Švédský cestopisný film o lovu největšího hada na světě - anacondy. Poutavým způsobem zachycuje putování výpravy Andami až do amazonského pralesa, kde anaconda žije. Přitom nám zachycuje nejen přebohatou faunu a floru těchto míst, ale i život indiánských kmenů, a jejich zvyky. (FILMOVÝ PŘEHLED 24 / 1955) (oficiálny text distribútora)

ripo

Švédský film „Anaconda" je bezesporu filmem zajímavým. Náleží k té menšině dokumentárních filmů, jež každý divák zhlédne s napětím. Navíc je poučný — nenásilně a poutavě poučný. To jsou jeho nesporné přednosti. Ale mnohde právě tato snaha po poutavosti, ostatně velmi správná, svedla autory tohoto filmu na scestí. Snaha zalíbit se publiku a film dostat do kin, zavedla je až k používání prvků, které nejsou vlastní dokumentárnímu filmu, ale filmu hranému. Máme na mysli scénu, kde se jeden člen výpravy potýká s anacondou, zatím co ostatní o tom nevědí; to je scéna jakoby přímo vytržená z hraného filmu, zde platí normální zákony tohoto žánru — výstavba fabule a stupňované napětí. A není to ku prospěchu filmu, ruší se tím jeho dokumentárnost a věrohodnost, neboť jde o předem smluvený a nahraný příběh. A to by u filmu tak vyloženě dokumentární povahy nemělo být. Jinak však nás tento film znovu přesvědčuje, že lze dělat dobré a poutavé dokumentární filmy i s těmi nejjednoduššími filmovými prostředky. Filmový přehled 25/1955 ()