Filmový projekt s názvem Máj režiséra a kameramana F. A. Brabce je koncipován jako celovečerní hraný film pro celou rodinu. Tento projekt v mnoha ohledech navazuje na film Kytice, který v době svého uvedení slavil s návštěvností přes 600 000 diváků na české poměry výrazný divácký úspěch. Podobně jako Kytice je i námi připravovaný projekt Máj především odvážným autorsko-režisérským nápadem. I když tuto látku zná každý ze školních lavic, dosud nikdo se ji neodvážil zpracovat filmově. Již po přečtení scénáře je jednoznačné, že kameraman a režisér F. A. Brabec toto dílo ztvární okouzlenýma očima třetího tisíciletí a znovu dokáže, že i na klasika se dá masově chodit do kina. (oficiálny text distribútora)

dennuska

Z dnešní perspektivy je Máchův Máj už trochu literárním kýčem. Co si budeme povídat. Proto jsem i počítala s tím, že z filmové adaptace asi nevzejde přelomové dílo historie české kinematografie. O epické linii ani nemá cenu hovořit. Je v podstatě nulová a Brabec ji zobrazil více než věrohodně. Máchova básnická skladba je však především nejslavnější dílo českého romantismu. Nejde o epiku, ale o lyriku. Tragédie tří lidí je pouze nástrojem k obvinění soudobé společnosti. Vnitřní rozervanost a individualismus hlavního hrdiny a především otázky, které si klade ve vězení, to je část, která by měla být středobodem filmu. A právě lyrickou rovinu Brabec zcela ignoroval a scénář postavil na rádoby dramatických momentech a pohledu povrchního čtenáře. Máj by byl ideálním materiálem pro nekomerční alternativní film, máchovské otřepané verše by mohl transformovat nad meze současné umělecké avantgardy. V tomhle podání je opravdu jenom pro mě nesnesitelným kýčem. ()

Kinderr

Snaha zde byla....,ale ne každá snaha stojí za to. Toto provedení nebylo až tak dobré lepší je si přečíst knihu. A pokud někdo bude mít u maturity Máj tak opravdu doporučuji si ho přečíst, alespoň nějaké shrnutí na netu rozhodně se neřídit podle filmu, protože to nesouhlasí!!!!!!! ()

Bluerider odpad!

F. A. Brabec po Kytici zprznil další českou literární klasiku. Existenciálně temný charakter díla, díky kterému se Mácha řadí po bok velkým evropským romantikům, zůstal mimo scénář a obávám se že i mimo duševní obzor tvůrců (s čestnou výjimkou J. Třísky). Stejně jako u Kytice nahrazují nepřítomnost skutečné ideje předlohy opulentní vizuální "orgie" a vzniká vyprázdněné manýristické pseudodílo. Ve srovnání s adorovanou Kyticí výrazně nižší hodnocení od uživatelů databáze však naznačuje, že pan režisér zatlačil na "poetickou" pilu trochu moc. Snad to brzy dojde i jemu samotnému. ()

Kytiii1

Já musím tento film hodnotit vysoko... vlastně mě ani negativní reakce vůbec nepřekvapují, každý má jiný vkus... vždy upřednostňovala romantismus před realismem :D - akorát mi přijde ujeté kritizovat romantickou báseň za to, že je ztvárněná romanticky...? Film jsem viděla již 4x, 4x unešená z obrazů, hudby, 4x jsem brečela u scény, kdy Viléma lámou kolem... A když srovnám s Kyticí, tak ta je u mě až na druhém místě (zřejmě proto, že já si ty balady představuji jinak než jsou filmem ztvárněné). ()

Mraxis odpad!

Prznění Máchy na druhou. Kýčovitý projekt, příšerně zahraný. Opravdu máte pocit, že se díváte na pubertální divadýlko lomeno porno. Přitom Máj jakožto předloha je zajímavé dílko, které pojednává o lásce a její pošetilosti, i o člověku jakožto chybném stroji a samozřejmě o smrti.. Není to můj šálek čaje, ale budiž, má to hlavu i patu a je to zajímavé. Máj jakožto film od Františka Antonína Ptáka je pomalu nepochopitelný, zmatený, hnusně digitální, nemístně ozvučený, perverzní příběh, o holce které přeskočilo v hlavě a se svrběním v dolních partiích se vrhla na každého, koho potkala. Nedokážu najít ani jeden klad na téhle odpornosti. 0% ()

Yvettka

2 hvězdičky. Jedna za Třísku, druhá za hudbu. Jinak by to skončilo na smetišti jako odpad. Holobrádek, co vypadá, že utekl mámě od sukně mě o tom, že je strašný lesů pán fakt nepřesvědčil. Tohle byl fakt brutální přešlap vedle. Dodnes když někde vidím fotku mladýho Stropnickýho, ježí se mi vlasy ještě po tolika letech. Jarmila mi nápadně připomínala mlčící sestru Inu v Nemocnici na kraji města. ()

Chlo0opek

Jasnou devizou tohoto filmu je jeho zpracování. Režisérsky hodně slušná práce. Příběh samotný je však docela plytký - zkrátka jako báseň dobrý, ale na film je to přece jen trochu málo. Holt propojení báseň a film je vskutku složité a výsledek je určitě nejistý. Ve výsledku je mé hodnocení lehčí nadprůměr - hvězdičkama vyjádřeno 3*. Jo a ještě mne napadá - ten Vilém vypadal svým zjevem trochu jako chlapská obluda a ne jako někdo, o koho by měla mít Jarmila skutečný zájem - zde byl výběr herce dost špatný... ()

FuLister

Takovejch ruplejch žilek a škarohlídů tady. Asi jo, je to možná kýč, a Máchovi by se to možná takhle nelíbilo, ale pořád je to jenom na motivy jeho básně, ne přesné zpracování. Ale jestli je něco naprosto top na tomto díle, a jestli kvůli něčemu dávám vyšší hodnocení, tak je to hlavně hudba. Bez té by to prostě nebylo ono. A samozřejmě výběr hlavní herečky. ()

Zix.

