Karate baka ičidai

• Japonsko 空手バカ一代 (viac)

Tento film je založen na skutečném životním příběhu korejského stíhače Choi Bae-dal, který později změnil své jméno na Matutatsu Oyama, zakladatele Kyokushin Karate v Japonsku. Děj se odehrává v 50. letech, a když Matutatsu Oyama (Sonny Chiba) nepracuje jako vyhazovač, tráví čas souboji s vyzyvateli. Souboje ho však přestávají bavit, dokud nenarazí na mladou dívku, která chce spáchat sebevraždu. (Epistemolog)

Pecival

Celá série mi nějak nesedla a tenhle díl mi přišel nejhorší. Kromě začátku a konce žádne relevantní bitky ( ty v ringu mi přišli dosti pochybné a tuční "wrestleři" vypadali jak nepovedení superhrdinové). Mezi tím jakýsi příběh o děckách a jejich sestře... no prostě žádná sláva. Kdo chce vidět, když to Sonny pořádně roztočí nechť se podívá třeba na Streetfightera... ()

giallo

Tak i poslední díl o karate řezníkovi Oyamovi se velice povedl. Sonny Chiba jako vždy září a je jak utržený ze řetězu. Jeho živelné herectví neskutečně zvedá úroveň filmu a lze tak odpustit jednodušší děj, otravné dějové linky (děti) i vykrádačky kde čeho (Enter The Dragon). Zdejší hodnocení si rozhodně film nezaslouží a proto trochu přitlačím a ty lepší tři zaokrouhlím na čtyři :-). ()

stub

Závěrečná část trilogie, odehrávající se z větší části na Okinawě (která je od 2.sv.v. zahlcena americkými vojáky, které se odsud mimochodem nepodařilo (přes značné úsilí místních) vykydlit dodnes), disponuje z celé série nejlépe nasnímanými akčními sekvencemi a několika silnými dějovými momenty (předvším z prostředí okinawské bídy). Přes svou kvalitu je akce ve filmu poněkud nešťastně rozložena - na úplném začátku boj proti celému doju, vzápětí několik bitek s wrestlery a poté dlouho nic. Obstojný děj to však mezitím dokáže utáhnout a na závěr přichází sladká odměna v podobě masivní akční řežby, kde lze tentokrát kromě karate vychutnat rovněž judo. Pihou na kráse nadupaného konce je suverénní vykrádání Bruce Leeho Enter the Dragon, které o to víc udivuje, že by se bez něj snímek úplně klidně obešel. Rovněž o věrohodnosti tohoto dílu by se dalo s úspěchem pochybovat. Přes všechny výtky jde však o důstojné zakončení řady. ()

tomisaburo

Tento díl rozhodně není slabší než dva předešlé. Je to opět fantasy, ale ze všech tří nejprofesionálněji natočen. Tím myslím hlavně kameru a střih při akčních scénách, ty byly největší slabinou předchozích dílů. Olejová pranice v dojo pana Ishibashiho stojí za to a Kojiro Hongo jako spřízněný judista taky potěšil. Chiba si v závěru říká o srovnání s Brucem, a z tohoto souboje nevychází nejlíp. ()

Vaklaf

Laťka nasazená dvojkou byla spíše podlezena (i když celkem bez ohýbání). Wrestling byl docela sranda, judo zajímavý a samozřejmě nechyběl dojímavý postraní příběh, ale zrcadlový bludiště si opravdu mohli odpustit. Komu se líbily minulé díly, ten si užije i tenhle, ale jinde holt Sonny září víc. PS: Úvodní bitka na oleji fakt stojí za to. Už vím, kde vykrádal Kurýr. ()