Avatar: Legenda o Aangovi

• Česko Avatar: Legenda o Aangovi (viac)
Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Akčný / Mysteriózny
USA, (2005–2008), 26 h 4 min (Minutáž: 23–48 min)

Zach Tyler, Mae Whitman, Jack De Sena, Dante Basco, Jessie Flower, Dee Bradley Baker, Mako, Grey Griffin, Mark Hamill, Jim Meskimen, Jason Isaacs (viac)

Bezstarostný 12-ročný Aang musí ovládnuť sily svojho živlu a postaviť sa svojmu osudu, aby obnovil rovnováhu vo svete rozdelenom násilným konfliktom. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa Azurovydrak k tomuto seriálu (38)

Čelenka (2007) (S03E02)

Čím víc se na tenhle díl dívám, tím mi přijde lepší. Za 20 minut perfektně představené tradice národa ohně, svízele jejich obyvatel a to vše okořeněné špetkou zábavné párty. Přes působivý taneček Aanga a Katary si ale díl pro sebe ukradl Sokka, nebo bych měl říkat sir Wang Fire? ()

Paní s hlinkou (2007) (S03E03)

Tento díl působí mezi okolními pětihvězdovými epizodami jako nadbytečný a bezvýrazný. Poprvé jsem ho ještě jakž-takž přešel, podruhé už jsem se ale celkem nudil. ()

Sokkův mistr (2007) (S03E04)

"Cesta meče nepatří žádnému konkrétnímu národu. Znalost různých umění patří nám všem." ()

Pláž (2007) (S03E05)

Na tento díl se obecně docela nadává, ale já ho považuji za geniální. Přesně tohle totiž seriál potřeboval. Díl, který se soustředí na rodinu nepřátelských vládců ohně a ukazuje, že vlastně uvnitř vůbec nemusejí být tak špatní. Líbil se mi alespoň náznak Azuliny lidské stránky a Zuko je největší machr. Plus tomu dodávaly grády ty skvěle načasované flash sidewaysy, ukazující napínavý souboj Avatara s Combustion Manem. ()

Avatar a pán ohně (2007) (S03E06)

"Když cítím, jak můj život vyprchává, nemohu se ubránit vzpomínkám na dobu, kdy bylo vše o tolik jasnější. Vzpomínám na přítele..." To, co zde tvůrci dokázali nacpat do pouhých pětadvaceti minut, opravdu nemá obdoby. Jde o zcela komplexní a brilantně vykreslený životní příběh dvou přátel, z nichž se v průběhu let stali rivalové na život a na smrt. "Některá přátelství mohou být tak silná, že přetrvají i celé životy." Místy proložení komickou vsuvkou také neuškodí, právě naopak. "Mají ve světě duchů záchody?" - "Popravdě řečeno... nemají." O avatarovi Roku jsem slyšel z úst leckterých fanoušků mnoho nelichotivých slov, z mého pohledu je to však suverénní borec, který se snažil, co mohl, aby svět udržel v bezpečí. "Na svatbě vždy s optimismem a radostí vyhlížíme budoucnost. I já jsem měl svou vizi světlých zítřků..." Ze všeho nejvíce ale obdivuji českého dabéra starého Sozina, jelikož teprve jeho unikátní hlas propůjčuje postavě onu děsivost a vypočítavost. "Bez Rokuovy přitomnosti a s podporou komety nastal ten správný čas změnit svět. Věděl jsem, že příští avatar se narodí jako vzdušný nomád, a proto jsem zničil vzdušné kláštery - ale avatar mi stále unikal. Po zbytek života jsem po něm marně pátral. Vím, že se někde schovává. Největší hrozba pro národ ohně - poslední vládce vzduchu." Tenhle díl je fantastický! ()

Uprchlice (2007) (S03E07)

"To je Jiskra Jiskra Bumbác!" ()

Noční můry a bdělé snění (2007) (S03E09)

