Sunday Too Far Away

Willy Kufalt

Film o několika chlápcích, kteří jdou sezónně pracovat jako střihači ovčí vlny a mezi tím se několikrát poperou – sice ne přímo nožem a sekerou, ale drsní a schopni vzájemně tvrdého a konfliktního jednání jsou skoro podobně jako Velcí mluvkové... jak v práci vyžadující nezlomnou povahu, tak i ve společném sezónním nažívání. Charakter hlavní postavy lze vyčíst nakonec již z netradiční úvodní scény: havaruje ve svém autě, které po smyku a sérii kotrmelců přistane v poli na střeše – přesto Foley do pár vteřin z něj jakoby téměř nic vyleze, s lehkým úsměvem se podívá na kousek krve z drobné rány a evidentně již zvyklý na podobné úrazy kráčí se sebraným báglem rovně vstříc a polem vdál... Velmi osobitá atmosféra australského zapadákova, charisma Jacka Thompsona, bohatě zachycený exkurs prostředí či zajímavě autentické scény střihání vlny z ovec to dostatečně naplní. Ačkoliv z těch střihacích scén se mi vzhledem k až naturalistickému snímání a množství kapek krve místy nedělalo zrovna příjemně. Začátek mě netušíc, co sleduji, naprosto vtáhl a samotný děj, nakolik nespěje do žádné výraznější katarze, tu má jistý spád, ač ve finále o moc víc než drsnější poetický snímek nejde. Ale jako většina soudobé australské tvorby dýchá pro mě nezaměnitelnou atmosférou. [80%] ()