The United States of America

všetky plagáty
Krátkometrážny / Dokumentárny / Experimentálny / Road movie
USA, 1975, 27 min

Kamera namontovaná na zadním sedadle automobilu Jamese Benninga a Bett Gordon, jedoucího napříč USA od východu na západ, zachycuje míjenou krajinu ohraničenou čelním sklem. (sator)

honajz2

Pro své hodnocení s číslem 10 000 jsem si skutečně nemohl vybrat lepší film. Já si ho na tuhle příležitost šetřil hned z několika důvodů - 1. Natočil ho jeden z mých nejoblíbenějších režisérů, 2. Je to jeho (s největší pravděpodobností) jediná poetická road movie, 3. Hodně dlouho se mi nedařilo ho sehnat a je nejen tím pro mě dost významný. Snažil jsem se od něj nemít vysoká očekávání, což mi šlo dost těžko, ale nakonec jsem je klidně mít mohl. Opět to pro mě byl další Benningův skvělý film. Je to neskutečně příjemných 27 minut plný typických prvků Benningovy tvorby. Muž (Benning) a žena (Gordon) cestují autem po USA a každý záběr z jejich cesty má buď svoji úžasnou poetiku právě míjené krajiny/západu slunce/města, nebo obsahuje zajímavý mikropříběh, nebo je v něm typický benningovský humor, nebo obsahuje zajímavou střihovou scénu (ony se ty záběry totiž při střihu lehce prolnou a občas když si Benning s Gordon vymění místa, působilo to na mě až kouzelně + ta scéna, kdy z auta "zmizí" oba je taky skvělá) a nejčastěji to jsou 2 nebo více prvků naráz. Zpočátku jsem se sice obával, jestli ta cesta dospěje k nějakému konci, jestli mě to něčím překvapí, ale pak jsem se na to vykašlal, přijal to jako poetický road trip (kterým tenhle film skutečně je) a pak už si jen užíval každý záběr. Navíc ta kamera namontovaná na zadním sedadle úplně dokonale navozuje pocit, jako byste byli třetím členem téhle cesty, jako by jste se toho výletu účastnili taky a zapnuté rádio, ze kterého hrají buď zprávy, moderátorské vstupy nebo jenom písničky (a jejich výběr byl skutečně dobrý, každopádně netuším, jak moc byl cílený a jak moc to bylo kvůli autenticitě daného okamžiku), tenhle pocit jenom umocňuje. A já tyhle cesty autem mám moc rád, takže mi to dalo skutečně hodně a rád se k tomuhle filmu budu vracet. Navíc bez pointy to nebylo, ta cesta nějaký konec měla. Dal by se vykládat více způsoby, stejně jako tenhle film, ale já ho, jak už jsem psal, bral hlavně jako poetický - a v tomhle účel splnil. Minimálně ten žánr road movie by se sem šikl přidat, ale bohužel takové žádosti v Postrádám zde úspěšně ignorují. Asi je to na ně moc složité, přidat jeden žánr, netuším, každopádně to nemění nic na tom, že jsem si The United States of America fakt užil. Na výjimečné číslo hodnocení jsem si vybral skutečně výjimečný film. A navíc má ještě jednu zvláštnost, kterou jsem nahoře nevypsal - je to jeden z hodně mála filmů, kde je Benning vidět za mlada a jediný film, kde jí Mekáč. 5* ()

sator

Kamera namontovaná na zadním sedadle automobilu Jamese Benninga a Bett Gordon, jedoucího napříč USA od východu na západ, zachycuje míjenou krajinu ohraničenou čelním sklem ()

rivah

sator film přesně vystihl. Několikadenní cesta z východu na západ USA s pohledem na dva jezdce a okolní krajinu. Vyčerpávající a nikam nevedoucí. ()