Muž, který se postavil tankům

• USA Tankman, The
všetky plagáty
USA, 2006, 54 min (Alternatívna 83 min)

Neznámý muž s igelitovou taškou na náměstí Nebeského klidu v Pekingu symbolizoval odhodlanou lidovou nespokojenost a přivedl čínské šéfy strany a státu k přemýšlení. Komunistická země změnila hospodářskou politiku a vydala se svéráznou kapitalistickou cestou. Americký dokument (oficiálny text distribútora)

hirnlego

Ať už je jeho formální stránka jakákoli, tento dokument rozšířil mé chabé povědomí o jedné celkem důležité historické události - a to se vždy počítá. ()

igi B.

Silný obsah slabou formou... A navíc, ta historie je stejně jen jedna, že... Mám pocit, že dnes už si to s Čínou nechce rozházet nikdo! Velká chyba. Škoda... :-( ()

Marze

Hodne nrznamych podrobmosti o teto slavne historicke udalosti a nasledujici kapitalisticky bourlivy rozvoj Ciny v americkem automobilistickem stylu. ()

mira007

Dokument o slavném neznámém muži z fotografie, který se sám postavil koloně tanků vojáků, kteří potlačovali studentské demonstrace na Náměstí nebeského klidu v Pekingu. Tento dokument velmi dobře kombinuje pátrání po onom muži, popis událostí roku 1989 a analýzu komunistického čínského kapitalistického systému se skrytými a známými hrozbami. Jeden z nejlepších dokumentů o politice v Číně, ikdyž některé prognózy zde vyřčené ještě nebyly naplněny. ()

Horak

Muz s igelitovou taskou tam byl sice az prilis casto a tendle americkej zpusob delani dokumentu tolik nemusim, ale o demonstracich 1989 se zde dozvime hodne a o pozdejsim vyvoji taktez. Ponozkova a kartackova mesta, internetova cenzura by Google, Microsoft a Yahoo, neexistujici socialni system, pracovni tabory a hlavne nadchazejici olympiada, to je dnesni raketove rostouci rude-kapitalisticka Cina. Demogracii na vas, vono vam to zatne tipec:)! ()

PetrC.

Dokument jsem viděl před lety na ČT a před pár dny si ho opět připomněl v plné stopáži v originálním znění. A potvrdil jsem si, že se jedná o nejlepší dokument, který jsem dosud k tématu měl možnost zhlédnout. Proto uděluji pět hvězdiček. Výborné jsou i odbočky od ústředního motivu věnující se různým aspektům soudobé Číny, byť v roce 2012 už nemají (přinejmenším pro laiky) takový důraz a platnost jako v době vzniku filmu. PBS všeobecně dělá dobré dokumenty - průběh studentských protestů, pokud by to někoho zajímalo, je docela dobře zpracován v jiném jejich filmu Born Under the Red Flag. ()