Spojené státy americké

(festivalový názov)
  • USA The United States of America

James Benning je umělec se schopností proměňovat způsob, jakým se díváme na filmy – a vlastně i na okolní svět. Ve svém dalším projektu se částečně vrací k filmu, který natočil s Bette Gordonovou v roce 1975. Jejich tehdejší výpravu po Spojených státech doprovázely rádiové hity, teď jsou „jeho“ Státy o kus tišší. Prostor dostávají záběry vábivé přírody, ale též úpadku infrastruktury, a tedy i životní úrovně. Jak se do záběrů vpisuje nátura jednotlivých států? Jaké charakteristiky si s nimi spojujeme? Lze zachytit Floridu bez kýčovitých barev? A dává smysl je takto rozdělovat, když se bavíme o spojených státech? (MFF Karlovy Vary)

JenYu

MFF KV 2022: Já jsem si v programu nepřečetla, že film je zařazen v sekci Imagina :)) Což mnohé vysvětluje :) Film je VELMI osobitý a já tu prostě nemůžu prozradit jeho hlavní rys. Každopádně jsem na sebe hrdá, že jsem film dosledovala (a neusnula u něj), protože polovina či třičtvrtě diváků během projekce odešla. Stoprocentně doporučuju všem milovníkům USA - pro ně bude mít snímek ještě další přidanou hodnotu. PS.1.: Vždycky jsem si říkala, že by měl mít někdo odvahu udělat něco takového... No a pak když to člověk na plátně vidí... :) PS.2.: Colorado a Aljaška :) ()

