Posledný škótsky kráľ

• Česko Poslední skotský král (viac)

Príbeh filmu Posledný škótsky kráľ sa začína odvíjať v okamihu, keď čerstvo vyštudovaný škótsky lekár Nicholas Garrigan (James McAvoy) odlieta do Ugandy. Od návštevy exotickej krajiny si sľubuje vzrušujúce zážitky, romantiku a radosť z toho, že môže pomáhať ľuďom tam, kde ho skutočne potrebujú. Krátko po prílete ho privolajú na miesto bizarnej nehody – nový prezident Idi Amin (Forest Whitaker) nabúral svojím Maserati priamo do kravy. Garrigan chaotickú situáciu radikálnym spôsobom vyrieši a svojou priamosťou si Amina získa. Amin, ktorý bol už skôr posadnutý škótskou históriou a kultúrou, si Garrigana obľúbi a ponúkne mu, aby sa stal jeho osobným lekárom. Taká neodolateľná ponuka sa neodmieta – a práve v tomto okamihu sa začína Garriganova cesta do šokujúceho zákulisia jednej z najstrašnejších hrôzovlád v Afrike. Garriganovi najskôr učaruje Aminovo šarmantné vystupovanie a jeho ambiciózny plán pre Ugandu, nehovoriac o jeho vášni pre rýchle autá, krásne ženy a luxusné večierky. Postupne však začnepodliehať svojej vlastnej túžbe po moci a stane sa diktátorovým dôverníkom, poradcom a pravou rukou, pričom je čoraz častejšie svedkom znepokojujúcich udalostí – únosov a vrážd a nevýslovných ohavností, na ktorých môže mať sám spoluvinu. Keď sa vo víre Aminovej vražednej megalománie konečne pokúsi zastaviť šialenstvo, ktoré ho obklopuje, zmení sa jeho pobyt na zúfalý boj o prežitie... (TV JOJ)

dopita

Velice slušnej film, který je kombinací skutečnosti (postava Idi Amina) a fikce (postava Nicholase Gariggana). No v Africe se i dnes dějou děsivý věci, film podle mě mohl být mnohem ostřejší. Forest Whitaker dostal za roli Amina Oscara – no dejme tomu...ale to se to hraje, když je co hrát... ()

Slimak

Velice autentická epizoda z doby vlády jednoho z největších krutovládců. Doktor Nicolas Garrigan přichází do obrozující-se Ugandy. Prezident Milton Obote byl sesazen a vlády se chápe radikální generál Idi Amin. Mladíček bude mít to štěstí(veliké neštěstí), že si ho prezident povšimne a oblíbí si ho. U takového šílence ale nikdy nevypočítáte jeho další jednání. ()

Merkin

Jak to vystihnout..........EFEKT, to je to slovo, všechno působí příliš na efekt! Místo aby Macdonald vybral jednu věc a tu pořádně rozpracoval a ukázal ze všech úhlů, provádí nás vším a ničím, na jednu stranu je to skvělé vystižení situace dr.Garrigana, který také o Ugandě a o svém šéfovi ve výsledku neví nic, jenže já si troufám říct, že tohle režisérův prvotní plán nebyl. Přes množinu detailů, kterým se snímek věnuje(jásání, nemoci, vraždy, bohatství, chudoba, šamanství, příroda) nakonec divák nepozná ani osobnost diktátora, ani politcké zázemí, ani psychologii lékaře ani kulturu a zvyky Ugandy:) ()

Ilhan

Nemůžu si pomoct, a ne že bych Whitakerovi Oscara nepřál, ale tohle moc hlavní role nebyla. Jestli měl někdo hlavní roli, tak to byl McAvoy. Whitaker měl možná titulní roli, ale nikoliv hlavní. Je vidět, že když akademie chce, tak jde letos. Jen pár malých postřehů, Whitaker i McAvoy úžasní, atmosféra ke konci již pěkně hutná a děsivá. Gillian Anderson větší kočka než kdykoliv předtím a co Heffes provedl s hudbou, to byla prostě nádhera. Ze začátku tak veselá a optimistická a ke konci zase náléhavá a napínavá a úplně nakonec tak úžasně ovolňující. Děkuju pěkně. 85 % ()

Paity

Poslední skotský král je další z řady snah upozornit na poměry, bídu, zkorumpovanost, nenávist, hamižnost a já nevím, naco ještě špatného, co se v Africe dnes a denně odehrává. Za odfláknutý konec hvězdička dolů. ()

HonzysKISS

Má cenu se na to podívat už jenom kvůli hereckým výkonům. Je to parádně vyprávěný. Zpočátku je to super výlet, občas parádní negřině, párty a pak se vše začne hezky postupně zvrtávat. Někdy se objeví i ta menší brutalitka, což je fajn, ale škoda, že kanibalismu nepředvedli víc. Takže nečekejte zase od toho moc. ()

ChrisBa

Je trestuhodné takto nenaplniť potenciál, ktorý prináša príbeh jedného z najhorších diktátorov a tyranov.. to, že tú tyraniu nedokážeme prežiť a vidieť v tomto filme(až na jednu-dve scény, čo je veľmi málo) ale zďaleka nie je jediným problémom filmu. Najväčším sklamaním je až príliš hollywoodsky príbeh okolo hlavnej postavy doktora, kde nechýba klasický zakázaný románik, útek na poslednú chvíľu a to všetko na báze hlúpeho klišé, ktoré sme videli už snáď aj v kolumbijskej telenovele.. dlho som váhal medzi 3* a 4*, napokon ale musím dať 3*.. a to aj napriek výbornému Forestovi, ktorý hrá naozaj na oskara.. ()

