Pohádková komedie plná písniček, to je žánr, který má u diváků a divaček - malých i velkých - úspěch téměř zaručený. Autor Jiří Bednář situoval svůj rozmarný pohádkový příběh do dvou království, Tatranského a Vltavského. Královští rodiče prvního z nich mají syna na ženění, druzí zase dceru ve věku, kdy princezny nejvíce zajímá výběr urozeného ženicha a to nejlépe na nějakém honosném bálu. Princeznu Lidušku ovšem baví na celém světě jedna jediná věc - a tou jsou její miláčci, poštovní holubi. Věnuje jim všechen svůj čas a jediný muž, se kterým komunikuje, samozřejmě pomocí holubí pošty, je neznámý kolega chovatel. Ale ani princ Vranko se k tomu, aby se oženil a usedl na trůn, nijak nemá... No a ještě ke všemu se do důvtipných manévrů, kterými se snaží Liduška a Vranko zmařit jakékoliv svatební úsilí svých rodičů, zamotá i dvojice kouzelná - čaroděj Čaro a bosorka Boska. Kromě písniček a vtipných peripetií neobvyklého milostného příběhu zaujme pohádka Poslední kouzlo zejména starší diváky určitě i tím, že je přiměje aby s nostalgií zavzpomínali na dobu, kdy Tatranské a Vltavské království byly jedinou společnou říší. (oficiálny text distribútora)

blackrain

Trestuhodně nevyužitý potenciál herců Jiřího Lábuse a Yvetty Blanarovičové. Ta má pro takové bláznivé figury předpoklady a sednou jí jako málo komu. Mohli se taky výborně doplňovat. Nemám nic proti písničkám v pohádkách, ale tady byly tak nějak divně naroubované a ten roub se samozřejmě vůbec neuchytil. Až mi to vadilo a tahalo za uši. Škoda. Promarněné šance. Možná by bylo lepší si pohádku přečíst v knižní podobě, než právě toto. ()

Ezis

"Co když má neštovice? Anebo ještě hůř... co když má pihy?" Celkem i originální a vtipné, ale není to moc pohádka, spíš komedie. Potěšila mě cimbálka a naopak stereotypy o Slovácích, Němcích a Maďarech mně dost vadily. A nejvíc mně vadilo, že to bylo ukřičené a uhádané. Ondřej Kepka kupodivu o rok později natočil Začarovanou lásku, což je naopak pohádka velice klidná. ()

honajz

Dějově skutečně nic moc - princezna má ráda holuby a žije v jednom království, princ má rád holuby a žije v jiném království, a mezitím se dvě strašidla mezi sebou hádají. Po hodině konečně strašidlům dojde, že ti dva by přes holuby mohli v sobě nalézt zalíbení. Do té doby to nedojde překapivě nikomu - ani princeznině komorné, která dojde na ples místo princezny, a když jí princ sdělí, že má rád holuby, komorná nevyhrne: "Jejda, vy taky? To je jako naše princezna!", ale naopak vykulí oči, že ona živé holuby nerada, neb jsou nepořádní. A pak se koná ples zase u princezny, a oběma je zakázáno o holubech mluvit... Achich ouvej. Aby mohla přijít a zaúřadovat strašidla, která se sem odběhla pitvořit z Troškovy Princezny ze mlejna. Pohádka na to nic, co nabízí, musela být docela drahá (exteriéry, stavba strašidelné chatrče, triky, letecké záběry), navíc je proložená písničkami, které přišly vtipné možná tvůrcům, hercům je z nich evidentně trapně a diváky jen tahají za uši. Odpad nedávám jen za slušnou kameru a střih a parodické a přehnané kreace uherské princezny v podání Bebarové a německé echt deutsch princezny Hybnerové. ()

zdeny99

Poněkud neuspořádaná moderní pohádka vsazená podle kostýmů do 19. století, možná přelomu 19. a 20. století. Ovšem o to by se dalo dohadovat, jelikož princův komorní a princova komorná mají na plese moderní šaty dnešní doby. Právě kostýmy jsou podle mě nejvíc rozporuplné na této vcelku zábavné, i když jednoduché pohádce. Vedle kostýmů je ještě problémem barva. vše je takové do hněda, především v interiérech na obou zámcích, což hodně pohádce škodí. Naopak příběh je líbivý, i když hodně na hlavu. Princ a princezna se do sebe zamilují kvůli lásce k holubům.... To je opravdu představa hodně infantilní, ale originální. I když ono by to i šlo, jelikož v podání Zelenky a Vondráčkové jsou to takoví někňubové, kteří nezaujmou. Naopak vedle nich svými výstupy kontrastují Blanarovičová s Lábusem coby čarodějové. Ti jsou skutečně nepřehlédnutí a celá pohádka vyloženě stojí na nich. Blanarovičová mi touto rolí hodně připomínala svoji nejznámější roli z PRINCEZNY ZE MLEJNA. I zde hraje takové potrhlé, rozvrkočené strašidlo, jenže nyní je to čarodějnice. Dále zaujme ještě malou rolí Bebarová coby princezna posedlá čardášem a koňmi. Tímto mi zase připomíná Květu Fialovou z PRINCEZNY ZE ZLATOU HVĚZDOU NA ČELE. A co se půvabem a ženskostí už tradičně vyniká Jitka Čvančarová, především se svým nadupaným dekoltem. [487. hodnocení, 32. komentář, 40%] ()

Kordus

Pohádkový komediální blábol plný podivných písniček, to je žánr, který má u diváků a divaček - malých i velkých - úspěch téměř zaručený, proto se autoři ani nemusí moc snažit. Televizní rychlokvaška o princi a princezně, zaujatých holubářích, kteří se sice nikdy neviděli, ale kvůli svým opeřencům se tajně milují. Zaujme maximálně Jiří Lábus, který vypadá jako nějaká postava z Asterixe a Obelixe. Občas jsem se ale zasmál, takže místo jedné hvězdy dám dvě. ()

• Natáčelo se na zámku Veltrusy a na hradě Český Šternberk. (rakovnik)