Sport a zdraví

Dokumentárny / Krátkometrážny / Športový
Maďarsko, 1952, 20 min

Réžia:

Dezső Varasdy

Krátký maďarský film o blahodárném účinku tělesné výchovy na tělesné a duševní zdraví člověka. Názorným vtipným způsobem dokazuje, jak jednotlivé sportovní discipliny přispívají k harmonické souhře všech orgánů lidského těla; pomocí kreslených, zpomalených i statických snímků dokládá, jaký význam mají tak zvané nápravné pohyby pro lidi, kteří pracují převážně ve stoje nebo v sedě, i jaké vážné choroby a poruchy organismu lze předejít pravidelným provozováním sportu. (Filmový přehled)

ripo

Již u příležitosti krátkého maďarského filmu "K práci a boji připraven" (Filmový přehled, ročník 1952, číslo 37) jsme psali, jakou pečlivost věnují odpovědní činitelé v maďarské tělovýchově rozvoji masového sportovního a tělovýchovného hnutí. Znovu to potvrzuje film „Sport a zdraví", zasvěceně a podrobně rozbírající vliv sportu a tělesných cvičení na tělesné i duševní zdraví člověka, a to takovým přesvědčivým způsobem, že divák, který v tomto směru nemá nejčistší svědomí, je nucen vážně se zamyslit nad tím, jaké křivdy se dopouští na svém zdraví, když sport soustavně opomíjí. Lze si proto jen přát, aby tento snímek zhlédl co největší počet diváků, ať již sportovců, jimž film pomůže správně usměrnit jejich zálibu v jednotlivých sportovních disciplinách, nebo nesportovců, jimž film nepochybně promluví do duše lépe než nejvýmluvnější agitátor. Filmový přehled 46/1953 ()