Celkem bídný zpracování, z filmu vůbec nejde pochopit, že Vilém neměl tušení o tom že mlynář je jeho otec. Kdybych neznal příběh ze školy, tak si myslím že se jedná o pomstu syna otci za vyhnání z domova, v době kdy byl o něco mladší nebo dítě. Místo zbytečných scén a keců se tam mělo tohle dovysvětlit pro neznalé původního příběhu.  Docela mě taky zaujala němost Jarmily, ta snad za celou dobu nepromluvila.  Nebo pokud ano, tak minimálně. ()

Inspa

Už kvůli bolševickému ksichtu "strašného lesů pána" Matěje Stropnického, ze kterého se mi už při pohledu navaluje. je to nekoukatelné. Navíc přetaženě přeumělkované, kýčovité a blbé. ()

Wrr

Když jsem poprvé zaslechla o tom, že se někdo chystá natočit film podle slavné Máchovy básně Máj, nedokázala jsem si představit, že by se tato báseň dala zfilmovat . Později jsem zjistila, že se toho ujal režisér F.A. Brabec. Vzpomněla jsem si na jeho poslední úspěšný film Kytice a hned jsem se začala těšit na další milý zážitek. Film začínal velmi slibně - recitace Jana Třísky byla skvělá. Po prvních 10 minutách, kdy se na plátně objevil Vilém, který po celý film vypadal jako zbloudilý člen hnutí hippies, jenž si hraje na indiány, a kdy diváci zjistili, že Jarmila je žena lehčích mravů (a ne nevinná čistá dívka zneužitá chtivým otcem Viléma), začala jsem tušit, že je tu něco špatně. Některé nepříliš povedené filmové triky bych ještě pochopila, ale při noční scéně u popraviště, kde Vilém potká duchy zemřelých (poté co přistihne svého otce, jak Jarmile „pomáhá s prádlem“), se musel Mácha obracet v hrobě (a méně otrlí diváci prchat z kina). I už tak strašnou scénu ještě navíc doprovází opravdu neposlouchatelná písnička - v podstatě zhudebněné verše, ze kterých se skupina Support Lesbiens pokusila udělat rockovou baladu (proboha proč?). Zbytek filmu nebyl o nic lepší a ani Třískovy recitace to bohužel nezachránily. Neustálé kroužení kamery nad kopci a všudypřítomný vítr, který nadzvedává Jarmile sukni, bylo opravdu směšné. I když byla Jarmila krásná, většinou nahá a raději nemluvila, její dechberoucí herecký "výkon" to nezachránilo. Celý snímek mě utvrdil v tom, že natočit Máj jako celovečerní film, je více než šílený nápad. Přesto jsem se rozhodla pro 1 hvězdičku - za odvahu a pár světlejších chvilek. ()

Fathyma

Fenomenálně nepřesvědčivý výkon nymfomanky Jarmily se skvěle doplňuje se strojeným podáním doslova ,,strašného lesů pána" Viléma. Na tomto filmu mě zaujalo dohromady přibližně 6 minut. 2 na začátku a 4 na konci. Ostatní mezi tím je nevěruhodná slátanina jinak věruhodného režiséra/kameramana. Ale jak se říká - výjimka potvrzuje pravidlo. Tak uvidíme. Dvě hvězdičky patří dohromady Kryštofu Hádkovi a Janu Třískovi. ()

silmariel

K.H.Macha se musi obracet v hrobe. Otresne herecke vykony a reziserova fascinace nadry me v kine znechutila natolik, ze jsem opravdu chtela odejit (coz se mi snad jeste nestalo). Kytice se mi libila, ale tady jsou "romanticke" obrazy dovedeny do sileneho extremu, kde kyc je slabe slovo. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková

21.06.2021

Ve věku 84 let dnes odešla česká filmová, televizní a divadelní herečka Nina Divíšková, již si velké množství diváků vybaví například jako babičku Bětu z populárního rodinného seriálu České televize… (viac)

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)

25.09.2017

Po nešťastném pádu z Karlova mostu zemřel ve věku osmdesáti let herec Jan Tříska, celoživotní oblíbený představitel shakespearovských rolí. Jeho touha stát se tanečníkem vzala za své, když mladého… (viac)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008

25.12.2008

Staň se hercem!

Staň se hercem!

22.03.2007

Česká televize a Beltfilm hledají dívky a kluky ve věku od 15 do 20 let pro obsazení hlavních rolí nového filmu Máj režiséra F. A. Brabce. Konkurz proběhne v neděli 25. března v čase od 9:00 do 18:00… (viac)