Ostrava

všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1952, 12 min

Krátký školní film názorně vypráví o historii "kovárny pětiletky" Ostravy. Ukazuje, jak se tam žilo v dobách, kdy tudy vedly jen obchodní cesty Moravskou branou, v dobách, kdy bylo objeveno uhlí a zakládány první železárny, jak se na Ostravě žilo za první republiky, a konečně, jak se na Ostravě žije a pracuje dnes. Film vrcholí zdůrazněném významu budování nové Ostravy pro výstavbu socialismu v naší vlasti. (Filmový přehled)

ripo

Historie velkých průmyslových měst bývá z nejzajímavějších článků historie vůbec. A přece buržoasní historická věda právě tento článek úmyslně opomíjela. Dnes, kdy učíme žáky na školách novému, správnému pohledu na dějiny našeho národa a naší země, chceme mládež poučit i o tom, jak vznikala a rozvíjela se velká průmyslová města, neboť s jejich vznikem a rozvojem jsou úzce spjaty dějiny dělnické třídy a dějiny moderního třídního boje vůbec. U nás kromě několika dalších měst je to především Ostrava, na jejíchž dějinách si lze ověřit, jak kapitalisté ziskuchtivě využili přírodního bohatství, ubili malé podnikání v širokém okolí, a jak na druhé straně zákonitě vznikalo a se stupňovanou agresí kapitálu vždy více sílilo uvědomělé proletářské hnutí ... Film o Ostravě podává nejen dějiny tohoto ocelového srdce naší vlasti, ale názorně vystihuje i jeho dnešní význam při budování socialismu a zaznamenává bouřlivý rozmach Ostravska, jehož jsme v současné době svědky. Filmový přehled 17/1953 ()