"Nepij to!" - "Proč? Je to otrávený?" - "Zdálo se mi, že když naše invaze vrcholila, musela sis odskočit na záchod! Zabil nás tvůj močovej měchýř! Ty bys měla nosit vlasy nahoře! V jednom mým snu ti je chytil vlak a..." WoW! Na tuhle epizodu jsem slyšel hodně hejtu, takže jsem si ji pustil vcelku skepticky, ale nikdy by mě ani nenapadlo, že se z toho vyklube jeden z nejzábavnějších dílů, co jsem kdy viděl! "Co to děláme?" - "To, k čemu nás naše srdce vedla hodně hodně dlouho. Kotě, chci s tebou zestárnout." Smál jsem se konstantně každých dvacet vteřin nad dokonalým mixem humoru a vynalézavosti. Vrcholem byl ale dozajista duel Agni Kai mezi Appou a Momem. "Už mám dost toho, jak je tohle zvíře hubatý a říká mi, co mám dělat!" - "Jo, vadí ti to? Tak si to pojď rozdat!" ()

Den černého slunce, část první: Invaze (2007) (S03E10)

"Až tohle všechno skončí, bude pán ohně ležet v prachu před avatarem, my budeme ovládat hlavní město národa ohně a tahle válka bude u konce!" Ambiciózní plán, jenž předznamenává fatální neúspěch. Je fajn, že Gaang konečně vyměnil ty děsivé outfity národa ohně za více tradičnější stejnokroje :-D vážně jsem nikdy nechápal, proč by někdo dobrovolně nosil kolem rukou a nohou tak tlusté a nepohodlné zlaté náramky. Jo a glimps Zukova vykoupení mi dává chills. "Udělal jsem špatná rozhodnutí. Ale dneska, to všechno napravím." ()

Den černého slunce, část druhá: Zatmění (2007) (S03E11)

"Řekni mi, seš zpátky proto, že se pán ohně ukázal jako žabař a tys ho porazil i bez zatmění." Mezi elitou jako Crossroads of Destiny nebo Sozin´s Comet pt 4 hraje tento díl trochu druhé housle, někdy působí natahovaně a závěrečné rádoby emoční loučení se staršími je už opravdu okatě trapné, ale pořád je to jasných pět hvězd. Zukova linka je perfektní po všech směrech. "Až nyní si však uvědomuji, že vyhnanství je za zradu trestem až příliš milosrdným. To tvůj trest bude mnohem, mnohem tvrdší..." ()

Západní vzdušný chrám (2008) (S03E12)

"Zuko, musíš se podívat do sebe, aby ses sám zachránil. Jenom tak sám sobě odhalíš pravdu o sobě." ()

Mistři ovládání ohně (2008) (S03E13)

"Setkáme se s mistry a zjistíme, co je na nich obdivuhodného." - "Co když nás odsoudí, a pak napadnou?" - "Já jsem princ ohně a ty avatar. Myslím, že na ně stačíme, ať je to kdokoliv." První osudový výlet aneb Jak Zuko k drakovi přišel. "Zuko, pojď sem honem! Chci si s tebou zatancovat!" Je to zábavné a zároveň velmi inovativní. Jen moc nechápu, proč se Aang najednou bojí každého stínu - je to trochu v rozporu s jeho charakterovým vývojem za poslední dvě série. "To jsou ti mistři..." - "Myslíš, že na ně stačíme?" - "Pšššt... to jsem neřekl." ()

Vroucí skála, část první (2008) (S03E14)

"Hezký mraky..." - "Jo... nadýchaný." Díl, který dal vzniknout asi nejznámějšímu memečku v avatarské komunitě. Bez Katary a Aanga to úplně není ono, ale Zuko to zatím celkem tahá. "Promiň, ale potřebuju do týhle cely." - "Ne, teď tam nemůžeš. Nesvítí... tam světlo. Mohla by tě napadnout..." ()

Vroucí skála, část druhá (2008) (S03E15)

