Les vypráví

• Maďarsko Gyöngyvirágtól lombhullásig (viac)
? %
Maďarsko, 1953, 91 min

Maďarský barevný populárně vědecký film o přírodní reservaci v gemenském kraji, v jižním Maďarsku. Snímek rozvíjí před našima očima neobyčejně poutavé i poučné obrazy ze života zvířat, ptáků i rostlin od jara do podzimu. (FILMOVÝ PŘEHLED 6 / 1955) (oficiálny text distribútora)

ripo

Tento neobyčejně zdařily, zajímavý a někdy i vzrušující snímek, který natočil laureát Kossuthovy ceny Dr István Homoki-Nagy, nás zavádí do říše vzácné zvěře, ptáků, vodních živočichů i vzácné květeny a zasvěcuje nás do jejich, prastarými přírodními zákony určeného života, do nějž strážce lesů zasahuje jen tehdy, když je to v zájmu ochrany této lesní oblastí. Některé záběry filmu zachycují takové podrobnosti a takové unikáty ze světa zvířat i rostlin, s jakými nás dosud žádný snímek neseznámil. Aspoň ne tak poutavě a zajímavě. Je to jistě dílo velké trpělivosti a velkých odborných znalostí, jimiž zdařilé natočení takového filmu je vždy podmíněno. — Z poutavých přírodopisných filmů Dr Istvána Homokí-Nagyho byl v Československu uveden „Kraj divokých vod" — film o životě ve státní přírodní reservaci na Bílém jezeře. Na VIII. mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v r. 1954 byl uveden jeho film „Tábor poštolek", který získal čestné uznání pro velkou populárně vědeckou hodnotu a režisérskou i kameramanskou vynalézavost. Filmový přehled 6/1955 ()