Prvních sedm dílů oblíbeného loutkového seriálu viděli malí diváci televize už v roce 1987. Už tehdy přijali dva malé kluky, jejich dědu Lebedu i lakomého souseda Krkovičku velmi dobře. Animované loutky výtvarníka Jana Tippmanna je příjemně překvapily a jednoduché příběhy s nenásilným výchovným posláním je zaujaly. Do roku 1998 přibyly další příběhy i jedna postavička, sestřenice Míla a šestadvacetidílný seriál se ve vysílání České televize zařadil mezi ty úspěšné. Typickou tvář mu vtiskl režisér Lubomír Beneš, který bohužel během natáčení zemřel. Režie se proto ujal animátor František Váša za přínosné režijní supervize Břetislava Pojara. Literární scénář napsali Stanislav Havelka, Petr Chvojka, Lubomír Beneš a později i Marek Beneš. Všem těmto tvůrcům se podařilo vytvořit postavičky s vyhraněným charakterem, ať už to je malý a trochu nešikovný Jája nebo rozvážný děda Lebeda, bývalý námořník. Ovšem nejvyhraněnější je lakomec Krkovička, na kterého naše trojice svým vtipem a umem vždycky vyzraje. Také vypravěči, byli na celém seriálu celkem tři, František Filipovský, Petr HaničinecVáclav Postránecký významným dílem přispěli ke zdaru seriálu. (Česká televize)

Recenzie používateľa zdeny99 k tomuto seriálu (11)

Jajo a Pajo (1986)

Jája a Pája je jeden z nejlepších Večerníčků. Ovšem musíme rozlišit vynikající první dvě série z 80. let a pak o hodně slabší dvě série z 90. let. Ty první dvě série jsou opravdu famózní. Nádherné loutky, vynikající scénář, excelentní dabing Františka Filipovského, úžasné příběhy a překrásná animace. A hlavně ten parádní úvod každého dílu, kdy Jája propadne z kamen kalhotama a povídá: "Zítra to musím umět napoprvé jako Pája!" Za to děda Lebeda na to jde s námořnickou rozvahou... Bohužel tohle vše, čím byly série z 80. let tak úžasné, už v 90. letech vyprchalo. Úvodní znělka se změnila. Jája už si kalhoty obléká hned napoprvé. Ale hlavně animace utrpěla a samotné příběhy už nejsou tak zábavné jako ty staré. Václav Postránecký se také coby dabér nemůže Františku Filipovskému rovnat. [6828. hodnocení, 172. komentář, 84%, 280. nejlepší seriál] ()

Season 1 (1986) (S01)

Jája a Pája je jeden z nejlepších Večerníčků. Tahle série jsou opravdu famózní. Nádherné loutky, vynikající scénář, excelentní dabing Františka Filipovského, úžasné příběhy a překrásná animace. A hlavně ten parádní úvod každého dílu, kdy Jája propadne z kamen kalhotama a povídá: "Zítra to musím umět napoprvé jako Pája!" Za to děda Lebeda na to jde s námořnickou rozvahou... [51. hodnocení, 1. komentář, 87%] ()

Jak zasadili prasečí ocásek (1986) (S01E01)

Teda ty prasátka v pytlích byla roztomilá. A co bylo nejlepší, že z ocásku vyroste pašík - je to nejrychlejší způsob chovu. [34. hodnocení, 1. komentář, 84%] ()

Jak jim Krkovička přenechal úhor (1986) (S01E02)

Tady jsem si poprvé všiml té překrásné animace. Ta nostalgická staročeská vesnice, to stavidlo u rybníka. Opravdu krása. [33. hodnocení, 1. komentář, 84%] ()

Jak plnili jarní přání (1986) (S01E03)

Kam se na divočáka hrabe Přemysl Oráč. :D [34. hodnocení, 1. komentář, 84%] ()

Jak pěstovali okurky (1986) (S01E04)

Monstrózní okurka, monstrózní nohy. Kdyby to tak zabíralo i na čuráka... :D [32. hodnocení, 2. komentář, 83%] ()

Jak pěstovali jahody (1986) (S01E05)

Parádní strašáci a jak Krkovička utíkal... :D Tohle je druhej nejlepší díl celého seriálu. [30. hodnocení, 1. komentář, 86%] ()

Jak pěstovali kaktus (1986) (S01E06)

Ten Krkovička měl víc kaktusů než salámů ve svým krámu. A klukům rostl kaktus rychleji než Čestmírovy kytky. Opravdu parádní díl. Podle mě vůbec nejlepší díl celého seriálu. [32. hodnocení, 1. komentář, 85%] ()

Season 2 (1987) (S02)

Jája a Pája je jeden z nejlepších Večerníčků. Tahle série jsou opravdu famózní. Nádherné loutky, vynikající scénář, excelentní dabing Františka Filipovského, úžasné příběhy a překrásná animace. A hlavně ten parádní úvod každého dílu, kdy Jája propadne z kamen kalhotama a povídá: "Zítra to musím umět napoprvé jako Pája!" Za to děda Lebeda na to jde s námořnickou rozvahou... [43. hodnocení, 1. komentář, 86%] ()

Season 3 (1995) (S03)

Jája a Pája je jeden z nejlepších Večerníčků. Ovšem musíme rozlišit vynikající první dvě série z 80. let a pak o hodně slabší dvě série z 90. let. Ty první dvě série jsou opravdu famózní. Nádherné loutky, vynikající scénář, excelentní dabing Františka Filipovského, úžasné příběhy a překrásná animace. A hlavně ten parádní úvod každého dílu, kdy Jája propadne z kamen kalhotama a povídá: "Zítra to musím umět napoprvé jako Pája!" Za to děda Lebeda na to jde s námořnickou rozvahou... Bohužel tohle vše, čím byly série z 80. let tak úžasné, už v 90. letech vyprchalo. Úvodní znělka se změnila. Jája už si kalhoty obléká hned napoprvé. Ale hlavně animace utrpěla a samotné příběhy už nejsou tak zábavné jako ty staré. Václav Postránecký se také coby dabér nemůže Františku Filipovskému rovnat. [37. hodnocení, 1. komentář, 71%] ()

Season 4 (1997) (S04)