Výroba žáruvzdorného zboží

Československo, 1951, 17 min

Réžia:

Jan Fuksa

Antonín Zíb

Instrukční film "Výroba žáruvzdorného zboží" nás seznamuje s výrobou jednoho z důležitých produktů naší výroby šamotového zboží. Po krátkém zhodnocení zastaralých způsobů výroby seznamuje film s novými způsoby práce v šamotárnách. V přehledném sledu obrazů se divák seznámí s postupem práce při formování tvárnic vysoušení i pálení, a posléze i s použitím hotového žáruvzdorného zboží v našich hutích, elektrárnách, koksárnách a plynárnách. (FILMOVÝ PŘEHLED 2 / 1954) (oficiálny text distribútora)

ripo

Při výstavbě socialismu v naší vlasti je nutno pamatovat v hojné míře na zajištění odborných kádrů připravených zvládnout stále vyšší požadavky kladené na náš znárodněný průmysl. Jedním z prostředků, jak vyškolit co nejrychleji nové pracovníky, je instrukční film. Film o výrobě žáruvzdorného zboží je jedním z mnoha instrukčních filmů, které přehledným sledem obrazů umožňují rychlé seznámení s důležitým úsekem našeho průmyslu, s postupem práce a jeho technologií, a které seznamují i s úlohou člověka na pracovišti. Velkým kladem filmu „Výroba žáruvzdorného zboží" je však vedle přehledného zachycení způsobů práce v našich šamotárnách i to, jakým způsobem slučuje poznatky o výrobě roztříštěné dříve do celé řady malých podniků, jak nadhazuje možnosti různých technických zlepšení i výhody normalisace. A nejen to, tento film celou řadou ukázek ulehčení práce a odstranění fysické námahy na pracovištích, jak je umožňuje rozvinutí socialistické velkovýroby a socialistická péče o pracujícího člověka, se stává i dobrým propagačním, náborovým prostředkem, ukazujícím zejména ženám cestu i do tohoto odvětví naší výroby. Filmový přehled 2/1954 ()