Drc

Výborná sonda do života typického afrického státu, zmítaného sobeckými diktátory. To, co zde možná chybí na zábavnosti a i trochu dynamičnosti atmosféry je vynahrazeno hereckými výkony a samotným tématem filmu, dalo by se říci až faustovským. ()

Ještěřák

Žádná extra sláva, dány a pánové - McAvoy je spíše tajtrlík než herec (nadto otřesně dabovaný), Whitaker je jako vždy celkem klasa, ale všechno uhrát nestačí, a ne moc výrazná Andersonová se před kamerou pro jistotu mihne jen v prvních dvaceti minutách. Vedle konkurenčního Bloody Diamond s nepoměrně lepším DiCapriem v hlavní roli dvouhodinová nuda. I když s ucházejícím závěrem (avšak opět - bez kvalitní "evropské" dohry ala Bloody Diamond). Nič moč, Kevine. ()

DannyBoy80

Hodně dobrý film, ale kdyby se děj zaměřil více na realitu mimo prezidentský palác, určitě by z toho byla pecka jako Hotel Rwanda. Takhle je to příběh diktátora a jeho Skotského pucfleka. Skotovi přisoudili neskutečnou roli, pokud je to trochu podle skutečné události, tak to byl rozmazlený fracek, k tomu blbeček blbý jak tágo, nerespektující základní slušnost. To i ten diktátor mě byl milejší než tenhle snopel, určitě i díky vynikajícímu výkonu Foresta, za který právem dostal Oscara. Až na postavu toho doktorského vola to byl hodně dobrý film. Škoda, dalo se tam vytřískat mnohem více, protože film se skutečných hystorických událostí dotýká jen okrajově. I tak solidních 75% ()

lucijelucije

Já ani nevím, jak mám tento film hodnotit, respektive jak mám hodnotit realitu? Je to opravdu, opravdu natočeno velmi výstižně, mráz po zádech mi snad naskočil hned při pohledu vynikajícně zahraného Amina, kterého neztvárnil nikdo jiný než F. Whitaker..nejen že jsem viděla tento film a nejen že není diktatura Amina pro mne neznámá, ale četla jsem nejednu knihu a tomto zrůdném prezidentovi, a musím přiznat, že tak jak je vystižen tady v posledním skotském králi jsem si ani zdaleka nedokázala představit ve své fantazii, kterou mi kniha dokázala dát, respektive to, jaký byl tento muž manipulátor a vlastně netvor..už jen svým jednáním a vzhledem..a jak je vidět v tomto zpracovaném snímku není vždy tak snadné rozpoznat co je dobré a co zlé..jasný příklad, který je zde velmi dobře vidět..naivitu vystřídá vlastní důstojnost a snaha zachránit nejen svůj vlastní život. Samozřejmě vedle skvělého F. Whitakerera stál vynikající J. McAvoy..takže tomuto filmu vlastně ani nic chybět nemůže, bylo to natočeno tak ,jak by to být natočeno mělo..pokud by někdo chtěl vidět skutečného Amina, ať to nečeká u natočeného snímku, který má zobrazovat danou situaci spojenou mezi Aminem a ugandou, a nejen samotného Amina..takže ten, kdo zde hledá skutečného Amina - diktátora ať se podívá na dokumentární expozici.. ()

Teabag

Úžasný film, který z nějakého důvodu u nás vcelku zapadl a příliš se o něm neví. Přitom Forest Whitaker tu odehrává nejspíš svůj životní výkon a jakkoli si u mě trochu zkazil renomé v The Experiment, tak tady byl přímo "neodolatelně hrůzný" - ano, to je v tomto případě lichotka - a Oscar tak šel do dobrých rukou. James MacAvoy ale rozhodně nezůstává pozadu, protože ten strach z Amina a odvahu mu čelit prožívá divák hlavně skrze něj. A je to zážitek opravdu drsný... Za pochvalu stojí i parádní kamera. The Last King of Scotland je film, kterému nejenže nemám co vytknout, ale díky zdařilé kombinaci všech jeho kladů obsahuje i to obtížně dosažitelné pětihvězdičkové fluidum. ()

Xavi6

Na můj vkus velice dobrý a poutavý film. Nečekal jsem, že někdy budu někoho jako herce Foresta Whitakera uznávat, protože zde mi ukázal, že stojí za to. James McAvoy je pro mě už osvědčená kvalita, takže k němu nemám výhrad. Na filmu se mi nejvíce líbil celkový děj a hudba. Děj je velice zajímavý, založen na skutečné události, takového tyrana bych taky nechtěl nikdy potkat. A hudba byla k tomu stylově vybrána, takže nemám výhrad. ()

tterez

Už dlouho jsem u filmu nebyla tak napjatá, co bude dál. Jednou jsem si to dokonce musela zastavit, abych se uklidnila. Civilizovanost i svobodu beru jako samozřejmost a u takovýchto filmů je mi pak mdlo. Silný zážitek. ()

Hanes88

Hodně drsný filmek. Většinou na takové filmy nejsem, ale tenhle měl něco do sebe. Skvěle ztvárněno a Forest Whitaker zahrál hlavní roli skvěle. 65%. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (viac)

Pan a paní Pittovi v akci

Pan a paní Pittovi v akci

23.03.2007

Pokud toužíte po podrobnostech adopce vietnamského caparta do superhvězdné famílie Pittových, listujte v bulvárních plátcích. Od nás se dozvíte pouze to, v jakých dalších filmech si Angie a Brad… (viac)