Sněhová Růženka

všetky plagáty
Rozprávka / Krátkometrážny
Československo, 1922

Staří bezdětní manželé s lítostí sledují, jak si děti pod jejich okny stavějí sněhuláka. V noci se sněhulák promění v dívku, která přijde do jejich domku. Manželé ji přijmou jako svou dceru a dají jí jméno Růženka. O vánočních svátcích Růženka rozkrojí jablíčko. Jaderník jablka tvoří křížek. S příchodem jara Růženka chřadne, ale při oslavě příchodu jara - pálení čarodějnic - ještě tančí s omladinou kolem ohně. Oheň však dívka už nepřeskočí a rozplyne se v plamenech. (oficiálny text distribútora)

Fingon

Krátká pohádka (cca. 12 min.) s šílenými hereckými výkony, mezititulky ve švabachu, pravděpodobně v němčině a bohužel každý v trvání tří okének. Příchod Růženky se podobá spíše zombie horroru, Karel Lamač vysvětlující rodičům, co se stalo s jejich dcerou neskutečně zábavné. ()

medvidek

Němá pohádka s pokusy o několik triků (proměna sněhuláka v Růženku, halucinace rodičů). Asi i na dobu svého vzniku nic moc, ale určitě zábavné. ()

Véča

Tak u nás kdysi vypadala pohádka? Ne to není pohádka, jak ji dnes zná běžný Čech z filmů, se šťastným koncem. Její poetika se blíží spíš morbidním příběhům bratří Grimmů, z nichž mě v této chvíli napadá především pohádka "O umrlém dítěti", či některým baladám z Erbenovy Kytice. Brněnský Lloydfilm natočil tento film společně s několika dalšími krátkometrážními ve vídeňských ateliérech (bohužel? nedochovanými) a byly s Innemannovou Červenou karkulkou prvními zástupci pohádkového žánru v československé kinematografi. Nelze hledat předlohu v zombie hororu (jak zmiňuje Fingon), protože v té době snad ani žádný ještě neexistoval, ale nástup Růženky se blížil černému myslivci z Babičky They Červenkové (1921) a potažmo i hraběti Orlockovi z Murnauova Upíra Nosferatu. Evidentně pohádka ale částečně plnila i vzdělávací funkci, poučování o lidových zvycích a symbolech bylo jedním z pilířů příběhu. Ovšem opakovaný naznačený symbol, který slouží jako pomůcka pro méně chápavého diváka, aby si vytvořil správnou hypotézu o konci filmu, je ve většině případů až příliš názorný. ()

• Ze série pohádek Lloydfilmu natáčených ve vídeňských ateliérech. Ve filmu hráli ještě vídeňští herci. Zdroj: Český hraný film 1898-1930, NFA 1995. (ČSFD)