Režisérka Mira Nairová natočila v indicko-americké koprodukci dramatický příběh indického chlapce, jehož rodiče přesídlili z Kalkaty do Ameriky. Jak Nikhil (Kal Penn), jemuž doma přezdívají Gogol podle oblíbeného otcova spisovatele, dorůstá, ztrácí zájem o dědictví předků ze vzdálené země, kterou nezná, a staví se proti dávným tradicím. Chce se jmenovat Nick a být jako ostatní američtí teenageři, co kouří trávu a líbí je jim blonďaté spolužačky z bohatých rodin. Rodiče Gangulisovi (Irfan Khan a Tabu) si se svým rebelujícím potomkem, který se chce zcela odstřihnout od bengálských kořenů a jít studovat na Yale, nevědí rady. Ale když se mladík setká s krásnou Moushumi (Zuleikha Robinsonová), která též pochází z rodiny indických emigrantů, začne chápat, že starý svět jeho rodičů, který chce nechat za sebou, může být propojen s novým světem, jenž leží před ním. (oficiálny text distribútora)

markotter

Pomalý rozjezd, ale zvláštní atmosféra filmu, která mě donutila zůstat. A nelitoval jsem - chvílemi veselý, chvílemi dojemný pohled na osudy jedné generace indických přistěhovalců v americe. Ale hlavně šlo o rodinu a o to, jak je pro každého důležitá. ()

vojta1

Příběh indické rodiny, která se učí žít v Americe je zvláštním mixem euroindické kinematografie. Kombinuje obě v mnoha ohledech. Je to jednak na první pohled jasné střídání obrázků z obou zemí s místními delikatesami, které jsou zachycené pouze zkoumavou kamerou, která sleduje okolí. Euroindický mix se týká i příběhu - v Indii se něco stane až po svatbě, proto i tento film začíná nejinak, ale to co se stane pak už se týká problémů, které jsou vlastní spíše Evropě se všemi rozvody, rozpadem rodin... Velkou radost mi udělala i hudba, která je taktéž syntézou. Nejen, že se střídají ryze indické motivy na sitár a tablá s dunící evropskou hip-hopovou hudbou, ale skladatel hudby v několika momentech oba dva typy spojil v jeden, který je překvapivě plně funkční a skvěle dokresluje atmosféru. A to způsobem nám ne tolik známým - odstíny čtvrtónů, které umožňuje sitár jsou skutečně velmi mocným způsobem jak rozeznívat emoce.___Celý film je naštěstí dalek indické rasy masala, která míchá všechny žánry do jednoho filmu. Celý film se drží jednoho tématu, které neruší ani akčními scénami, ani hudebními vystoupeními. Jedná se o zajímavou až sociologickou studii o rodině tam a tady a specifičtěji o tom, co je to, když se jedna generace vykoření proto, aby její děti zakořenili v nadějnějším světě. ()

Telemachus

Skvělém páru Irrfan Khan a Tabu sekundují docela špatní Kal Penn a Zuleikha Robinson. Přestože námět zajímavý je, výsledek se hodně vleče a poselství jaksi utíká. Nicméně co mě opravdu štve, je jak se snaží vysvětlit, že holka holka s thajskými, burmanskými, skotskými, perskými a hindi kořeny a je čistokrevná bengálka. Jako takto prostě ne a navíc je to vidět na první dobrou. ()

wege

Krásné, krásně civilní příběh, krásně ztvárněný střet civilizací. Líbí se to zrání jednotlivých postav. ()

Benyi

Film je sice jen zkratkou jinak výborné knížky spisovatelky Jhumpy Lahiriové, držitelky Pulitzerovy ceny, ale výkony Irrfana Khana a dalších indických herců pozvedají film od klasické americké mainstreamové produkce k zajímavé sondě do života indického mladíka, rozpolceného mezi svými indickými kořeny a americkou současností. Ani film ani kniha se nesnaží být jednoznačnou výpovědí o imigrantech, ale spíše nabízí postmoderní pohled na tradiční schémata příběhů o imigrantech. ()