Kusko.t2

Dokument, ktorého nosnou témou je pohľad na tabuizovanú tému transexualizmu, ktorú sa snaží divákom ozrejmiť Dr. Leo Wollman MD, PhD, DD, vysvetľujúci základné pojmy súvisiace s témou a taktiež nezabúda ani na demonštráciu na svojich pacientoch, ktorým dáva priestor na vyjadrenia. Let Me Die a Woman pojednávajúci o prerode muža v ženu neobsahuje ťažké lekárske zábery, avšak nájde sa pár podivných, pomalšie stráviteľných ako napríklad pohľad na nahé telá transexuálov, zarezanie do kožného tkaniva na intímnych partiách pri operácii (krátky záber zo začiatku operácie, ktorý sa ďalej už nerozvíja) a tak. Ide tu hlavne o informácie a výpovede, ktoré sú však často čítané z čítacieho zariadenia za kamerou, ku ktorým sa uchyľuje nielen doktor ale aj pacienti (sú aj výnimky). Prvý dojem napovedá, že tým pádom sú niektoré vyjadrenia umelo dokreslené (u niektorých je to pravdepodobné), avšak je taktiež možné, že sa k tejto forme pristúpilo z dôvodu možnej viaznucej komunikácie, ktorá by následne narušila formu celého dokumentu. Aj dnes sa o tejto téme nehovorí najľahšie, nie to ešte v roku 1978. Na IMDb (k 28.6.08) je uvedené v popise žánru, že ide o drámu – asi z dôvodu chyby, prípadne sa brali do úvahy nahrané scénky, ktorými Let Me Die a Woman disponoval, ako som už spomínal. ()

inutihar

Dokument po obsahové stránce velmi zajímavý. Trochu ho sráží exploatační provedení, kombinace mluvící hlavy (tehdy jeden z největších expertů na dané téma v USA) s téměř pornografickými sexuálními scénami byla zajisté originální, ale Wishmanovské filmařské (ne)kvality nebylo možné přehlédnout. ()