honajz2

Považujete sami sebe za náročného diváka, který je opravdu trpělivý a opravdu vnímavý? Zajděte na Spojené státy Americké (nebo se na ně podívejte, až se to bude dát sehnat) a ověřte si to sami, protože u tohohle filmu budete potřebovat pořádnou dávku obojího - což tu ale neplatí o fanoušcích Jamese Benninga, ti vědí moc dobře, do čeho jdou. Tenhle film obsahuje 52 cca dvouapůlminutových záběrů, každý věnovaný jednomu státu USA, z nichž jsou všechny statické, nehybné a kromě přirozených zvuků v nich většinou nic jiného nezazní. Na první pohled se to zdá úplně prázdné a hodné výsměchu, jenže když jste dostatečně vnímaví, pochopíte Benningův záměr z každého jednotlivého záměru. A že tady to má opravdu hutné. Některé státy jsou pojaty čistě poeticky, jiné jako rozpohybované impresionistické obrazy, další zase mají hlubší význam, jiné zase v sobě mají typický Benningův humor, některé zase mají určitou dokumentární hodnotu a daný stát představí jednoduše a v kostce... Každý si v tom může najít něco svého, jen je potřeba zde vše umět procítit. O pocitech, které v člověku vyvolá jednotlivý záběr, je vlastně celá Benningova dokumentární tvorba a tady se mu povedlo rozehrát skutečně pestrou koláž pocitů a dojmů, že jsem až zíral, že je pořád takhle ve formě. Pro fanoušky Benninga je to navíc i lehce nostalgické ohlédnutí za jeho starší tvorbou - celkové ladění filmu s délkou jednotlivých záběrů připomene Kalifornskou trilogii, státy s mluveným slovem zase připomenou jeho rané experimenty a Utah navíc vyloženě odkazuje na Deseret, ryze poetické Ohio zase připomene Ten Skies, Tennessee odkazuje na Two Moons, některé státy 13 jezer a dojde i na odkaz na RR a Bnsf. I Stemple Pass se tu objeví, jako Stemple Pass. Těch odkazů je zde skutečně spousta, ale hutnost celého filmu nestojí jen na nich a velký zážitek z toho člověk může mít i bez větší znalosti Benningovy tvorby. Jen je potřeba se zvládnout naladit na Bennigovu specifickou relaxační atmosféru a zároveň u ní trošku zapřemýšlet, co jednotlivý záběr vlastně vyjadřuje - ale když už se do toho člověk dostane, jde to už celkem samo. Dokázat toho vyjádřit tolik na jednom jediném, jednoduchém záběru, považuji za skutečné umění a i zde mi Benning dokázal, jak geniální a talentovaný režisér ve skutečnosti je. Bylo zde i pár segmentů, které mě neoslovily tolik jak mohly a jeden jsem, přiznávám, moc nepochopil (Connecticut), ale těch bylo oproti těm skvělým dost málo. Moji další velcí favorité, kromě výše vypsaného Ohia, Tennessee a Utahu (+ státu, kde projížděl vlak, ale nemůžu si na něj vzpomenout - toho povedeného bylo skutečně hodně, kdo si to má všechno pamatovat), byla pustá a zapadlá Alabama, Kalifornie se svojí odvrácenou tváří, mysteriózní Michigan, na jehož jezeře mohla plavat jak bójka, tak i loď nebo dokonce příšera, poetické Illinois, ve kterém zahrála i naprosto přesně se hodící hudba nebo taky Nové Mexiko, které - ať už záměrně či nikoli - odkazuje na jeden z mých nejoblíbenějších filmů, ale bylo by toho určitě i víc, líbila se mi opravdu většina částí. A mezi mého úplně největšího favorita patřila hodně dlouhou dobu Aljaška, jejíž mohutnost a zároveň nehostinnost snad ani líp vyjádřit nešlo, jenže těsně před koncem přišel Wisconsin a ten mě totálně odrovnal. Benningovy filmy ve mě už vyvolaly spoustu různých pocitů (a v tomhle filmu vlastně je těch pocitů hromada, každý stát má vlastně jinou, svoji specifickou), ale ještě nikdy mě žádný tak emočně nerozsekal, jako právě tady Wisconsin. Ten opět ukázal Benningovu neuvěřitelnou genialitu - jeden obyčejný statický záběr, ani nijak zvlášť hezký, do kterého pak zahraje jedna notoricky známá skladba, která ale v souvislostí s tím záběrem získá úplně jiný význam než oficiálně má a právě díky tomu všemu je Wisconsin neskutečně silnou záležitostí. Kromě té docela vtipné pointy v závěrečných titulkách přišla celá půlka diváků v Husovce, která z toho postupně s nechápavým a znuděným výrazem odcházela, o vrchol celého filmu a zároveň nejakčnější scénu, kterou kdy Benning natočil - a to doslova. Ale není se čemu divit, tenhle typ filmů rozhodně nesedne každému a určený je skutečně jen pro hodně úzký okruh diváků, který to dokáže pochopit a patřičně si to užít. A já mezi ně patřím, takže asi není divu, že tohle byl můj nejlepší kinozážitek v životě a pochybuji, že ho něco někdy překoná. Nehledě na ten obrovský zážitek si navíc i myslím, že tohle je jeden z nejlepších Benningových filmů vůbec a je mi ctí, že zrovna tenhle jeho film jsem mohl vidět na velkém plátně :-) 5* () (menej) (viac)

xxmartinxx

Je to holt sebevědomá slow cinema mozaika složená z padesáti asi dvouminutových statických záběrů věnovaných hezky abecedně každému americkému státu. Půlka publika nevydržela do konce. Benning je tak drzý, že některé státy reprezentuje záběr na prázdnou oblohu. A já si to užil. ()

StrikE94

Tohle je to, co si představím, když se řekne ART. Je to umění. Umění, které bohužel nechápu. A rozhodně nejsem sám. Z kinosálu odešla dobrá polovina lidí a to již během prvních 20 minut. 50 až na pár výjimek statických, a cca. 2 minuty dlouhých, záběrů na nic neříkající místo, které má reprezentovat některý ze států USA. Nebavilo mě to, ale vydržel jsem a čekal jsem, že v průběhu nastane nějaká změna.. a ta nepřišla. [Viděno na KVIFF 2022] ()

rakosabasta

Film pro jedináčky, trochu autisty, milovníky galerií a detailisty. Jestli vydržíte koukat na prakticky statický snímek 2 minuty, pouze ozvučený (občas), a hrajete-li rádi hru: “vyjmenuj v abecedním pořádku všechny státy USA” - je to “film” (byť se mi toto jako film označovat nechce) přímo pro vás. Když vydržíte dokonce - dostanete i docela vtipnou pointu… ()