Pistolník, to je vychovatel, který pevnou rukou vládne chlapeckému internátu jednoho odborného učeliště. Pokoj č.135 to je Pavel, Tonda, Roman, Slávek a hlavně Olin, přezdívaný Koblih, pětice spolužáků, kteří s neobyčejnou nápaditostí vyvádí Pistolníka z míry stále novými a novými kanadskými žertíky. Přítrž jejich recesím učiní až příchod nové a mladé vychovatelky Kamily, na kterou jejich osvědčené triky nezabírají. Přes zdánlivě bezstarostný život má však každý z kluků své vlastní problémy, které postupně vyplouvají na povrch, a tak v lavině zábavných momentů občas zazní i vážný tón. Navzdory tomu působí snímek příjemně.
Ani učňové předem nepatří mezi problémovou mládež, mají rádi dobrou muziku a záleží jen na učitelích, jak zvládne partu kluků, kteří se vyžívají v recesi a provokování suchopárných autorit. V tomto případě sympatická vychovatelka osobitým způsobem zvládne i nejvíce rozjívené jedince. Tvůrci zdůrazňují optimistické vyznění příběhu, prokládaného mnoha písničkami od Bacilů, Jezinek, Lenky Filipové či Michala Davida, avšak přesto nezabránili rozklížení dramatické struktury, film se mění ve víceméně nesourodý slepenec izolovaných výstupů. (oficiálny text distribútora)

Horak odpad!

Možná hodnotím příliš přísně a hodně subjektivně, ale jinak prostě nemůžu. Někdo by možná dal hvězdu za ne až tak špatně zpracovaný konflikt Olina s otcem. Nebo by se třeba našlo i něco jinýho, ale mně tenhle film nepřišel ani trocu vtipnej a vůbec to celé byla kolosální nuda, ktera je navíc silně prorostlá nastávající rakovinou reálného socialismu. Nevim jak bych to popsal, ale zůstala mi z toho ještě dlouho taková divná pachuť něčeho fakt nepříjemnýho, co už nechci nikdy vidět. ()

mchnk

Naivní, hudební komedie o správných hoších, provádějící samé "lumpárny", ovšem s humorem a jistými pravidly. Učňovský život s energií do učení, do práce i do víkendu. A právě víkend a seznámení s osobními životy hlavních hrdinů, dává filmu dramatický, nicméně stále naivní nádech. Podíváme i do prostředí tehdejších hašišáků. Celkově se jedná o nostalgii školského i výchovného systému ze začátku 80tých let se snahou o muzikálové prvky. ()

Pitryx

Těžko hodnotit film, který se celý odehrává padesát metrů od místa vašeho trvalého bydliště, a vy tedy víte, že holky tehdy jaksi nemohly na kluky na hřišti koukat. Jo, filmový střih umí zázraky. Nu, snad jen pro ty záběry starého Gottova Waldy se na tento snímek sem tam znovu mrknu. Pro klučiska snad může být zajímavý. Beru v potaz i trochu té mé nostalgie, občasnou legraci a dávám šedesát kusů ze sta. ()

rakovnik

Byli to takoví správní kluci, co jen "trochu zlobili" a pak se divili, že jsou na ně dospělí vysazení. Mojmír mi jako bavič nepřišel, se svou obezitou mě tedy spíše odpuzoval. Navíc jeho skutečnému věku neodpovídalo chování podle scénáře, proto mi nesedělo. Jana Šťastného jsem málem nepoznal a Helena Růžičková zůstala zcela nevyužita. Písničky byly dobově hrozné - ovšem nejhůř mi bylo, když začal "zpívat" Franta Ringo o slevě na dvě padesát. Dramatická epizoda se zlými "hašišáky" byla také otřesná. Prostě bídný film z bídné doby. ()

Ivoshek odpad!

Něco takového jsem dlouho neviděl. Normálně tyhle slátaniny dokoukám a bavím se, co to je za kravinu. Tohle šlo ještě dál. Herci, co hrají učně ze Svitu Gottwaldov, mají věkový průměr kolem třicítky, příběh je o ničem a k tomu všemu příšerně zpívá kapela Bezinky (???) věci jako "víkend je tu hejahej, vyrazíme všichni ven, třeba do kina" a Ringo Čech jako hlídač v galerii, co vyřvává "lístek za dvě padesát, já vám rád slevu dám". Tohle je ještě horší, než opravdovej socialismus! ()

• „Máš pětku? Tak ji odnes k holiči výměnou za tu svou hřívu. Ještě šilhat a vypadáš jako Clarence,“ sekýruje vychovatel „Pistolník“ (Jiří Tomek) učně Jakubíka (Radek Balaš). Jde o narážku na film Šilhavý lev Clarence (1965). (ČSFD)
  • Kvůli výraznému slovenskému akcentu Jany Nagyové nadabovala postavu vychovatelky Kamily Sylvie Nitrová. (funhouse)
  • Film se natáčel ve Zlíně. Rozpoznaletná je budova nynějšího magistrátu na náměstí Míru, jeden ze Segmentů na Jižních svazích nebo budovy na třídě Tomáše Bati. (troufalka)