Staletá krása

všetky plagáty
? %
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1955, 39 min

Středometrážní barevný snímek československé produkce o historii a vývoji naší architektury. V průřezu dějin zachycuje tento dokumentární, kulturně historický film drahocenné dědictví, jež vychází z revolučních tradic našeho lidu. (Filmový přehled)

ripo

Film „Staletá krása" byl vyroben na popud ministerstva kultury a Státní památkové správy. Autoři si vzali za materiál již restaurované a opravené objekty, zámky, domy i celá reservační města. Účinnou součástí filmu je hudba. Tvoří s obrazem jediný umělecký celek, neboť navazuje hudebními motivy dobově na obraz. Vytvořili ji skladatelé a hudební historikové, profesoři pražské konservatoře Albert Pek a dr. Ladislav Vachulka. Hudba se zde ozve nejen v rouše moderního zvuku symfonického orchestru, ale především v přímých citátech nejstarší hudby. Zaznívají zde, po prvé na světě, rozsáhlé pasáže starých hudebních nástrojů, jako starých rohů, fidul, zobcových fléten, šalmají, louten a gamb a jiných původních historických nástrojů. Slyšíme dále i lidové nástroje, dudy, cimbál a fujary. Ve skladbách z XV. a XVI. století se ozvou i historické varhany z Týnského chrámu. Režisérem filmu je Svatopluk Studený, dokumentarista od piky. Jako redaktor vytvořil za své dlouholeté činnosti ve filmovém týdeníku několik set žurnálových shotů s nejrůznější thematikou a jako režisér několik desítek filmových reportáží i dokumentárních filmů. — Umělecko-historickým poradcem a spoluautorem scénáře je docent dr. ing. Mencl, autor mnoha vědeckých publikací, a v současné době i umělecko-historický poradce při našich dosud největších historických filmech režiséra Vávry Jan Hus a Jan Žižka. Kamera byla svěřena kameramanu celovečerního filmu, Jaromíru Holpuchovi. Staletá krása je tedy největším a nejrozsáhlejším filmem toho druhu u nás natáčeným, je pozoruhodným přínosem v uměleckém dokumentárním filmu. Filmový přehled 27/1955 ()