynikajíci výkon Etzlera,ten film je podle pravdy,jako bývalí voják z povoláni mužu jenom potvrdit,že se tohle vše dělo na vojenských útvarech.Všechny ukázky ze šikany,které tam byli ukázany jsou podle pravdy a používali to mazáci do 90 let!! ()

Severus007

Velmi povedený film o šikaně na vojně, podle mého názoru silně přehnaný, alespoň v to doufám. Miroslav Etzler byl fascinující, stejně jako ten vlasatý (vzápětí ostříhaný) knihovník). Zbytek osazenstva zdatně sekundoval. Jasně, nejsou to chlapci a chlapi, a takový nebyl jistě ani záměr tvůrců. I když bych rád viděl, jak by to dopadlo, kdyby se tyhle dvě skupiny potkaly :D ()

migl

Kto bol na vojne za komančov a zažil poriadnu mazácku vojnu,ten sa nad touto inscenovanou neuveriteľnou chujovinou len pousmeje ()