"Díky bohu, jsi v pořádku." - "Jestli uděláš ještě krok, poznáš, jak moc v pořádku jsem!" Ale jo, za ten konec si to pět hvězd zaslouží. Ta akce, i když na poměry seriálu poměrně skromná, tomu prospěla. Mai a Ty Lee - wow! "Hele, proč jsi do mě strčil? To se mi nelíbí..." - "Ty se nezlobíš?" - "Eh... normálně bych vybouchl, ale učím se ovládat svůj hněv." ()

Jižní nájezdníci (2008) (S03E16)

Několikrát jsem četl, že ve třetí sérii se postava Katary spoustě lidem znechutila. Nechápal jsem proč, dokud jsem neviděl tenhle díl. Sice ukazuje Katařiny schopnosti v největším rozsahu, ale její charakterová proměna mě dost zasáhla. Opravdu temná a smutná epizoda, na kterou se nerad dívám znovu. PS: Jestli ještě jednou uslyším větu "Národ ohně mi zabil maminku"... ()

Divadelní spolek Lávového ostrova (2008) (S03E17)

Pro mě teda jeden z nejnudnějších dílů. Už mě začíná trochu štvát, že vždycky před epickém finále musejí tvůrci někam nacpat takovýhle díl o ničem. Nevím jak ostatním, ale mě to teda rapidně snižuje natěšenost na závěrečné rozuzlení. EDIT: Po pár rewatchích to nakonec nebylo tak špatné, zvyšuji hodnocení. EDIT II: Nevím, čím to je, ale s postupem času jsem na tuhle epizodu radikálně změnil názor. S každým dalším zhlédnutím se mi to líbí čím dál víc. EDIT III: Geniální díl! Nechápu, jak se mi to kdysi mohlo nelíbit. Bravurní parodie tvůrců na jejich vlastní výtvor. Nejvíc priceless jsou ale ty krátké glimpsy na reakce Gaangu, hodně mi to připomnělo Lokiho výrazy při souboji v aréně v Ragnaroku. ()

Sózinova kometa, část první: Král fénixe (2008) (S03E18)

"Co se tady děje?" - "Zuko se nám zbláznil, postavil jsem pískovou sochu Suki a on ji zničil... jo a útočí na Aanga." Poslední, krátká, ale bravurně zvládnutá oddechovka na pláži před masivním závěrečným konfliktem. Jen přemýšlím, co se stalo s Katařiným "Uděláš jediný náznak že chceš ublížit Aangovi a zabiju tě" - Zukovo "dávání lekce" mi přišlo trochu víc než jen náznak, ale dejme tomu, že si všichni už tak vzájemně věří. ()

Sózinova kometa, část čtvrtá: Avatar Aang (2008) (S03E21)

"Pane ohně Ozaii. Ty a tví předkové jste narušili rovnováhu tohoto světa. Teď za to zaplatíš tu nejvyšší cenu." Je to teprve 5 minut, co na mém monitoru doběhly závěrečné titulky, a mě se před očima stále míhají všechny ty epické a dechberoucí momenty, které si pro nás připravilo vyvrcholení jednoznačně nejlepšího animovaného seriálu, co jsem kdy viděl. Je mi jasné, že zanedlouho nastoupí období prázdnoty a smutku, že ta fantastická jízda je už u konce, ale tak to bývá u všech monstrózních příběhů, jenž v současné filmografii nemají konkurenci, a proto ničeho nelituji. Finále považuji dokonalé ve všech směrech, a ačkoliv závěrečná rozlučka s našimi oblíbenci mohla být delší, nijak mě to netrápí. Posledních 30 sekund je obzvláště dojemných, zejména za onoho famózního hudebního podkreslení :-) ()

Duch anime vládne Hollywoodu

Duch anime vládne Hollywoodu

18.04.2008

Šéfové velkých studií očividně věří, že Speed Racer sourozenců Wachowských (Larry a Andy) bude hit (a s přihlédnutím k vynikající trailerové kampani tomu začínáme věřit také). Jinak si nejde… (viac)