Les Grandes gueules

• Taliansko Una vampata di violenza
Z nakrúcania

Hector Valentin žil dlouhá léta v Kanadě, ale po otcově smrti se vrací do Francie, kde má ve svém rodišti jako rodinné dědictví převzít pilu. Podnik je zdevastovaný, Hector jej ale chce znovu rozjet, i když je vystaven konkurenčnímu tlaku sousední firmy s podstatně modernějším vybavením. Nechá se přesvědčit, aby na své pile zaměstnal skupinu vězňů, a výroba se začíná rozjíždět. Pak se ale začnou kupit různorodé problémy a Hectorův se mění v noční můru...
V pořadí třetí celovečerní film významného francouzského režiséra Roberta Enrica vznikl ve spolupráci s Josém Giovannim, který byl autorem literární předlohy, spolu pak napsali scénář. Film LES GRANDES GUEULES je zvláštní kombinací thrilleru, jakési evropské verze westernu, ale také lidského příběhu o obyčejných věcech. Byl to také první film, pro který se Enricovi podařilo získat hvězdná herecká jména a to zaručilo dostatečný divácký úspěch. Film se natáčel v několika lokalitách severofrancouzského departementu Vosges. Francouzská premiéra proběhla 22. října 1966. (argenson)

Z nakrúcania

Courtemanche

Jako kdyby točili spolu pořád, je to hodně vyzrálý film ze všech stran. Vynikající Bourvil, ale to mě už vůbec nepřekvapuje, dát mu dramatickou roli, třeba Bídníci, Napříč Paříží, atd, a on kolikrát je ze všech ten nejlepší. Ale škoda že scénáristé nevymysleli žádný extra exces, protože takhle ta práce byla tak trochu do prázdna. 4/5 ()

JohnSmith

Není to zrovna moc komedie, spíš tragédie. Bourvil tentokrát v dost nestandardní roli. Ono je to celkově trochu o ničem, propuštěný vězeň pozve další propuštěné vězně na zapadlou pilu, aby tam pracovali a sekali latinu, přitom čeká až se objeví další vězeň a toho chce zabít. Ten se ale neobjeví a vše končí špatně jak pro mukly tak pro pilaře. ()

Willy Kufalt

Nádherné scenérie vogézských hor vytvářejí k filmu podle skvěle napsanému příběhu téměř westernovou atmosféru. Tento u nás neprávem opomíjený film se nese ve znamení první velkolepé spolupráce režiséra Enrica, spisovatele Giovanniho, herce Venturu a skladatele de Roubaixe. „Františkova“ hudba je v tomto případě geniální nejen díky ústřední melodii, ale i skrze aranžmá jednotlivých motivů, např. během scény setkání party horských drvoštěpů s mladou pohlednou dívkou krásně umocňují zdánlivě spomalený průběh děje a napětí, které pak záhy vyústí v nemilosrdnou chlapskou rvačku. Ač je Lino Ventura mým nejoblíbenějším francouzským hercem, u Velkých mluvků musím říct, že neobyčejnou jiskru jim v první řadě dodává André Bourvil, který zde ztvárnil dle mého názoru svou vůbec nejlepší roli (ještě spolu s postavou Thénardiera v Bídnicích). Bourvilův Hector je poctivý drvoštěp celou duší, zásadově pevný jako to dřevo a drsný stejně jako příroda kolem něj, ovšem pořád s kouskem citu v sobě, a to nejen vůči svým posvátným zásadám, milované „zřícenině“ v podobě staré pily zděděné po otci, ale i v poutu přátelském. Kdo očekává dobrodružnou podívanou plnou přestřelek a jiné strhující akce, bude možná zklamán, ale pokud se necháte vést na vlnách komorního vyprávění o vězeňské minulosti, o těžké práci drvoštěpů v horách, o zradě a hlavně o přátelství, zřejmě se vám Enricův film taky zapíše do srdce a budete ho chtít časem znovu. Pro mě jen o maličký chloupek slabší, než Dobrodruzi z roku 1967. 90% ()

sator

Lino Ventura, ač statečný a silný chlap byl znám svou hrůzou ze scén kdy musel dát najevo svou citovost, často ve scénáři škrtal tak dlouho až veškerá citovost zmizela. Tady ale umluvil režisér Robert Enrico herečku Marie Dubois aby ho objala a začala líbat.Pozorné mu divákovi neunikne zděšení a nepřipravenost herce na tuto akci. Laurent  (Lino Ventura) čte knihu 50 000 dolarů jedná se o knihu od Ernesta Hemingwaye z boxerského prostředí, vyšla i pod názvem "Fifty Grand" a u nás pod názvem "Pět stováků". Lino Ventura se též boxu věnoval, ale byl hlavně zápasník. ()

Martin741

Perfektny film nielen o praci na pile vo Francii, kde majitel sa snazi nielen konkurovat susednej firme s podstatne lepsim materialno -technickym zabezpecenim /stroje a zariadenia/ ale popritom musi riesit aj pracu vaznov, ktorych zamestnava, a ti rozpravat rozhodne vedia, maju medzi sebou aj medziludske vztahy. Do toho vstupuju vyplaty, kadejake odvody, a stroje a zariadenia sa kazia, ze jo. Este som nevidel stroj, ktory siel permanentne bezchybne. Vdaka tomu sa zivot majitela pily meni na nocnu moru ... a o tomto je film. Robert Enrico pre mna tymto natocil asi svoj najlepsi film, dialogy su normalne, ale vyborne, tempo slape stale, aj v strede filmu sa toho deje dost. K tomu este nastupuje kamaratstvo, pan Vino Lentura bol dobrak od kosti, a pochopitelne aj nadherna sceneria. Pre mna suverenne najlepsi Robert Enrico ako reziser : 98 % ()

• Lino Ventura, ač statečný a silný chlap, byl znám svou hrůzou ze scén, kdy musel dát najevo svou citovost, často ve scénáři škrtal tak dlouho až veškerá citovost zmizela. Tady ale umluvil režisér Robert Enrico herečku Marie Dubois, aby ho objala a začala líbat. Pozornému divákovi neunikne zděšení a nepřipravenost herce na tuto akci. (sator)
  • Terénní vůz, který dřevaři používají, je americký Dodge WC-52, který se vyráběl pro potřeby armády v letech 1940–1945. Vyrobeno jich bylo cca 350 tisíc. (sator)
  • Laurent (Lino Ventura) čte knihu „50 000 dolarů“. Jedná se o knihu od Ernesta Hemingwaye z boxerského prostředí, vyšla i pod názvem „Fifty Grand“ a u nás pod názvem „Pět stováků“. Lino Ventura se též boxu věnoval, ale byl hlavně zápasník. (sator)