Václav Postránecký a Viktor Preiss v televizním zpracování povídek Jana Nerudy Starý mládenec a Páně Kobercova ženitba... Dva dávní přátelé – pan Koberec (V. Postránecký) a pan Týnský (V. Preiss) se pár týdnů před Vánocemi pohádají. Ačkoliv léta trávili Štědrý večer ve stejném malostranském hostinci, tentokrát se po roztržce rozhodnou, že spolu nebudou. Švihák Týnský, kolem něhož se vždy točilo plno žen, právě usiluje o bohatou nevěstu Julii. Nepraktický samotář pan Koberec si vyhlídne mladičkou Bětušku a chce dokázat Týnskému i světu, že se také ožení. Bohužel ale ani jeden z pánů u dam neuspěje, a tak nakonec končí na Štědrý večer sice o spoustu peněz lehčí, ale přece jen zase spolu, ve staromládeneckém hostinci. (Česká televize)

Bigrambo

Hášovo zpracování dvou Nerudových povídek (Páně Kobercova ženitba a Starý mládenec) přináší poklidné a úsměvné vyprávění a dumání nad tím, jestli je lepší se oženit, nebo zůstat svobodným mládencem. V hlavních rolích mládenců, kteří mají to nejlepší už za sebou, ale přesto by „ještě rádi do chomoutu,“ se objevili skvělí Václav Postránecký a Viktor Preiss a opravdu zdatně jim sekundovala v menších rolích celá plejáda českých herecký legend. ()

NinadeL

Hášovi bylo zřejmě dobře v Povídkách malostranských a tak si vybral ty nejlepší, Postráneckého a Preisse a ještě jednou s nimi vkročil do téže nerudovské řeky. Bylo to milé, bylo to fajn. Ale odpověď na otázku jestli je lépe býti švihákem lázeňským nebo stárnoucím seladonem jsme nevyřešili ani tentokrát. ()

LadyPupu

Tak Nerudu jsem nikdy nemusela, ale tohle mi sedlo. Dva looseři, co si myslí, že sbalí ženu podle svých představ kdykoliv si usmyslí. Neohrabanost, se kterou tak činí, je dost zábavná. Hlavně Postránecký a jeho taneční kreace jsou natolik strhující, že se divím, že mu Jeníková nedala aspoň ze soucitu. ()

Karlos80

Filmy podle Nerudovských povídek, ať už se jedná třeba o balady či romance a nebo prózy (jako je tato), ty já vždycky moc rád. Hlavně tedy jeho vrcholné prozaické dílo, humorné a měšťácké "Povídky malostranské", stvořené na základě svých vzpomínek. Arabesky jsou vlastně kvalitně sestavené povídky a obrázky z pražského života koncem 50. a počátkem 60. let 19. století. V tomto filmu si vychutnáme hned společně dvě a to (Starého mládence a Páně Kobercovou ženitbu) z oné sbírky. Vynikají v nich byli především dva hlavní protagonisté, zarputilí staří mládenci rozdílných typů: akurátní pan Koberec (Václav Postránecký) a frivolní Týnský (Viktor Preiss). Jim pak neméně zdařile sekunduje řada dalších skvělých herců v půvabných rolích nerudovských figur a figurek. Nikdy předtím jsem tento téměř už 20. let starý povídkový film předtím neviděl ! Tak že by premiéra.? Filmy podle jeho předloh, byli také neméně významné a zdařilé viz. třeba Trhani, Vzhůru nohama (podle povídky Figurky), či veleúspěšný Týden v tichém domě (právě podle Povídek malostranských). ()

Adiemus

Po brilantním Návratu pana Ryšánka (a mého oblíbeného Týdnu v tichém domě) jsem se těšila na další televizní pecku. Leč Arabesky mé očekávání nenaplnily. Přes dnes už nevídané herecké výkony prakticky všech mužských herců a kouzelnou atmosféru Malé Strany mám k Arabeskám dvě výhrady: až na Zdenku Hadrbolcovou a Simonu Vrbickou mi všechny ostatní herečky vadily. Nevím, nakolik se na tom podepsal příšerný make-up a paruky, které šly úplně proti typu hereček (Jirásková, Jeníková), nebo režie. Ale mé hodnocení to rozhodně ovlivnilo. ()

• Přibližně v čase 33:45 projede ve svahu vlevo od hlavy Týnského (Viktor Preiss) skříňový nákladní vůz, který by však vzhledem k časovému situování snímku ve filmu být neměl. (arcticsky)