Wunder der Schöpfung

všetky plagáty
Nemecká ríša, 1925, 70 min

Oktavianus

Jaké bylo moje překvapení, když si pustím něco, co považuju za film, několik minut koukám jen na animované záběry oběžných drah planet, říkám si, hm, vědeckej úvod, to jsem zvědavej, co přijde dál... A ono nic dalšího nebude, protože je to naučný film o vesmíru. Naštěstí není špatnej. Je samozřejmě "předpotopní" (nikam jinam se tohle klišé nehodí lépe než sem!), za devadesát let se věda posunula naprosto neskutečně (třeba Pluto: jelikož bylo objeveno až 1930, není o něm samozřejmě ani zmínka, a ono mezitím stihlo být planetou a už jí zase není, je to fofr), ale roztomile udělanej, občas je tam hraná sekvence (nejzajímavější jsou asi záběry na umírajícího Koperníka, na Galilea atd., naopak výjevy bukolického venkova na slunci mě dost nudily). Naopak vize budoucnosti, observatoře a podobně, to je v té primitivní animaci pošušňání. Protože koho zajímá, jak si lidi (nebo alespoň tvůrci tohoto edukativního filmu) představovali cestu do vesmíru a jiné planety, to je něco. Vědí třeba, že tam nebude taková gravitace, ovšem "kosmonauti" nepotřebují kombinézy a kyslíkové masky a nic z toho... O vizích miniaturních národů ani nemluvím. Naopak vzdálené nehostinné planety jsou zobrazeny výtvarně krásně a relativně tak, jak by to i mohlo vypadat. Pokud vás zajímá právě tohle, doporučuju. ()

corpsy

Dali si záležať. Po stránke formálnej ( obdivuhodnej ) a aj po stránke obsahovej. Je fascinujúce, ako sa pred takmer 100 rokmi pasovali s predstavou fungovania vesmíru a hlavne pohľadom na najbližších 100 (?) rokov. Je to rozprávka, aj keď ide o dokument. A forma, ktorá tento snímok tvorí, tomu napomáha. ()