Filmová rekonstrukce nejkrvavější tichomořské bitvy druhé světové války. Malý ostrůvek Iwo Šima (sedm čtverečních mil), ležící asi 1000 km jižně od Tokia, se stal v roce 1945 dějištěm nejkrvavějšího střetnutí mezi Spojenými státy a Japonskem během druhé světové války. Za 5000 let japonské historie nevkročila nikdy na japonskou půdu noha cizího vojáka a Japonci se na svém vulkanickém ostrůvku dobře opevnili, aby v tom Američanům zabránili. 22000 japonských vojáků se skrývalo v podzemních pevnůstkách spojených navzájem tunely, aby zabránili případné invazi strategicky důležitého ostrova, ležícího na poloviční cestě mezi Marianskými ostrovy (kde měli Američané letecké základny) a Japonskem. Po vydatném bombardování se 19. února 1945 na ostrově vylodili první příslušníci americké námořní pěchoty, kteří zjistili, že jsou dokonalým terčem ukrytým Japoncům a sami se v písčité půdě nemohou dost rychle zakopat, aby přežili. Jeden vojenský historik invazi trefně nazval „házením lidského masa proti betonovým opevněním“. Celých 36 dnů se bojovalo o každou píď ostrova, než byl dobyt. Američané měli 6825 padlých a skoro třikrát tolik raněných, z Japonců kromě dvou stovek zajatců nepřežil nikdo.
Americký snímek V pískách Iwo Šimy (1949) vznikl s poměrně malým časovým odstupem a se snahou po maximální autenticitě (ve filmu je použita řada dokumentárních záběrů a tři z vojáků, kteří vztyčili americkou vlajku na hoře Suribači a přežili, vytvářejí epizodní úlohy). Jednu ze svých nejlepších rolí, tvrdého seržanta Strykera, ve filmu vytvořila hvězda westernů a válečných snímků John Wayne, který byl za svůj výkon právem nominován na Oscara. Film obdržel ještě další tři oscarové nominace (za nejlepší námět, střih a zvuk), ale žádného nezískal. (Česká televize)

Han22

Celkem klasický válečný film, který neurazí, ani nenadchne. John Wayne hraje drsného a nenáviděného seržanta s bolístkou rozpadlé rodiny, vedle něj je pár základně nastřelených charakterů v čele se zamilovaným intelektuálem, který na konci uzná že měl seržant pravdu. Vojenský život je prostřídán dvěma akcemi - invazí na atol Tarawa a Iwo Šimu. A tady se mi to bije - napínavé a celkem výpravné válečné sekvence jako dobývání bunkrů, různé překvapivé útoky či nečekaná pomoc plamenometného tanku jsou střídány s dokumentárními záběry, které nemilosrdně ničí jakékoliv napětí. Ale celkově to nebylo špatné. ()

Mikino00

Film poplatný své době, současná realistická zpracování Iwo Jimy jsou nesrovnatelná. Přesto se jedná o kvalitní snímek, soustředící se muže kolem seržanta Strykera, jejich neshody a rozdílné povahy. Díky tomu se podařilo vytvořit fungující příběh s trochou těch válečných sekvencí, "pravým" vlastencem Waynem i krutým koncem. ()

drankeryth

Super, dalsi skvely vojnovy film, ktory je premysleny az do posledneho detailu. Skvele spracovane boje na atol Tarawa a Iwo Jima. Od vybuchov bomb a utok Americanov na zakopane bunkre na ostrove nevyzerali zle a bolo vidiet, ze to tvorcovia filmu neodflakli. Na konci filmu aj do invazie zakomponovali tank s plamenometom, co ma len potesilo. Na hromadnu invaziu Americanov bola radost pozerat, vsetko do seba pekne zapadalo a vyzeralo to fakt skvele. Pocas filmu som sa vobec nenudil, aj ked tam bola zakomponovana romantika:) Vo filme su len dva hromadne boje, ktore na tu staru dobu, ked vznikol tento film, to vyzeralo az moc dobre a moze sa aj takto porovnavat s novsimi filmy, co sa tyka spracovania vsetkeho okolo invazie proti nepriatelom. Vo filme hral hlavnu postavu John Wayne, skor znamejsi vo westernovych filmoch. Hral tu drsnaka, ktory mu fakt sadol ako uliaty a s nikym sa vobec nemaznal:) Komicky vyzerali dvaja bratia, ktori hrali Americkych vojakov. Kazdu chvilu sa medzi sebou bili, kvoli barsakej hluposti. To boli teda magori:) Vrelo odporucam tento film pre kazdeho, kto ma rad vojnove filmy. ()

Lucas87

Na tento film sem se podíval protože byl zobrazen během jednoho záběru ve filmu Děkujeme, že kouříte. Někde sem viděl název V písku Iwo Jima, tenhle překlad názvu filmu "V píscích Iwo Šimy" co je nad těmito komentáři je strašný, jinak k filmu, který vznikl krátce po válce je jasné vidět, jak se snaží zobrazit válku jako jedno velké dobrodružství a zároveň je vše pro ně zábava. I když tyhle filmy popisují skutečné bitvy, většinou mi herci připadají jako herci, nikoliv jako vojáci. Všichni jsou veselí, všude smích, žádný strach ani deprese i přesto, že boje na Iwo Jime byly kruté. Přesto je to pro mě film, který beru jako méně autentický i přes použité záběry, ale zároveň nadčasový. Takže volím zlatý průměr při hodnocení. ()

JimiH

Válečný film, který je nejzajímavější paradoxně tím, že nabízí zajímavé queer čtení, ať už několikanásobnou bromance nebo kterak je zde jedním z vojáků komentována muskalutara a mužnost jeho spolubojovníků. Marion... chci říct John Wayne by ale asi nebyl nadšen touto mojí interpretací. ()

Kragujevac

Velmi pěkný, klasický, válečný film o seržantu Strykerovy (John Wayne) a jeho jednotce. Hodně povedené akční sekvence z bitvy o Iwo Jimu a bitvy na Tarawě, střídají celkem zajímavé ( a hlavně dobře vybrané) dechberoucí dokumentární záběry. Romantická linka filmu mi nepřipadala tak násilná jako u podobných válečňáků a John Wayne předvedl hodně kvalitní herecký výkon. Na film se určitě vyplatí podívat převážně kvůli bojovým scénám a Johnu Waynovy. ()