Súkromná vojna pána Wilsona

• Česko Soukromá válka pana Wilsona (viac)

Pád sovětského impéria měl na svědomí jediný člověk. Charlie Wilson. Děvkař, alkoholik, příležitostný uživatel drog a kongresman, kterému se podařilo vyhnat Rudou armádu z Afgánistánu a tím odstartovat rychlý krach komunistické říše. Stačilo dodat špatně ozbrojeným afgánským odbojářům kvalitnější zbraně. Příběh, který je příliš šílený na to, aby nebyl pravdivý, režíroval držitel Oscara Mike Nichols (Absolvent, Na dotek), jemuž se před kamerou sešla výjimečná herecká sestava v čele s Tomem Hanksem, Julií Roberts a Philipem Seymourem Hoffmanem... Texaského kongresmana Charlieho Wilsona (Tom Hanks) znali všichni jeho kolegové z politiky jako požitkáře a pohodáře se spoustou problémů, z nichž se dokáže vždycky bravurně vykroutit. Ani omylem by je proto nenapadlo, že by se mohl začít angažovat v „afgánské otázce“. Charliemu ovšem stačilo mít vhodné kamarády – jednu z nejbohatších Američanek a vášnivou antikomunistku Joanne Herring (Julia Roberts) a svérázného agenta CIA Gusta Avrakotose (Philip Seymour Hoffman), které spojoval vztek nad tím, že Spojené státy reagovaly na sovětskou invazi do Afgánistánu pouhou kritikou – a nevědomky se stal mužem, který přepsal dějiny. Stačilo k tomu málo – sehnat dost peněz na to, aby afgánští partyzáni mohli proti Rusům začít bojovat zbraněmi, které by měly reálnou šanci je ohrozit. Kombinace Charlieho šarmu, vtipu a drobných zákulisních intrik zafungovala a místo vesničanů v afgánských horách začaly být ohroženým druhem sovětské vrtulníky. Šťastný konec má ovšem trpkou příchuť v podobě muslimských fanatiků bojujících o pár let později týmiž zbraněmi proti Američanům. Snad se na to historie ptát nebude... „Dnes snad víc než kdy jindy v dějinách platí, že každý sedí na zadku a o všem jen spekuluje. Je osvěžující vidět někoho, kdo se skutečně rozhodl změnit historii,“ říká režisér Nichols o hrdinovi filmu, který se žánrově pohybuje na hraně mezi komediální satirou a thrillerem, a to tak zdařile, že si „vykoledoval“ pět nominací na Zlatý glóbus a řada recenzentů ho označila za jeden z nejchytřejších filmů, které byly v roce 2007 natočeny. (oficiálny text distribútora)

Ajka2

Dobrý film, ovšem chybí mu něco, kvůli čemu bych si ho pustila znovu. Herci jsou dobří a děj taktéž, jen tomu chybí "něco". ()

Honzad007

Svižné tempo plné satirického humoru, upřímného a extrémně zábavného herectví a zejména brilantního scénáře s neskutečně vyšperkovanými a vtipnými dialogy. Ukazuje přesně to, co si na snímcích podobného typu vážím- reálný podklad je natolik neuvěřitelný, abychom se o něm běžně dozvěděli, ale jakmile se spojí do filmové podoby, zapíše se do naší paměti a donutí nás přemýšlet nad tím, co se doopravdy stalo. Výborné politické ne-drama, u které se člověk opravdu baví a pokud se dostatečně zorientuje v záplavě narážek a výborných point, film si užívá a nemusí mít onen častý pocit, že sleduje přece "vážný politický film s jasnou myšlenkou". Díky Hanksovi a Seymour Hoffmanovi je celý průběh natolik zábavný (díky již zmiňovaným rozhovorům, působivým scénám v kanceláři, týmu krásných asistentek nebo návštěvě šéfa podvýboru v Pákistánu), že si divák nepřeje konec a většinu slabších míst (dokumentární záběry, pro mě neúplný závěr) bez problémů Nicholsovi odpustí. A ve chvíli, kdy se na obrazce objeví závěrečná citace, je film doveden do přesně té míry příjemnosti, zábavnosti, rozumnosti a poučnosti, kterou bych u filmů s touto tématikou úvítal! ()

