Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Televízny film nakrútený podľa pôsobivej epickej skladby Pavla Országha Hviezdoslava, ktorá sa stala podkladom pre scenár Vincenta Šikulu. Medzi hodnoty, ktoré sú večné a treba ich ustavične hľadať, patrí láska detí k rodičom a naopak. Tento príbeh zobrazuje tragický osud Zuzanky v rozprávaní starého invalidného vojaka. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (18)

Frajer42 

všetky recenzie používateľa

Trošku mi snímek připomínal kanadskou trýzeň. Ale opravdu jen trošku. Jen ústřední myšlenkou o ovdovělém tatínkovi a mrše maceše. Předlohu jsem nečetl, ale četbu hodlám minimálně zvážit. Nejvíce film vyniká v psychologii ústředních postav. K vidění je malebné prostředí slovenské vesničky kolem roku 1900 a z hrůzou zjišťujete, že se tam doteď pranic nezměnilo. Například dodnes tamní občané nadšeně vítají příjezd pana pošťáka. Velmi mile mě překvapili celkem solidní slovenští herci, kteří pro mě do té doby byli, jakožto pro Západoevropana, úplnou neznámou. Ve vzduchu je příjemné napětí a vše směřuje k nervy nervy drásajícímu konci, který mě ani malinko nepřekvapil, neboť mi byl před zhlédnutím vyzrazen moji ukecanou spolusledovatelkou. No, alespoň jsem se naučil pár nových slovenských slovíček. Celkově bych to viděl na pěkné tři kousky. ()

Lucjen 

všetky recenzie používateľa

Kanadská trýzeň mi pripomenula našu slovenskú klasiku. Zuzanku som čítala, v priebehu rokov niekoľkokrát v útržkoch aj videla - ale až dnes sa dostávam k pozretiu v celku. Pôvodná balada je sama o sebe, aj bez vizuálnej stránky, veľmi smutná. Tento televízny film ju nemá najdokonalejšiu, kamera je trošku zvláštna, samotná tragédia vyzerá tiež podivne. No Vincent Šikula výborne využíva to, čo mu Országh ponúka. Dialógy sú stručné, výstižné, veľkú časť dopĺňajú veľavravné zábery na tváre ľudí. Ich charaktery sú jednoznačne vykreslené, nič viac tu ani nie je treba. Vďaka krátkej stopáži dej rýchlo graduje, nemá šancu nudiť, Monika Chrastinová je výborná a ťahá film vyššie po emočnej stránke, naozaj škoda že hrala prvý aj poslednýkrát. Čo ešte dodať? Zuzanka Hraškovie je príbeh, ktorý sa mi už dávno zaryl do pamäte, film od Chmiela to iba umocnil. Púpavka, žubrienka... ()

Reklama

DJ Kritik 

všetky recenzie používateľa

Balada plná smútku a bolesti, kde niet záchrany. Ivan Rajniak výborne podfarbuje obraz, jeho hlas sa hodí do tejto melanchólie. Ale aj ostatní herci sú dobre zvolení. Zuzanka Hraškuľka, žubrienka malá. ............... .............. ........... ....... ........ ....... ...... . . ............ . Vtiahnutie do deja. ***** Dramatičnosť: ***** Citlivosť: ***** ()

Nefarie 

všetky recenzie používateľa

" Zuzanka Hraškuľča: púpavka, žubrienka.Ubije mater ju: zaplače, postenká,v kútik sa utúliac, metla kde, u dverí; zodvihne z úchytku posúcha úlomček, upadlý materi..." jedna z najsmutnejších Hviezdoslavových básni o polosirote s tragickým koncom, ale nesmierne pútavo spracovaná. Režírovať podľa Hviezdoslava určite nieje ľahká úloha, ale film vtiahne diváka do deja. Výborný Ivan Rajniak hrá rolu vojaka presvedčivo ako vždy, Romančík je pravý "otcovský typ", macocha protivná a tá malinká... hrá tak, že človeka bolí srdce, keď ju vidí. 5 hviezd..za obsadenie, prevedenie..s vedomím, že dnes také už asi nikto nenatočí. ()

giaruj 

všetky recenzie používateľa

Filmová interpretácia nádhernej ľudovej balady. Interpretácia preto, lebo celý kratučký dej posunula do iných dimenzií. Absolútne inak sa pozerá na psychológiu každej z postáv. Otca, macochy, tetky, ba dokonca i (malého) Juríka. Ostatné postavy sú domyslené. V rámci svojho žánru - TV film - si zaslúži vyššie hodnotenie, i keď chvíľami som mal pocit, že sledujem film na prelome ´70tych a ´80tych rokov. Ku kvalite filmu, samozrejme, pridáva hudba Svetozára Stračinu. Podľa osobných odhadov bol film natočený v Múzeu oravskej dediny v Zuberci. ()

Galéria (6)

Zaujímavosti (2)

  • Natáčeno také ve skanzenu Martin. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Natáčanie prebiehalo v Múzeu oravskej drevenej dediny v Zuberci. (hollci)

Reklama

Reklama