Veselyje scenki iz žizni životnych

• Ruské impérium Веселые сценки из жизни животных (viac)
všetky plagáty
Animovaný / Krátkometrážny
Ruské impérium, 1912, 2 min

Ghoulman

Je celkem zřejmé, že když dokumentarista má možnost zachytit nějaký ten výjev ze života hmyzáků, vybere si co nejveselejší hmyzí příhody, spíše než ty tragické. Ty tam jsou ošklivá zmrzačení způsobená hyperaktivními dětmi nebo rodinka chrobáků rozšlápnutá neopatrným chodcem. Kdepak, žádné truchlení a pohřby. Naopak, film je plný radostných událostí – cvrčci hrají na trubky a basu, celý zástup motýlů ovívá vzrušený vzduch na lesní mýtince a my jsme tak svědky té nejšťastnější chvíle v jepičím životě brouka (možná dokonce opravdové jepice) – je tu svatba! Je fakt, že je velmi roztomilé sledovat brouky hrající na titěrné hudební nástroje, nicméně je velká škoda, že zde nedochází k žádnému dramatickému vývoji – bylo by super, kdyby se z díry v zemi objevil z ničeho nic nějaký ten fešný mravenec a pokusil se nevěstu odloudit hlavnímu hrdinovi, jež by si ji nakonec znovu vydobyl nebo kdyby pár zakončil svatbou předchozí dlouhé odloučení. V něm by se mohl ženich jako miniaturní Odysseus vydat na urputné putování po lukách a hájích, musel by bojovat s žížalami a pavouky o ruku své překrásné okřídlené nevěsty, což by filmu dodalo ještě větší šťávu. ()

vypravěč

Krátká nedějová etuda, jakoby reportáž „ze života hmyzu“, prozrazuje režisérovo celoživotní zaujetí tímto fenoménem, o němž svědčí nejen dokonalé vystižení všemožných hmyzích fyziognomií, ale i to, že se (ani) v tomto drobném případu nejedná o bajku, o umnou parafrázi člověčího jednání, ale o docenění jedinečnosti a svébytností hmyzích individualit, ba hmyzí kultury – právě prostřednictvím přirovnání tohoto společenstva k tomu lidskému. ()