Televizní rodinná sága, jejíž hrdinové ani po čtvrt století neztratili nic ze své zemitosti. Podle stejnojmenného románu V. Martínka. (Česká televize)

Recenzie používateľa topi80 k tomuto seriálu (6)

Kamenný řád (1975)

Zapomenutý seriálový klenot, který mohu bez začervenání zařadit po bok F.L. Věka nebo Sňatků z rozumu. Rodinná sága, která dává nahlédnout do starých časů, kdy grunt byl základ a hlavě rodiny se moc neodmlouvalo. Za takový reprezentativní vzorek seriálu považuji scény, ve kterých se vyjednávají sňatky a věno. Nesmím zapomenout na skvělé herce, zejména Štěpánku Ranošovou, Milenu Asmanovou, Evu Hudečkovou nebo Svatopluka Matyáše. ()

Maryča (1975) (E01)

První díl téměř zapomenutého seriálu mám za sebou a musím říci, že se vůbec nedivím vysokému hodnocení. Jde o nejstarší seriálovou školu, takže je to dost divadelní, vypjatí a patetické, ale zde, u seriálu plného starých konzervativních tradic, to není vůbec na škodu, naopak to diváka poctivě vtáhne. Excelují zde herci, kteří nejsou (s výjimkou jako vždy výborné Evy Hudečkové a Svatopluka Matyáše) široké veřejnosti moc známí. Každopádně pro mě velké překvapení a jsem rád, že jsem tento skoro neznámý poklad objevil. ()

Karolina (1975) (E02)

Neuvěřitelné, co se dá vykřesat za seriál z poněkud starosvětských konfliktů. Nepřestávám být unesen tímto zapomenutým seriálem. ()

Blažena (1975) (E03)

Přeskočili jsme o mnoho let dopředu, a to do roku 1937. Napjatých situací ubylo, došlo i na několik odlehčených scén. Gruntu, jeho osazenstvu i lufťákům se daří, ale letopočet nám napovídá, že v dalším dílu asi relativní pohoda skončí. ()

Tonek (1975) (E04)

Pohnutá doba, ve které se 4. díl odehrává, slouží seriálu k tomu, aby nám sezval všechny pohromadě na grunt jako přípravu na věci příští. ()

Cyril (1975) (E06)

Čekal jsem trochu uzavřenější závěr, zejména poté, kdy Karolína začala říkat, že je třeba hledat jiné jistoty než grunt. V posledním díle se toho kolem postav dělo nejvíc, ale paradoxně ho hodnotím jako nejslabší, což je možná i tím, že mi do role Cyrila, který hrál v 6. díle ústřední roli, moc neseděl mladý Tomáš Töpfer (kterého mám jinak v jiných seriálech v oblibě). ()