Záznam prvního jednání opery Faust a Markétka Charlese Gounoda. Starý Faust rozjímá nad marností života a chce se otrávit. Objeví se Mefisto a nabídne mu nápoj mládí. Faust omládne (ČSFD)

Marthos

Uváděno jako první "zvukový film", neboť snímek byl doprovázen živým zpěvním doprovodem operního pěvce Stanislava Hlavsy. Verze s nově zkomponovanou hudbou a nazpívaná současnými pěvci běžela kdysi v jednom z pokračování dokumentárního cyklu Karla Čáslavského Hledání ztraceného času. ()

NinadeL

Při teoretické debatě nesmysl, který je ovšem velice záhy vyvrácen. Tak například z finančního hlediska bylo tehdy zajímavější si zajít na film, než do divadla. Navíc poměr divadelních scén s takovou výpravou se počtu kin nemohl rovnat. Takže takové pohnutky to byly, pro první "zvukový" český film a mě se výsledek líbil. Samozřejmě, za zvukového doprovodu. ()

• Film sa natáčal na strechách palácov Koruna a Lucerna na Václavskom námestí v Prahe. (Raccoon.city)
  • Film bol natočený v jedinom, viac ako dvesto-metrovom zábere. Divadelnú dekoráciu alchymistickej dielne si namaľoval samotný režisér Hlavsa a po premiére v pražskom kine Minuta sa vydal s filmom do ďalších českých miest, ale aj do Nemecka a plán navštíviť USA mu zhatil až vojnový konflikt. [Zdroj] (Raccoon.city)
  • Pokus o "zvukový" film. Projekce filmu doprovázel svým zpěvem pan Hlavsa, malíř a amatérský operní pěvec, který stál vedle plátna a zvládal oba zpěvní party - tenor (Faust) i bas (Mefisto). Zdroj: Český hraný film 1898-1930, NFA 1995. (ČSFD)