Tour de France aneb Peklo na kolech

• Nemecko Höllentour (viac)

Německý režisér Pepe Danquart obdržel v roce 1994 Oskara za krátkometrážní snímek Schwarzfahrer. Za dokument Heimspiel si od Německé filmové akademie odnesl v roce 2000 Cenu za režii. Ani tentokrát nechtěl natočit čistě sportovní dokument. Jeho cílem bylo proniknout do myšlení i těla těch, kteří se pro peníze, kus slávy, ale i vášeň nechají mučit na bicyklech při nekonečně dlouhých etapách a nekonečně strmých stoupáních. Celovečerní snímek s nádhernými scenériemi, atmosférou, hudbou i nevídanými pohledy do velmi intimního zákulisí jednoho týmu, vznikl v roce 100. výročí závodu. Hlavními protagonisty jsou členové stáje Telekom, Zabel, Aldag, Klöden, Vinokurov a zprostředkovaně i Ulrich a Armstrong. I přesto, že Tour ztrácí na prestiži kvůli dopingovým skandálům, patří neodmyslitelně k největším každoročním sportovním událostem. (oficiálny text distribútora)

ROBOTER

Tento snímek ke stému výročí první Tour de France můžu jen doporučit. Krásné záběry, zajímavé informace, exkurzy do historie, napínavé chvilky, radosti i bolesti, endorfiny i vyčerpání, výhry i pády, pohledy do zákulisí... Myslím, že Pepe Danquart natočil opravdu plnohodnotný dokument o tomto krásném sportu. ()

Jizni Tlapa

Tak trochu jiný dokument. Jiný díky nádechu lehkého umění,dlouhých melancholických záběrů a hlavně chlácholivou hudební linkou, která, pro znalé cyklistického utrpení, je jakýmsi pohlazením a návratem do cyklistických sedel... kdo alespoň jedenkrát nezažil hlaďák 50km před dojezdem, slinu po dojezdu od ucha k uchu, zamlžený zrak, křeče a tradiční šoupaní klipsen ještě deset minut po startu, nikdy nepochopí a hlavně....................jako by nebyl....-) ()

pOne

Povedený pohled na Tour de France v roce 2003, kdy tomuto nejslavnějšímu cyklistickému závodu bylo 100 let. Mozaika se skládá z krásných obrázků přírodních a architektonických scenérií Francie, efektních "akčních" záběrů ze samotného závodu, pohledů do duše jezdců stáje Telekom a flashbacků do 100leté historie Tour. Vše dohromady funguje. Scenérie berou dech, akční záběry mají šťávu, flashbacky jsou zajímavé, někdy úsměvné. Pasáže s německými jezdci stáje Telekom ukazují jednak, co se závodníkům honí v hlavě, jednak umí odlehčit atmosféru nějakým vtípkem (především scéna, kde si Aldag tahá z batůžku puntíkaté trikoty a komentuje to spolu s Erikem Zabelem, byla zábavná). Česká verze je proložena aktuálními titulky, které divákovi sdělují, kdy byl jaký cyklista spojen s dopingem. ()

Marze

Pro mě jako cyklistu přitažlivý i když vousatý dokument.Na dokument je to dost dlouhé. Francii jsem celkem procestoval a nechápu proč je to nejnavštěvovanější evropská země. Příroda nic moc, přelidněno a kultura zdegenerovaná.V dokumentu zazní vtip běžný v té době "jede jako králíček Duracel"(značka baterií) ()

Mikino00

Pohled do zákulisí fenoménu jménem Tour de France se spoustou krásných a zajímavých záběrů ze závodu, hlavně však ze zákulisí. Opravdu netradiční pohled na Tour z pozice týmu T-Mobile. Pochytil jsem i pár věcí, které jsem nevěděl, například mě vždy zajímalo jak cyklista během závodu močí, nenapadlo mě, že je to tak prosté. Působivá pocta svátku cyklistiky, který nepoloží ani nedávné skandály či přiznání Armstonga, to zase bude hodin strávených při sledování horských etap. ()