Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

22. augusta roku 1609 zomiera pražský rabín Löw. Dvaja významní muži, astrológ Jan Kepler a predseda židovskej obce dajan Jicchak Kohen, sa náhlia krivolakými uličkami k jeho smrteľnej posteli. Obaja dostanú od umierajúceho polovicu talizmanu, ktorého opätovné zloženie by držiteľa priviedlo k obrovskému pokladu... Rok 1941, Major Abel Rosenberg zachraňuje pred gestapom vzácnu knihu Via Lucis ( Cesta svetla), ktorá je ďalším kľúčom k odhaleniu pokladu. I keď ho pri zbesilom prenasledovaní nacisti postrelia, podarí sa mu pred nimi knihu ukryť... Súčasnosť. Knihu Via Lucis objaví v antikvariáte vysokoškolská asistentka Kristina s dvanásťročnou neterou Alenkou. Obom okamžite dôjde, že natrafili na niečo mimoriadne. Kým ju však stačia kúpiť, starý antikvár je zavraždený a kniha záhadne zmizne. Prípadu sa ujme detektív Sedláček a policajný expert na históriu, Kristínin spolužiak z fakulty a je dávny ctiteľ, doktor Knapp. Rozuzlenie sa ale nebude hľadať ľahko, pretože o knihu sa zaujíma príliš veľa ľudí, medzi nimi aj Kristínin slovenský kolega Martin Šimko, ktorý je skôr dobrodruh než historik, alebo charizmatický bonviván a hľadač pokladov Aaron Cohen. Začína sa dramatické hľadanie pokladu. Idú po ňom obaja skúsení pátrači, nájsť ho chce i malá Alena, ktorá ho hľadá spolu s vnukom Aarona Cohena a ich kamarátom Ondrom, a samozrejme tiež polícia, ktorá zároveň vyšetruje podivnú smrť antikvára. Na každom kroku číha na nich nebezpečenstvo, musia lúštiť tajomné historické hádanky, vyhýbať sa falošným stopám a hlavne byť stále o krok bližšie k vysnenému pokladu ako ich konkurenti. Vo chvíli, keď sa na Prahu valí obrovská povodeň a v ohrození sa ocitá hlavne Staré mesto, všetci hlavní hrdinovia podnikajú v opustenom centre Prahy posledné kroky k nájdeniu pokladu. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Zaujímavosti (15)

  • Rabín Jehuda Löw skutočne existoval, všetky pramene vo filme sú na motívy tejto historickej postavy. (Greenpeacak)
  • Publikace „Královský hrad Zvíkov“ s vyobrazenou tajemnou rytinou byla vytvořena pro potřeby filmu. (sator)
  • Nárožní ochranný patník s naznačenou tváří se nachází v Praze na křižovatce ulic Liliová a Zlatá, ostatní vyskytující se v příběhu jsou jen kopiemi. (sator)
  • Na 39. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově získala Petra Šimberová cenu Zlatý dudek za nejlepší dívčí herecký výkon za vedlejší roli. (Duoscop)
  • Mystická kniha, která je středobodem tajemného pátrání, se jmenuje „Via Lucis“ („Cesta světla“), tedy stejně jako kniha J. A. Komenského, v níž český myslitel a evropský reformátor nastínil koncepci své vševědy čili pansofie a s ní spojený program nápravy lidstva, spočívající na vytvoření jakési mezinárodní akademie věd a vzdělanosti (kolej světla) a dalších dvou celosvětových organizací k dosažení náboženského smíru i k odstranění válek. (sator)
  • V úvodních titulcích lze rozpoznat některé z rekvizit postav z filmu. Jde o rukojeť s nožíkem Aerona Cohena (Bořivoj Navrátil), přívěsek na krk Kristýny Konečné (Barbora Seidlová), mobilní telefon její sestry Aleny (Adriana Neubauerová) či pouta a zbraň doktora Knappa (Matěj Hádek). (wokurk)
  • Maharal je hebrejská zkratka označující Rabiho Löwa (Jehúdu Ben Becalela Loewa) = Morenu Ha-gadol Rabi Liva (náš velký učitel rabi Liva) (Asmodin)
  • Antikvariát Schwarz, ve kterém zemře jeho majitel, kterého ztvárnil Josef Somr, je skutečným antikvariátem v Praze na Betlémském náměstí. Také název antikvariátu Schwarz se shoduje se skutečností. (navabaca)

Reklama

Reklama