Tsuki003

Příležitost, jak vidět Toma Hankse v trochu jiné roli, než na jaké jsem zvyklá. Ale to platí o první třetině, člověk pak nakonec zjistí, že Charlie Wilson (minimálně v tomhle filmu) v sobě stejně má něco, co ve svých rolích ztvárňuje Tom Hanks. Jakousi úctu a soucit k lidem, lidské smýšlení, ale přesto s jistou dávkou nekompromisnosti... Zajímavá stránka Ameriky a její vlády. Jen je škoda, že film otevírá oči těm, kteří nemají kompetence, kéž by působil i na správných místech... P.S.: 1. Nemůžu si pomoct, ale Julia Roberts mi do její role nějak nesedla, snad jen při scéně v baru, kde se špičkovala s Hoffmanem. A ty blond vlasy mě bily do očí celý film. 2. Škoda, že film není delší, vsadím se, že do toho šlo nacpat víc a konec by nemusel jít takovým sešupem. ()

Kozlowski8

Kongresman Charlie Wilson, kromě toho, že má rád ženy, whisky a občas si i něco šňupne, je také velmi schopný politik, který dokáže sehnat kopu peněz na účinnější zbraně pro afghánské partyzány, bojující proti sovětským agresorům a tím vlastně sověty porazit...Vyjímečný film, dokonalý po všech stránkách. Již samotný scénář je mimořádně propracovaný a režisér Nichols mu vtiskl atmosféru a postavám jedinečnost. Tomu Hanksovi role mimořádně sedla, což platí snad ještě výrazněji o Julii Roberts v úloze, která byla velice krásně vyhraněná, svérázná a jedinečná po vizuální i charakterové stránce. A třetí do party - Philip Seymour Hoffman - nezůstal se svým, rovněž svérázným agentem Avrakotosem, pozadu. Všichni tři zaslouží údiv a uznání, jako celé toto dílo. 90%. ()

silvusaak

Potencial to melo vetsi, nez se do toho vlezlo. Julia mi tam jaksi nesedela, ale Tom se vytahl na jednicku. Pravda nepravda, kdo vi, za vsim hledej zenskou. ()

pold

Velmi kvalitní věc s celkem rozumně skeptickým pohledem na věc. Poctivých 80%. P.S. ta jedna hvězda navíc je za Emily Blunt v bílých kalhotkách. Tak. ()

Igy007

O tom že US propaganda a pravda jsou v těžké kolizi, si už pár set let cvrlikají sperouové na růfu. Proto se v tom nebudu více hrabat, zbytečně by ten smrad lží byl ještě silnější. Budiž scénáři připočteno ke cti , že je vykuk Wilson prezentován jako smažka kokainista, dále zobrazení arogance hlavních postav ve stylu "we came, we saw, he died", prostě ta obvyklá americká těžká bota na cizích, okupovaných územích. Nejlepším prvkem filmu je výkon FSH, on byl zkrátka geniální herec, o několik pater převyšoval všechny ty po léta přeceňované figury jako Hanks, Cruise a spol. Nejkomičtější položkou je pan "Julia" Roberts - v tomto filmu je jeho tranďákovitost asi ze všech rolí, kde jsem ho viděla, nejpatrnější, very funny. Viděno v kině v roce 2007, reprízu neplánuju. ()

ostre_pero

Výborný film. Mohol by som mu síce vyčítať americkú namyslenosť, ale úplne tento nedostatok prekryli svojimi výkonmi Hoffman a Hanks. Na scénu, kde sa Hoffman háda so šéfom CIA nikdy nezabudnem. Je to len ďalšia ukážka nadprirodzeného hereckého talentu tohto oskarového Američana. ()

