Adam Šangala

(divadelný záznam)

Původní slovenský muzikál V. Patejdla, K. Peteraje a J. Paštéky v režii J. Bednárika. Příběh Adama Šangaly začíná v malé oravské dědince Koziná, a to v okamžiku, kdy se ji mladý Adam rozhodne opustit a vydat se do světa. Na své pouti Slovenskem první čtvrtiny 17. století se setká s krásnou krčmářkou Juditou, která ho zasvětí do tajů lásky, pocítí na vlastní kůži krutost a zlovůli mocných a stane se štvancem na útěku. Jako rekrut je odveden na hrad Beckov. V sídle šlechtického rodu Praskovských ho čeká strmá kariéra (ač skoro negramotný, stane osobním sekretářem mladé hraběnky Brigity) ale také stejně strmý pád. V Trnavě se seznámí s kupeckou dcerkou Bětkou, která se stane jeho osudovou láskou? Divadelní metaforu o Slovensku a Slovácích, o touze vyletět k oblakům a svobodně dýchat a snaze překročit stín vlastní malosti a omezenosti nastudoval v nitranském Divadle Andreja Bagara v roce 2003 Jozef Bednárik. Hlavní postavy vytvořili: Milan Ondrík (Adam Šangala), Leopold Haverl (Loutkář), Božidara Turzonovová (hraběnka Praskovská), Daniela Kuffelová (krčmářka Judita), Eva Pavlíková (hraběnka Brigita) a Kristína Turjanová (Bětka). Muzikál volně inspirovaný motivy ze stejnojmenného (a dnes již klasického románu) slovenského lékaře a "československého prvorepublikového spisovatele" Ladislava Nádašiho-Jégého napsali scenárista Jozef Paštéka a stálice slovenské pop-music Vašo Patejdl a Kamil Peteraj. (oficiálny text distribútora)

Gig

Jeden z nejlepsich slovenskych puvodnich muzikalu. Nevim cim to, ale ty zbojnicke muzikaly jdou na dracku: Malovane na skle (Polsko, hit Slovensko), Kolocava (Morava), Balada pro banditu (Morava, Cechy), no a Adam Sangala (Slovensko) ()

Wargoo

Absolútne dokonalé. Videl som to 11.2.2011 v Divadle A. Bagara Nitra, čiže v najnovšej možnej podobe. Herecky, hudobne, scénicky, režisérsky absolútne skvelé, o vynikajúcej vyváženosti drámy a komédie ani nehovorím. Na uši príjemný hlas „Pána Boha“ Leopolda Haverla, krásne piesne, dialógy... Herecký talent protagonistov, konkrétne Ivan Martinka, Kristína Turjanová, alebo vtipný Ivan Vojtek Mladší. :) 3 a pol hodinový zážitok na dlhú, dlhú dobu... 5***** a 95,292 % VRELO ODPORÚČAM !!! ()

Loooki

Pre mňa absolútny muzikálovy orgazmus!2 roky mi trvalo zohnať lístky a neskôr dopraviť sa do Nitry, dokiaľ to moje oči videli a uši počuli! ()

quixote

Skvostná verze slovesnké klasiky. Proč není dávno na DVD? Velká škoda, že Jožo Bednárik už nic podobného nezrežíruje... ()