Tony Gatlif se ve svém nejnovějším filmovém počinu vydává společně s hlavní hrdinkou Zingarinou, kterou ztvárnila vynikající Asia Argento, na cestu do Transylvánie, kde tato mladá Francouzka hledá svou ztracenou lásku, rumunského muzikanta Milana. Putuje po krajině se svou kamarádkou Marií a pátrá po muži, který ji ukradl srdce – když však potká neukotveného překupníka starožitností Čangala, její život se změní. Můžete se těšit na živelnou hudební složku filmu, ke které svými skladbami přispěl i samotný režisér. Film byl nadšeně přijat kritikou i publikem při uvedení na letošním festivalu v Cannes. (oficiálny text distribútora)

vojo

Aj napriek "nutnému" porovnávaniu s Gatlifovim starším filmom Gadjo Dilo sa mi (možno aj) vďaka emotívnej hudbe a výkonom oboch hlavných predstaviteľov tento ethno road trip po Rumunsku páčil viac. ()

Akana

Tony Gatlif se pokouší sdělit nesdělitelné: duši země a lidí, kteří v ní žijí. A i když je to nemožné, těžko se k tomu někdo přiblíží víc, než on. Transylvania je surreálně ponurá, plná syrových emocí, depresí i radosti ze života. Ve srovnání s Exilem, který se mi líbíl moc, je možná až příliš bezútěšná, ale to bude asi samotným prostředím. S nelogičností jednání postav bych si hlavu nelámal. Vím o planetě Transylvania moc málo na to abych si troufal podsouvat jí logiku na jakou jsem já zvyklý. ()

reygadas

Prostý príbeh o hľadaní kúsku svojho vlastného šťastia a lásky. Mladá a krásna Zingarina hľadá svoju lásku, pretože s ním čaká ich spoločné dieťa. Keď ho nakoniec nájde, tak je ním odvrhnutá a jej predstava o krásnom spoločnom živote sa postupne stráca. Keď nakoniec stretáva na svojom putovaní po krajine podomového kupcu Tchangala, tak pomaly si začína uvedomovať, že šťastie si ju nakoniec nachádza postupne samo. Film Tonyho Gatlifa rozpráva o tom, že každý má niekde svoje šťastie a niekedy si to šťastie nájde nás bez toho, aby sme ho sami hľadali. Krehká žena hladajúca lásku, ktorá si ju bude vážiť a ctiť si nakoniec nájde cestu tam, kde ju sama nečakala. Tony Gatlif podfarbil film nádhernou folkovou hudbou v podaní prevažne rómskych hudobníkov. Gatlif sa snaží priblížiť krásu kultúry rómskeho etnika prostredníctvom jeho filmov a darí sa mu to výborne. Naozaj krásny filmový zážitok. ()

Boulderman

Pozitivně hodnotím dobrou hudbu, herecké výkony a hlavně autetičnost prostředí (Rumunsko znám velmi dobře, reálie jsou skutečně rumunské). Bohužel film trpí strašnou roztříštěností. Postavy jsou dost nevěrohodné, děj zmatený a hledající těžko hledatelnou pointu. Bylo to pro mě zklamání, ale po druhém shlédnutí si to tři hvězdičky zaslouží (i když váhám nad ještě slabším hodnocením). Mnohem lepší je film Gadžo dilo od stejného režiséra. ()

joseee

Priznávam, mám Tonyho Gatlifa rád. Je to hádam už jeho deviaty celovečerný film s cigánsko-tuláckou tématikou a odvážne si ho dovolím zaradiť medzi jeho najlepšie. Režisér tentokrát vsadil na novú hereckú dvojicu - bravúrnu Asia Argento a rázneho Birola Ünela. Autorova hudba filmu iba pridáva náboj až máte chuť si s hlavnou predstaviteľkou na bicykli spoločne zakričať: "Nech žije komunistická strana!" :) K filmu mám iba malú pripomienku - najtradičnejšou časťou Rumunske, podľa môjho pozorovania, nie je ani tak Transylvánia ako (rumunská) Moldávia a Maramureš, kde bol film natáčaný. ()

pierre9

Súhlasím s Damielom, že na takéto filmy človek musí mať povahu, no myslím, že ja ju mám a tento film ma napriek tomu nejak nedostal. Pozitívom sú nepochybne hlavní predstavitelia, no príbeh je podľa mňa vykreslený dosť slabo, keď už nechcem povedať povrchne. Takisto po hudobnej stránke som od filmu čakal viac, takže som trochu sklamaný. ()

Fosgo

Démoni cikánští, hudba balkánská, a ta dušička lidská, tak nepokojná a toulavá je. T. Gatlif natočil další ze svých cestovně-hledačských příběhů, o lidských starostech, o lásce, která je zničující, o touze a potřebě svobodného života.... v kulisách karnevalového reje, ale i chudoby a strádání, v rovinách Rumunska. Hudba je k životu, ne k trápení … říká cikánský muzikant při jedné vypjaté scéně. Svatá pravda. Film Gádžo dilo působil silněji a uceleněji, v Transylvanii zaujala vice radostnější hledačská první část, druhá část přinesla smutnou náladu konce, pocit bezodkladnosti osudu, film tak nebyl dějově vyvážen. ()

josefina

Gatlif je částečně romského původu a jeho filmy hodně jsou emocionální, náladové; dokážete si je užít, jen pokud jste zrovna na stejné vlně. Jeho filmy nejde hodnotit, jde je jen prožít. V tomto případě se mi to povedlo. ()

Oliiiva

Názor na tento film píšem po jeho zhliadnutí a plná dojmov. Chápem, že film sa nemusí páčiť každému. No mne bol ušitý na mieru. Skvelá atmosféra, hudba, zábery krajiny, energia prúdiaca z tanca. Vykreslenie pocitov Zingariny ako i Čangalu. Zúfalstvo ženy, najprv plnej nádeje a lásky, vyrovnávajúcej sa s odmietnutím svojej náklonnosti. Mne sa páči práve tá drsná krajina a špina, zábery z iného prostredia, než sme zvyknutí v komerčne úspešných filmoch. Správanie hrdinov, pre mnohých nepochopiteľné. Nepokoj v duši, hľadanie svojej cesty. ()