Naše paní Jarmila Kurandová

(TV film)
  • Česko Kdo je... Jarmila Kurandová
všetky plagáty

Herečka Jarmila Kurandová přišla do brněnské činohry až ve zralém věku. Zprvu se vedle slavných kolegyň prosazovala jen těžko, ale její výrazné a osobité realistické herectví to nakonec dokázalo. Před filmovou kamerou stála poprvé až po padesátce, ale brzy se prosadila především jako představitelka českých maminek a později babiček. Filmy Týden v tichém domě, Rodinné trampoty oficiála Tříšky, Mladá léta či Barometr se dají vidět stále. Nehynoucí slávu jí ale zaručila teprve role Babičky ve stejnojmenném televizním filmu v režii Antonína Moskalyka s Libuší Šafránkovou jako Barunkou... (Česká televize)

Karlos80

Navždy druhá filmová Babička, její dobrosrdečně hřejivý přístup k roli z ní dělal, jednu z největších Českých hereček. I když se jí všeobecného uznání dostalo až téměř na sklonku jejího života a to právě s již zmíněnou rolí. Téměř šedesát let čekala a nakonec se přeci jenom dočkala ! Neuvěřitelně realistický člověk, se zdravím pohledem na svět, navíc s opravdu vytříbeným smyslem pro čistotu naší řeči jako takové. ()

Marthos

Edukativní portrét, představující Jarmilu Kurandovou nejen jako vyhledávanou filmovou a televizní herečku, ale také jako vynikající divadelní umělkyni, pozdější členku přední brněnské scény. ()

Agatha

Krátký, ale povedený medailon jedné Paní herečky. Nebýt jedné slavné role určitě by byla dávno zapomenuta jako mnozí další. Ale nejen pro mě zůstává Jarmila Kurandová už navždy nepřekonatelnou Babičkou. Jak zaznívá v tomto dokumentu, jakási průzračnost a hloubka vyzařuje z jejích očí a vůbec z celého jejího vystupování. Ale nebyla jenom Babičkou, škoda že ostatní její filmy už odvál čas. ()