4sAd

Pohádka o tom, kterak se v jednom politikovi pohnulo svědomí a jal se porazit celý Sovětský svaz... Film, dokonce bych se odvážil říct dokument, který tak trochu po americku přiblíží, jakže to vlastně vypadalo v Afghánistánu. Slušně podané, slušně zahrané. Ve výsledku jsem se nenudil, ale neobjevilo se nic, co by mě donutilo si tento film pamatovat ještě za nějaký ten čas. These things happened. They were glorious and they changed the world.... Nemohu nic než souhlasit, ovšem na více než 3* to není... P.S. Nemůžu si pomoct, ale Julia Roberts mi začíná připomínat Zuzanu Bubílkovou :). ()

Arren

Já jsem prostě asi nadšenej divák, kterého nadchne ledacos. Film je dobře zpracovanou ukázkou, kam až je Amerika schopna zajít za ziskem výhodné pozice. Z této strany je to film až zarážejíccím způsobem smutný. Nicméně po té filmové stránce je zatraceně dobrý. Tom Hanks je jistotou kvality a ostatní mu bohatě dobře sekundují. Zápletka je politicky pěkně komplikovaná, avšak servírovaná způsobem, který nemate a v ději se dá dobře orientovat. Obecně jsem byl po dokoukání naprosto spokojen. S čím jsem k Soukromé válce šel, s tím jsem odešel. Mohu jen vřele doporučit. ()

Leon34

Doufám, že se v Americe nedělá politika, tak jak to líčí tento film...to potom pán Bůh s námi, nebo snad Alláh akbar. Příběh o tom, jak američané (vlastně jeden děvkař a alkoholik) zase jednou zařídili správnou věc a dodávali zbraně muslimům, v boji proti komančům. Scénář je pěkně zabalen do Hollywoodského pozlátka. Naštěstí je zde alespoň špetka sebereflexe, kam až situace v Afghánistánu později zašla. Každopádně mi trochu uniká logika, podle které si amíci mohli dovolit dodávat pouze zbraně ruské výroby, aby na sebe neupozornili ,načež o pár záběrů dále, členové jakéhosi afghánského vesnického JZD bez mrknutí oka sundají 3 sovětské vrtulníky Mi - 24, americkými raketami Stinger.... Asi se filmařům nechtělo vysvětlovat, že v té době už byl v SSSR u "kormidla" Gorbačov, který nad tím naštěstí přivíral oči... PS: Tom Hanks je vé své roli, jako vždy výborný. ()

Elissabet

Film podle skutečné události, hvězdné obsazení, neskutečný účes Julie Roberts a příběh kongressmana, který zachránil Afghánistán. No...není to můj styl, ale byla jsem zvědavá co se z tohohle filmu vyklube. Nebavilo mě to, ani nenudilo, i když musím přiznat že film byl dobře udělaný, proto tedy průměr. ()

shinlove

No....skvěle herecky obsazený film, ale přeci jen - nevím, co na něm všichni vidí. Námět mě nezaujal, protože je to stále totéž...když už mohou američani dotáhnout něco do úspěšného konce, neudělají to...strašně mě sere jejich vláda a tenhle film mi to stále připomíná...3* ()

Salman

Obstojný ale veskrze průměrný film, který se ovšem neodporstil od amerického patosu a ukazování světu, jak jsou Američané nej....dobré jsou scény s řeckoamerickým agentem CIA...sposuta historických dezinterpetací a nesrovnalostí, ale to vždy v americký prospěch...průměr ()

james11

Zajímavé (a k mému překvapení i pravdivé) stvárnění boje za studené války. Dobré herecké výkovy Hoffman a samozřejmě Hanks :-) ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (viac)

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

02.02.2014

Philip Seymour Hoffman, držitel Oscara za hlavní roli v životopisném filmu Capote, byl nalezen mrtvý ve svém newyorském bytě. Herec měl již delší dobu problémy s drogami. Před kamerou se začal… (viac)

Julia Roberts jako špiónka

Julia Roberts jako špiónka

03.02.2008

Ano, je to podivná kombinace. Ale v novém filmu Tonyho Gilroye, scenáristy všech tří Bourneů a režiséra oscarovými nominacemi vyšperkovaného Michaela Claytona to bez komplikovaných špionážních her… (viac)