Od severu k juhu

• Československo Od severu k jihu (viac)
všetky plagáty

Čínský umělecký film, zachycující obranné a vítězné boje Lidové osvobozenecké armády proti kuomintangcům v roce 1947. Je to právě v době, kdy si Čankajšek uvědomuje, po celé řadě porážek, že jej může zachránit jen velká, vítězná ofensiva. Obrací proto své síly směrem k severu. Velitelé osvobozenecké armády brzy vystihnou tuto nepřítelovu snahu. Poněvadž musí bojovat proti nepříteli nejen početnějšímu, ale i technicky mnohem vybavenějšímu, volí taktický ústup a snaží se ve vhodný okamžik udeřit. Příslušníci Lidové osvobozenecké armády nejdříve nechápou tento náhlý ústup, jsou znepokojeni. Jíž však po prvém vítězství, kdy je zničena šedesátitisícová armáda kuomintangců a brzy na to pak druhá, jižní Čankajškova armáda, chápou taktiku svých velitelů. Uvědomuji si, že ustupovali proto, aby nepřítele ve vhodné chvíli zničili. Chápou, že museli opustit osvobozené oblasti severozápadní, severní i severovýchodní Číny, aby je pak definitivně vyrvali z rukou nepřítele. Film je pravdivým obrazem vítězných bojů Lidové osvobozenecké armády proti kuomintangcům a jejích zahraničním pomahačům. (FILMOVÝ PŘEHLED 37 / 1953) (oficiálny text distribútora)

ripo

Není to prvý čínský film, který nás seznamuje s historií vítězných bojů čínské osvobozenecké Lidové armády. Spatřili jsme na plátnech našich kin již několik podobných. Ale jako každý dřívější, tak i film „Od severu k jihu" nám přináší opět nový pohled na rodící se svobodnou Čínu, opět další důkazy o statečnosti a obětavosti příslušníků Lidové osvobozenecké armády, o nadšeném bojovém zanícení partyzánů a o velitelských schopnostech důstojníků. O vřelé a upřímné lásce k vrchnímu veliteli Mao Ce-tungovi, s jehož jménem nastupovali lidoví bojovníci do nejtěžších bojů, ať již to bylo dříve proti Japoncům, tak později proti kuomintangcům. Stejně tak reálně je ve filmu zachyceno prostředí druhé strany, které je dokladem mravů vládnoucích kruhů Čankajškovy kliky a jeho důstojníků. Film „Od severu k jihu" v celém provedení, ať již je to režie, ukázněnost hereckého projevu nebo provedení ohromných masových válečných scén, podává nám obraz oněch slavných, i když mnohdy bolestivých okamžiků, z kterých se rodila dnešní svoboda Číny, v kterých vyrůstali Číně noví lidé, lidé toužící žít svobodně a vždy připraveni tuto svou svobodu hájit proti každému nepříteli. — Film „Od severu k jihu" je prvním čínským filmem přemluveným do češtiny. Ve srovnání s většinou přemluvených filmů řadí se tento film k nejzdařilejším. Pokus přiblížit ještě více našim divákům čínské filmy dubbováním dopadl velmi úspěšně. Filmový přehled 37/1953 ()